Jump to content

uzdržavanje sestre


ivana tt

Preporučene objave

Poštovani,

Molim vas pomoć u vezi uzdržavanja.

Suprugova sestra kojoj je 50 godina, neudata i bez djece, već 7 godina živi sa mojim suprugom, sa mnom, dvoje naše maloljetne djece i suprugovom majkom u zajedničkom domaćinstvu. Naša primanja nisu dostatna za sve, ali smo do sada nekako izdržali.

Kuća je na mom suprugu i meni pola-pola.

Suprugova sestra nema nikakvih primanja, a željela bi neki smještaj. Već nekoliko puta je išla u Centar za socijalnu skrb prijaviti nas za obiteljsko nasilje. Naravno da nasilja nije bilo, a i centar ju je poslao natrag. Mi je uzdržavamo u svakom pogledu, ali sada to više ne želimo. Trebao bi mi pravni savjet tko bi se trebao pobrinuti za nju jer situacija u kući postaje neizdržljiva. Svoju majku provocira i napada dok smo mi na poslu, ali ona to zataškava i brani je jer ona kao nema kud.

Molim vas savjet po kojem zakonu mi nju moramo uzdržavati (ako postoji neki zakon) i kako bi se mogla situacija rješiti. Mi bi željeli da se ona iseli iz naše kuće.

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ni jeda zakon ni Ustav RH ne nameću bratu obvezu da se brine o sestri.

predpostavljam da je radno sposobna.

pismeno ponuditi sestri ugovor o najmu. ako ne želi potpisati ugovor o najmu tužbom tražitenjeno iseljenje. tražite plaćanje djela režija.

 

kakvo ona spominje obiteljsko nasilj? zakonski sestra ne spada u obitelj.

kako je ona završila u vašoj kući ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakvo ona spominje obiteljsko nasilj? zakonski sestra ne spada u obitelj.

 

Apsolutno netočno.

 

Čl. 3. st. 1. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji -

 

"U smislu ovoga Zakona obitelj čine:

 

žena i muškarac u braku, njihova zajednička djeca te djeca svakog od njih,

žena i muškarac u izvanbračnoj zajednici, djeca svakog od njih i njihova zajednička djeca,

srodnici po krvi u ravnoj lozi bez ograničenja,

srodnici po krvi u pobočnoj lozi zaključno s trećim stupnjem,

srodnici po tazbini zaključno s drugim stupnjem u bračnoj i izvanbračnoj zajednici,

osobe koje imaju zajedničku djecu,

skrbnik i štićenik,

udomitelj, korisnik smještaja u udomiteljskoj obitelji i članovi njihovih obitelji dok takav odnos traje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu se malo pogrešno izrazio, ali dobro je mislio.

 

Po Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji kada bi ga se slijepo provodilo, za ekonomsko nasilje može korisnik smještaja u udomiteljskoj obitelji tužakati sina od vlasnice kuće što nema veza sa zdravom pameću.

 

Radi se o rigidnom zakonu koji se na provodi jednako na baš sve, taj zakon ne uređuje problematiku u ovoj temi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija