Jump to content

suglasnost suvlasnika u postupku izdavanja građevinske dozvole


ayur

Preporučene objave

trebam pomoć za jedno specifično pitanje....riječ je o situaciji sa nekoliko suvlasnika na jednom većem građevinskom zemljištu, uglavnom izgrađenom...ja sada, kao suvlasnik u najvećem dijelu, ishođujem građevinsku dozvolu za manju obiteljsku kuću....u postupku su mi potrebne suglasnosti susjeda, koje sam uglavnom dobio, osim od susjeda sa kojim se sporim oko međe (na toj istoj nekretnini, ali niti blizu mjesta na kojem namjeravam graditi) i koji me je zbog toga tužio...on sada odbija dati suglasnost ukoliko ja ne pristanem na njegov zahtjev iz parničnog postupka (po mom dubokom uvjerenju neosnovan!!!) i dopustim mu uknjižbu na dio nekretnine koji bi teško ili nikako dobio da spor odvedemo do kraja...da budem još jasniji, riječ je o tužbi kojom se traži davanje suglasnosti za upis vlasništva u zk koji je u zk odjelu već nekoliko puta odbijen zbog nedovoljne specificiranosti nekretnine (tabularna isprava, tj ugovor o kupoprodaji se odnosi na sasvim drugu česticu a on je samovoljno stupio u posjed tog mojeg dijela nekretnine, suvlasnik na nekom drugom dijelu je inače još od ranije...)

sada me dakle zanima, ukoliko sam dovoljno jasan...riječ je o dvije posve odvojene stvari.....mi se tužimo oko jednog dijela nekretnine (otprilike 20% mojeg suvlasništva) a ja istovremeno tražim suglasnost za građevinsku koju mi susjed neosnovano odbija dati.....kaže doslovno; potpisat će mi ali tek kad mu prepustim zemlju na koju nema pravo....koje su sada moje mogućnosti? imam li pravo pokretanja upravnog postupka/spora protiv susjeda koji me šikanira? mogu li ga tužiti?mogu li stvar prijaviti nekakvoj inspekciji? postoje li možda slučajevi u kojima takva suglasnost nije potrebna? ukoliko je davanje suglasnosti njegovo diskrecijsko pravo, tada bih ja izvisio i nakon presude u moju korist...bio bih istinski zahvalan za bilo kakvu pomoć u ovoj mojoj nedoumici...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebam pomoć za jedno specifično pitanje....riječ je o situaciji sa nekoliko suvlasnika na jednom većem građevinskom zemljištu, uglavnom izgrađenom...ja sada, kao suvlasnik u najvećem dijelu, ishođujem građevinsku dozvolu za manju obiteljsku kuću....u postupku su mi potrebne suglasnosti susjeda, koje sam uglavnom dobio, osim od susjeda sa kojim se sporim oko međe (na toj istoj nekretnini, ali niti blizu mjesta na kojem namjeravam graditi) i koji me je zbog toga tužio...on sada odbija dati suglasnost ukoliko ja ne pristanem na njegov zahtjev iz parničnog postupka (po mom dubokom uvjerenju neosnovan!!!) i dopustim mu uknjižbu na dio nekretnine koji bi teško ili nikako dobio da spor odvedemo do kraja...da budem još jasniji, riječ je o tužbi kojom se traži davanje suglasnosti za upis vlasništva u zk koji je u zk odjelu već nekoliko puta odbijen zbog nedovoljne specificiranosti nekretnine (tabularna isprava, tj ugovor o kupoprodaji se odnosi na sasvim drugu česticu a on je samovoljno stupio u posjed tog mojeg dijela nekretnine, suvlasnik na nekom drugom dijelu je inače još od ranije...)

sada me dakle zanima, ukoliko sam dovoljno jasan...riječ je o dvije posve odvojene stvari.....mi se tužimo oko jednog dijela nekretnine (otprilike 20% mojeg suvlasništva) a ja istovremeno tražim suglasnost za građevinsku koju mi susjed neosnovano odbija dati.....kaže doslovno; potpisat će mi ali tek kad mu prepustim zemlju na koju nema pravo....koje su sada moje mogućnosti? imam li pravo pokretanja upravnog postupka/spora protiv susjeda koji me šikanira? mogu li ga tužiti?mogu li stvar prijaviti nekakvoj inspekciji? postoje li možda slučajevi u kojima takva suglasnost nije potrebna? ukoliko je davanje suglasnosti njegovo diskrecijsko pravo, tada bih ja izvisio i nakon presude u moju korist...bio bih istinski zahvalan za bilo kakvu pomoć u ovoj mojoj nedoumici...

 

tzv. "susjedi" u postupku izdavanja dozvola za građenje, su stranke u postupku koje samo dobivaju poziv za uvid u planirani zahvat u prostoru od lokalnih ureda za graditeljstvo. susjedi ne daju suglasnost. oni mogu osporavat-odugovlačit izdavanje dozvole ukoliko postoji neki opravdani razlog, a koji nije uočen od nadležnog tijela koje izdaje dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...
Dana 09. 09. 2013. u 16:57, ayur je napisao:

trebam pomoć za jedno specifično pitanje....riječ je o situaciji sa nekoliko suvlasnika na jednom većem građevinskom zemljištu, uglavnom izgrađenom...ja sada, kao suvlasnik u najvećem dijelu, ishođujem građevinsku dozvolu za manju obiteljsku kuću....u postupku su mi potrebne suglasnosti susjeda, koje sam uglavnom dobio, osim od susjeda sa kojim se sporim oko međe (na toj istoj nekretnini, ali niti blizu mjesta na kojem namjeravam graditi) i koji me je zbog toga tužio...on sada odbija dati suglasnost ukoliko ja ne pristanem na njegov zahtjev iz parničnog postupka (po mom dubokom uvjerenju neosnovan!!!) i dopustim mu uknjižbu na dio nekretnine koji bi teško ili nikako dobio da spor odvedemo do kraja...da budem još jasniji, riječ je o tužbi kojom se traži davanje suglasnosti za upis vlasništva u zk koji je u zk odjelu već nekoliko puta odbijen zbog nedovoljne specificiranosti nekretnine (tabularna isprava, tj ugovor o kupoprodaji se odnosi na sasvim drugu česticu a on je samovoljno stupio u posjed tog mojeg dijela nekretnine, suvlasnik na nekom drugom dijelu je inače još od ranije...)

sada me dakle zanima, ukoliko sam dovoljno jasan...riječ je o dvije posve odvojene stvari.....mi se tužimo oko jednog dijela nekretnine (otprilike 20% mojeg suvlasništva) a ja istovremeno tražim suglasnost za građevinsku koju mi susjed neosnovano odbija dati.....kaže doslovno; potpisat će mi ali tek kad mu prepustim zemlju na koju nema pravo....koje su sada moje mogućnosti? imam li pravo pokretanja upravnog postupka/spora protiv susjeda koji me šikanira? mogu li ga tužiti?mogu li stvar prijaviti nekakvoj inspekciji? postoje li možda slučajevi u kojima takva suglasnost nije potrebna? ukoliko je davanje suglasnosti njegovo diskrecijsko pravo, tada bih ja izvisio i nakon presude u moju korist...bio bih istinski zahvalan za bilo kakvu pomoć u ovoj mojoj nedoumici...

 

nemaš osnove za tužiti ga osim neka privatna tužba bez efekta.

Ako susjed neće potpisati suglasnost tada projekt ide na reviziju u ministarstvo. Projektant u tom slučaju ti vjerojatno bude rekao veću cijenu jer projekt tada mora biti pedantnije napravljen. Ako je sve u skladu sa uvjetima gradnje na navedenoj praceli, sve u skladu sa prostornim planom vi budete dobili građevinsku dozvolu osim da vam postupak bude trajao malo duže. susjed vam u tom slučaju ne može ništa osim zavlačiti vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 09. 09. 2013. u 16:57, ayur je napisao:

osim od susjeda sa kojim se sporim oko međe (na toj istoj nekretnini, ali niti blizu mjesta na kojem namjeravam graditi) i koji me je zbog toga tužio

dok god postoji zabilježba da je međa u sporu, postupak građevinske dozvole se prekida do okončanja "prethodnog" pitanja. pretpostavljam da se o tom radi 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija