Jump to content

Pravna pomoć - Nadripisarstvo ?


eLaCiD

Preporučene objave

Prošle godine je već bilo nešto o toj temi ali bez nekog zaključka.

Dakle prema čl. 310 Kaznenog zakonika smatra se kazenim djelom nadripisarstva neovlašteno pružanje pravne pomoći.

Pod pojmom pravne pomoći netko je već na ovom forumu definirao kao :

Pod pružanjem pravne pomoći se podrazumjeva pravno zastupanje drugih (pred sudovima ili drugim tijelima) te sastavljanje i podnošenje tužbi, zalbi, ugovora i drugih podnesaka u tuđe ime i za tuđi račun.

 

E sad ostaje šta bi to bilo NEOVLAŠTENO ? pa da malo otvorimo diskusiju :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako uopće tema može biti promašena.. u vezi sa čime? sa forumom ili sa nečim drugim.

Temu bih mogao promašiti kad bi uletio u već postojeću sa nečime bez veze..

 

A što se tiče st 2. istog članka sa poantom svega i nema veze... da li je nadripisarstvo ako netko to radi besplatno pa je taj st. 2 isključen u daljnjoj raspravi ? :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako uopće tema može biti promašena.. u vezi sa čime? sa forumom ili sa nečim drugim.

 

Pa zato jerbo je već ovdje nekoliko puta apsolvirana.

 

A što se tiče st 2. istog članka sa poantom svega i nema veze... da li je nadripisarstvo ako netko to radi besplatno pa je taj st. 2 isključen u daljnjoj raspravi ?

 

Probaj sam sebi odgovoriti na jedno pitanje. Da li je ostvareno biće kaznenog djela nadripisarstva ukoliko se netko neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći ili je ostvareno ukoliko se time netko bavi neovlašteno uz za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neovlašteno zastupa osoba koja ne može zastupati stranku: tipa nije odvjetnik il izastupaju osobu bez obzira na to, a nisu u snjom u nekom odnosu koje ih na to ovlašćuje, nemaju pravosudni i sl

 

Bravo,

 

dakle čim je neovlašteno, ispunjeni su "uvjeti" iz čl. 310. KZ st. 1, dok je st. 2. kvalificirani oblik

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rubens :

Pa zato jerbo je već ovdje nekoliko puta apsolvirana.<

 

Pa vidiš ja ipak mislim da jerbo NIJE apsolvirana. Bila je pokrenuta i raspravljana ali kako sam već naveo u početnoj poruci, bez zaključka. Osim toga ovdje je subjekt nešto drugo, ne pravna pomoć kao takva nego definicija neovlaštenog kod pružanja pravne pomoći što je i bitno u cijeloj stvari.

 

Rubens :

Probaj sam sebi odgovoriti na jedno pitanje. Da li je ostvareno biće kaznenog djela nadripisarstva ukoliko se netko neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći ili je ostvareno ukoliko se time netko bavi neovlašteno uz za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

 

Ja ovdje ne odgovaram na pitanja već ih postavljam i to kako bih dobio odgovor od pametnijih i onih koji imaju mišljenje o tome i žele ga podijeliti sa drugima. Tome na kraju i služi diskusija.

O ovome da si sam odgovorim da li je nešto ostvareno ovako ili onako mogu odgovoriti ovako :

 

KAZNENI ZAKONIK

Nadripisarstvo

 

Članak 310.

 

(1) Tko se neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći,

 

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

 

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko drugom neovlašteno pruži pravnu pomoć za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

 

ZAKON O ODVJETNIŠTVU

Pružanje pravne pomoći za nagradu

 

Članak 5.

 

(1) Pružanjem pravne pomoći kao zanimanjem smiju se baviti samo odvjetnici, ako zakonom nije drugačije određeno.

 

(2) Profesori i docenti pravnih predmeta na sveučilištima u Republici Hrvatskoj smiju za nagradu davati pravne savjete i mišljenja. Druge oblike pravne pomoći nisu ovlašteni pružati.

 

(3) Pravnim savjetom i pravnim mišljenjem iz stavka 2. ovoga članka ne smatra se sastavljanje isprava (ugovora, oporuka, izjava i dr.) niti sastavljanje tužbi, žalbi, prijedloga, zahtjeva, molbi, izvanrednih pravnih lijekova i drugih podnesaka.

 

Prema tome :

 

1. Iz Kaznenog zakonika čl.310 st.1 kazneno djelo

je neovlašteno pružanje pravne pomoći.

 

a) Primanje nagrade ne mjenja bit učinjenja.

b) značenje NEOVLAŠTENO u smislu pružanja

pravne pomoći KZ-om nije definirano

 

 

2. Iz Zakona o odvjetništvu čl. 5 st. 1 ključna je

riječ "ZANIMANJEM".

Dakle pružanjem pravne pomoći kao

ZANIMANJEM smiju se baviti samo odvjetnici.

 

a) Šta ako se time netko bavi iz hobija?

Dakle bez bilo kakve nagrade. U tom slučaju,

kako proizlazi, pružanjem pravne pomoći

mogu se baviti i oni koji nisu odvjetnici.

Da li se u tom slučaju to smatra OVLAŠTENIM

pružanjem pravne pomoći

 

 

I to je sve što može poslužiti u svrhu definicije NEOVLAŠTENOG pružanju pravne pomoći, a što je sve poprilično nejasno i nedefinirano, a razlog je pokretanja ove teme.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde ne pjeni se, pokušao sam te malo potaknuti na razmišljanje, a btw dao sam ti i odgovor gore, prije nego što si pritisnuo tipku paste nekoliko puta.

 

Kolko je pametno to uređeno Kaznenim zakonom govori to što su upućene brojne kritike kako od raznih nevladinih organizacija ovdje tako i iz vana (vidi malo pravne časopise) naime nigdje u svijetu taj problem nije uređen na tako drastičan način. Zavisno od tumačenja po ovom opisu tak jedno 20000 ljudi bi trenutno trebalo biti osuđeno (310.st.1)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne pjenim se uopće, jedino kad zabunom napravim limunadu sa čarlijem.

 

Odgovor mi baš i nisi dao jer sve to je nekako ako bi onda možda ali ne jer nije pabi trebalo biti bez, a ako nije onda ne ....

Daj brate odgovor .. to je to radi toga i toga.

Dakle definicija NEOVLAŠTENO u kontekstu teme

ili konkretno

Meni čovjek da punomoć da ga pravno zastupam.

Ja nisam odvjetnik niti pravnik.

Napišem čovjeku tužbu, žalbu, neki podnesak nije bitno

Dođem sa njime pred sud .. rasprava

Predstavim se kao njegov pravni zastupnik temeljem dane mi punomoći i naglasim da mi to nije zanimanje već to radim iz hobija..

I šta sad. :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sad ti je to zatvoreni krug gdje se opet vraćamo na početak, vidi post od Xare.

 

Stranku kao punomoćnik može zastupati samo odvjetnik, ako zakonom nije drugačije određeno.

Stranku može kao punomoćnik zastupati osoba koja je s njome u radnom odnosu, ako je potpuno poslovno sposobna.

Stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug – ako je potpuno poslovno sposoban i ako se ne bavi nadripisarstvom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidiš da taj čl. 89 hm hm i opet hm.

Ali opet ništa to nije sa ničime u vezi sve se sudara i pomalo kontrira.

Na kraju se sve svodi da nema logične definicije nego ide po sistemu .. ja sam sudac i ja tako kažem i šta ćeš ti meni tu definirat i razglabat, a imam dogovorenu janjetinu u zelendvoru za po ure.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija