Jump to content

nasljeđivanje


mmart110

Preporučene objave

Želio bi polovicu stana koji sam naslijedio od majke ostaviti sestri. Dali darovni ugovor podliježe porezu?

 

Da, porez na promet nekretninama od 5%.

 

I dali moje djete može zakonski potraživati svoj dio? Želio bi to izbjeći.

 

Trenutno ne, ali danas-sutra postoji teoretska mogućnost. Naime, vaše dijete je ujedno i vaš nužni nasljednik, a prema Zakonu o nasljeđivanju, nužni nasljednik može tražiti uračunavanje dara u ostavinu radi izračuna vrijednosti njegovog nužnog dijela, ako poslije vaše smrti ne bi naslijedio najmanje vrijednost nužnog dijela koji mu prema zakonu pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju vaše smrti vaša sestra, pored živog vašeg djeteta, nije vaš nasljednik.

 

Uračunavanje dara trećim osobama (dakle onima koji nisu nasljednici) pri izračunavanju nužnog dijela može se tražiti samo ako je darovanje izvršeno do godinu dana prije smrti ostavitelja.

 

Dakle, ako vas zdravlje posluži barem još godinu dana nakon darovanja, vaše dijete neće moći tražiti povrat darovanoga (ili dijela) temeljem zakonskog prava na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nadam se da se ovdje može postaviti i neko drugo pitanje vezano za ostavinska pitanja. Naime, otac i ja želimo sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju kako bi kasnije nekretnina (stan) prešla na mene. Za to je najbolji i najsigurniji oblik upravo taj Ugovor o doživotnom uzdržavanju, zar ne? Međutim, on nalazi samo kupoprodajni ugovor, vlasnički list ne nalazimo. Stan je nekoć bio vlasništvo jedne državne tvrtke, od koje je otac stan otkupio. Koja nas procedura očekuje ako imamo samo kupoprodajni ugovor iz 1993., a želimo napraviti i Ugovor o dož. uzdržavanju? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija