Jump to content

Je li pravo bezperspektivan studij?


slavery

Je li pravo bezperspektivan studij?  

4 members have voted

  1. 1. Je li pravo bezperspektivan studij?

    • da
      2
    • ne
      2


Preporučene objave

Opet Slavery........(potencijalni samoubojica - tako je barem napisao u jednom postu koji mi se ne da sada tražiti).

 

Slavery, traži si nekakav posao (bilo kakav). Sa ovim tvojim stavom, posao nećeš naći (pogotovo kao pravnik).

 

:vjeruj:

 

Rezultat ankete znamo unaprijed samo nemoj praviti "salta" i "premete" (kao nogometaš kad zabije gol) od sreće što si "navodno" bio u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slavery, ne skrećite temu opet u samo Vama znane vode, već znate što će slijediti.

 

Imali ste temu o nezaposlenim pravnicima, imali ste temu gdje ste govorili o samoubojstvu, o politici, nepotizmu i inim stvarima slične tematike.

 

postavili ste anketu i čekajte mirno rezultate, pazite na ton.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slavery, mogu razumjeti ogorčenost, ali ne i način na koji se nosite s time.

 

Pošto sam i sam nezaposlen pravnik, dozvolit ću si slobodu da vam dadem neke opservacije po tom pitanju - dobronamjerno, ali vi ih slobodno shvatite na koji god način želite. O tome nećemo polemizirati.

 

Situacija nije bajna skoro pa nikome (i ne samo pravnicima), odnosno rijetki su oni koji mogu biti bezbrižni, što zbog sposobnosti i znanja, što zbog sreće (sudbine?) da su se našli na pravom mjestu u pravo vrijeme, što zbog "obiteljskog biznisa", što zbog "nekih drugih stvari" na koje očito vi ciljate.

 

Međutim, vi radite jednu od elementarnih logičkih pogrešaka - generalizirate. Svodite čitav spektar kombinacija i životnih realnosti na onu crno-bijelu. A tome nije tako. I vi to shvaćate, samo ne želite glasno izgovoriti.

 

Najlakša stvar koju bilo koji čovjek može napraviti u životu jeste da se preda "tamnoj strani" i rezignaciji. Ponekad doduše, indikator cijelog tog procesa mogu biti privatni problemi, ali oni mogu predstavljati životno opravdanje isključivo na "kratke staze". Dugoročno je sve ipak u rukama konkretnog čovjeka (osim naravno radikalnih situacija koje su srećom endemične). Rezignacija je samo jedna stepenica do mržnje, koja kratkoročno gledajući može biti čak i dobra stvar, jer vam može predstavljati "kotač zamašnjak", motivaciju koja vas vodi do željenog cilja, ali isto tako mržnja ima jednu prokletu tendenciju koju ni ne skriva - a to je da potpuno obuzme i "prožme" čovjeka i izvuče iz njega ono najgore. Svatko od nas to ima u sebi - tamnu stranu, jer to je prirodni zakon - dobro i zlo idu ruku pod ruku. Jedno ne može egzistirati bez drugog, al zato je tu savjest koja nas determinira kao čovjeka ili ne-čovjeka. Izbor je na svakome od nas.

 

Po vašim postovima, vi ste očito upali u taj začaran krug mržnje, i sada se izvući iz cijele te priče je prokleto teško. Ali nije nemoguće. Samo treba malo dobre volje i ljudskosti.

 

Ono što mene, reći ću razočarava (iako nemojte to shvatiti kao uvredu) u vama, jeste činjenica da posjedujete pravno znanje koje bi itekako moglo pomoći ljudima ovdje, ali umjesto da to znanje stavite u svrhu pomoći drugima, vi radije "trošite" svoje vrijeme otvarajući ovakve teme i objavljujući postove "mračnih" konotacija. I onda se čudite reakcijama.

 

Pa postavite stvari malo drugačije - zašto ne bi pomogli ljudima? Pa kvragu, nije valjda da ste zaboravili kako se to radi?! Možda pritom nađete neko zrno sreće ili utjehe u suočavanju s ne baš tako bajnom realnošću. A nikad se ne zna - danas vi pomognete nekom, sutra će možda baš ta osoba ili netko drugi pomoći vama. Život nije monotoni pravac već je više krug, a većina stvari se dešava s razlogom. Možda to ne možemo shvatiti u datom trenutku, ali s vremenom shvatimo. Ovo možda jesu otrcani klišeji, ali u većini slučajeva stoje.

 

Međutim, ako nećete nikad probati, e yebiga onda - onda nećete nikad ni saznati. Uostalom, kao mali jeste li zamišljali da ćete voditi ovakav život? Ne bi rekao.

 

Probajte. Što imate za izgubiti, a da već niste izgubili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo pitanje,zapravo enigma me danima proganja.

Da li je pravo bezperspektivan studij ili se s njim kako neki kažu može sasvim solidno,pače tajkunski živjeti.

Ova tema je po mom mišljenju aktualnija nego ikad.

Zato me zanima vaše mišljenje.

 

Jednom si napisao da si položio pravosudni ispit, što znači da si već radio.

Ako si jednom uspio naći posao u struci, možeš ga opet naći ma koliko bilo teško.

Najvažnije je biti uporan i optimist.

 

A to da su pravni fakulteti pretjerali s upisnim kvotama ne prilagođavajući ih tržištu rada, kao i da ima puno nezaposlenih pravnika-to stoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kažu da je ljepota u oku promatrača.

Tako i ovo.

Međutim, mislim da bi bilo u redu da budući studenti budu svjesni da i pravo, kao i mnogi drugi studiji, traži određeni psihološki profil. Odnosno, onaj tko želi biti "uspješan" pravnik, treba prvo odrediti što je za njega uspjeh, a onda i razmisliti ima li potrebne osobine da bude uspješan.

Na to se ne obraća dovoljno pažnje pa znam mnoge koji nemaju potreban psihološki profil, ne znaju se nositi s problemima koje ova struka stavlja pred čovjeka - a kad to kažem, ne mislim na znanje nego na osobine ličnosti.

Uostalom, i sama se mučim s pojedinim aspektima odnosa prema pravniku, više sam puta razmišljala da mi treba grupa za podršku kako bih lakše prebrodila neke probleme. A razmišljala sam i o tome da na Legalisu pokrenem temu u kojoj bi se razgovaralo o opisu posla pravnika: kod mene u firmi smatraju da pravnik mora znati i biti stručan za sve što je uređeno propisima, koje god to područje bilo. I tvrde mi da je "stručno pitanje" sve ono što upravljački sloj ne zna obaviti, i opet: koje god područje bilo u pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege,

Nije mi poznata povijest rasprava na Legalisu pa ni stavovi koje je kolega iznosio.

Ono što me zbunjuje je da je nekolicina kolega sudjelovala u ovom razgovoru i iznosila svoje mišljenje, ali ne na temelju onoga što je ovdje, u ovoj raspravi rečeno, nego na temelju nekih drugih rasprava u kojima su prije sudjelovali.

Izvinite, meni je to kao da podnesem tužbu radi razvoda braka, a sudionici mi se redom obraćaju i govore mi o prekršajnom postupku u kojem smo se nekad susreli kao svjedoci.

Može to možda biti i pitanje statistike, da nečije teme "uvijek ovako završe" ali sam bila u uvjerenju da je svatko slobodan pokretati bilo koju temu - naravno dok poštuje slobode drugih i dok ona nikoga ne vrijeđa, što se sve podrazumijeva - a da ga pri tome ne dočeka razmatranje njegovog prethodnog ponašanja. To što je netko nešto pisao u drugim temama, ne znači da će činiti / pisati i sad. Isto kao što nam saznanje o činjenici da je netko ranije pravomoćno osuđen za kazneno djelo ne daje za pravo da mu predbacujemo da je vjerojatno da će to djelo ponoviti.

Pravo daje puno sjajnih temelja za formiranje stava da se bude otvorena uma prema ljudima, više nego od svih drugih od pravnika očekujem da je sastavni dio njihovog bića shvaćanje da ne mogu prejudicirati nego da u svakoj situaciji trebaju sagledati što je netko stvarno učinio.

A vi ste svi i moderatori pa ako u bilo kojem trenutku dođe do "prosipanja žuči", možete valjda i intervenirati. A ne se prijetititi unaprijed. Kako znate da kolega nije već nekome konstruktivno pomogao? I zašto mislite da će mu takav pristup pomoći u situaciji u kojoj mu je - ako išta mogu zaključiti na temelju onoga što ste napisali - teško? Kad ste vidjeli da je bilo kome pomoglo "nemoj to raditi"? Jeste li ikada? Ja nisam. Pomaže samo razumijevanje i dobra volja.

Dobro se samo dobrim postiže.

Srdačan pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege,

Nije mi poznata povijest rasprava na Legalisu pa ni stavovi koje je kolega iznosio.

Ono što me zbunjuje je da je nekolicina kolega sudjelovala u ovom razgovoru i iznosila svoje mišljenje, ali ne na temelju onoga što je ovdje, u ovoj raspravi rečeno, nego na temelju nekih drugih rasprava u kojima su prije sudjelovali.

..........

Srdačan pozdrav svima!

 

 

Poštovani,

 

hvala na postu, u kojem ste kako ste i sami naveli, izjavili da ne znate već prijašnje postove i rasprave koje su se vodile (a lako ih možete i pročitati).

 

Vidite, za razliku od nekih, koji čekaju razvitak situacije da bi sanirali posljedice, ja volim djelovati preventivno i sprječiti da se "situacija" ne odvije u neželjenom smjeru.

 

Ne vidim zašto bi se to smatralo prijetnjama. Upozorenje je davanje okvira u kojima se može djelovati, a da se poslije ne može govoriti: joooj, nisam znao.

 

U svemu sam za prevenciju, a za sanaciju samo kad baba s kolačima već prođe. A to ne volim.

 

Pozdravljam Vaše stavove, Vaš pozitivizam jer je hvale vrijedno.

 

No, nemojte zaboraviti da pomoći ne možete onome tko pomoć ne traži i najvažnije- ne želi. To je lekcija koju bi ja osobno voljela da me netko naučio puno ranije no što sam sama naučila.

 

Ima toliko ljudi kojima pomoć treba i koji ju žele.

 

A sada o perspektivnosti prava. Mislim da sam svoj stav rekla u prvom postu. Pravo je uslužna djelatnost i ne vidim da bi se njeni akteri mogli zamijeniti robotima, što znači da perspektive ima.

 

E sad, koje, u kolikoj mjeri i najvažnije - ZA KOGA - to je već drugi par postola.

 

Nisu svi za sve i toga treba biti svjestan. Jedna od mojih strasti su životinje no nikada ne bi mogla biti veterinar-zbog stresa i emocionalnog naboja. I do not have what it takes. Važno je znati sebe i ono za što smo sposobni i s čime se možemo nositi.

 

I najvažnije- treba poznavati sebe u situaciji kada lađe tonu.

 

Da ljudi odgovore sebi na ova pitanja ne bi bilo potrebe za pitanjima da li je neki fakultet perspektivan ili ne.

uređeno: od burn
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija