Jump to content

Pisanje presuda


anonimno

Preporučene objave

pisanje presuda je svima jedan veliki bauk. medjutim, kada dobijes spis sve ti nekako sjedne na mjesto, bitno je da imas svu liteteratutu koja ti je potrebna za pisanje presude. pod time mislim na zakone i na primjerke presuda. primjerci presuda puno pomazu jer u svakoj mozes naci nesto sto bi tebi bilo korisno. vecini ispitivaca ionako nije bitno kako si ti presudio( pogotovo u gradjanskom) nego da li si pravilno primjenio sve pravne institue i da li uopce razumijes materiju koja se pojavila u predmetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

zbilja nema smisla mucit se i bojat presuda jer to je samo formalnost. mnogi ispitivaci ih ni ne citaju, a oni koji citaju ne cjepidlace. najbitnije je da si naucio gradivo, a presudu napisi kako znas . naravno, korisni su primjerci presuda koje smijes imati sa sobom a i tamo se mozes dogovarati s drugim kolegama. ne razbijajte glavu s time nego ucite za usmeni . to je najvaznije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sto je sa starim zakonima? I koliko toga uopce treba nositi? Od nekih cujem da na pisanje dodju sa zakonom pod rukom (u sto apsolutno ne vjerujem), a ima ih koji idu s putnim torbama. Uostalom tesko je predvidjeti koji ce ti materijalni zakoni sve trebati. I koliko procesnih zakona, s obzirom na vazenje buduci da mogu doci prastari predmeti..? Kako, koliko, sta, sta??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakone MORAS sam donijeti na pisanje presuda. Nista neces dobiti u ministarstvu niti oni misle da ti nesto moraju ponuditi za oni tisucu i nesto kuna pristojbe za polaganje. Da ne bi valjda oformili neku knjiznicu, nedajboze???!!!

 

Ljudi doista nosce citave torbe knjiga, prirucnika, zakona i presuda jer pojma nemaju sto moze doci u obzir za taj predmet, ali vazno ti je nositi svakako ZKP i KZ, ZPP i ZOO a ostalo prepustam tvojoj masti. Ja sam nosila tonu toga i jedva te knjige doslepala do ministarstva a na kraju su mi trebale samo gore navedene i to nista staroga, svi smo dobili novije predmete. To ti je osnova a sto ti moze jos zatrebati nikad ne znas... ZTD; ZOV, ZZK, ZN, ObZ, OZ, ZOSPC.... jos ce se drugi sjetiti sto bi ti moglo zatrebati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije smiješno, ali ja sam nosila još i žilet i ljepilo...( sve prema savjetima kolega koji su bili prije mene ).

U spisu je bila u koverti "upakovana" presuda, koju se eto trebalo s nekim sredstvom i otpakovati...( građanska!).

U kaznenom je nije bilo...

 

Kako je sada, jer nisu ni oni baš naivni, ne znam...pretpostavljam da su tome doskočili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što se zakona tiče , ponesi sve što imaš jer javljaju se i zakoni o mjenici i čeku, te ostale perverzije. ali ako nešto nemaš, često ovi drugi imaju pa ne brinite.

A što se žileta tiče, tog više nema jer žene koje dijele presude pretresu spis da ne bi nešto ostalo slučajno. Isto tako prijete da ako koristiš mobitel, a one te uhvate, to znači da si pao na ispitu iz tog predmeta.

dakle, nemojte nosit mobitele, iako ih možete unijeti u ministarstvo ako uzmete 2 mobitela pa jednog ostavite na porti a drugog nosite, no ako vas uhvate, onda ste pali.

Žene vam daju spise do 9 sati i onda odu, a vrate se tek oko 12 sati pa onda opet odu nakon pola sata pa se može dogovarati s drugim kolegama.

zato bez panike jer svi nešto napišu ili im drugi pomognu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim one koji su voljni pomoći da nam kažu na što treba naročito obratiti pozornost kod pisanja presuda i što je najbitnije?Koji minimum treba zadovoljiti i da li je netko pao na pismenom?

Da li postoji način da dođemo do primjeraka presuda ili nekakvih uputa za pisanje (Obrasci ili sl.) na službeni način ili se sve svodi na poznanstvo i usmenu predaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikad nisam čuo da je netko pao na pismenom.

Za kazneno je bitno da se svi pravni instituti primjene kako treba. Npr. da se uvjetna osuda primjeni kada je to zakonom prpirano, pravilna primjena blažeg zakona, pravilno ublažavanje kazne, primjena sugurnosnih mjera, puštanje iz pritvora u slučajevima određenim zakonom....

 

Za građansku presudu bitno je primjeniti pravi zakon ( ovisno o vremenu kada je zaključena glavna rasprava). Najčešće se dobivaju naknade štete, smetanja posjeda, zajmovi i utrđenja vlasništva.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Evo vam jedan tip za pisanje kaznene presude: Garacicka dobije mlade ako u presudi napisete da se "odredjuje" uvjetna osuda jer se ona po zakonu "primjenjuje".

 

Veliki broj sudaca pise "odredjuje", cak i u raznim prirucnicima za kazneni postupak kod uputa za pisanje presuda pise "odredjuje", sto je krivo i zato ona posizi na to.

 

Pa eto, uzmite u obzir i to. Nije velika stvar a ispitivaca vam veseli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po starim zakonima se uvjetna određivala, ali se od 1998. uvjetna kazna primjenjuje. I neće tu samo garaćićka popizditi nego svaki ispitivač!

Moj savjet: nemojte pretjerivati s pisanjem presude. napišite ju što prije i doma na odmaranje jer najgori je usmeni , a ovo je manje-više formalnost. Ne treba to olako shvatiti, ali zaista to je bezazleno. Vidjet ćete i sami.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod pisanja presude treba obraiti pažnju na sastavne dijelove /čl. 338 Zakona o parničnom postupku/ i ne pretjerivati u duljini!

No ipak se ne pamti da je netko pao iz pisanja presude!

Dobro si je zapisati što ste imali i provjeriti još jednom doma, jer ako se je nešto jako zabrljalo onda obično usmeni započne s time!

Tako da nije sve propalo! Usmeni je onaj dio koji se opasno računa!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedini koji su pali presudu (a da sam ja čuo) su oni koji su koristili mobitel iako je zabranjen. Dakle, nemojte se šaliti jer ako vas uhvate gotovo je s ispitom.

Uvijek možete prepisati od drugoga ako ima primjerke presude, ili možete dogovarati s ostalima. Imate vremena 7 sati a to je i previše.

Poslije doma ponovite ono o čemu ste pisali jer usmeni ispit počinje malim razgovorom o presudi. Pitat će vas kako ste presudili, zašto, koje ste mjere primjenili, koliku ste kaznu izrekli.

Većina njih pita i kako se zove glava KZ-a iz koje je k. djelo o kojem se u presudi radi, a neki pitaju i da nabrojite sva ili barem neka druga djela iz te glave.

Kod građanskog također ponovite dio iz kojeg ste pisali presudu jer s time čete započeti usmeni (najčešće je tako, no ne mora biti). sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija