Jump to content

ovrha na imovinu stanodavca?


derek1977

Preporučene objave

pozdrav svima. Prije svega isprika ako je već negdje postavljeno pitanje. Naime, nemam nikakve imovine (ni pokretne ni nepokretne). Primam socijalnu pomoć i od toga plaćam sobu na adresi na kojoj sam i prijavljen. Prehranjujem se od manjih poslova koje odradim. Trenutno vrlo intenzivno tražim posao i ima izgleda da ga uskoro i dobijem. Bio sam vlasnik obrta i ostao dužan cca 10 000 eura poduzećima od kojih sam uzimao robu. Obrt je zatvoren sa 2010. godinom. Ja naravno imam blokadu odn. ovrhe na računu. Socijalno primam na zaštićeni račun. Moje pitanje je: da li sudski ovršitelji koji dolaze na adresu gdje sam prijavljen mogu uzimati bilo što od imovine osobe kod koje sam prijavljen (koja je vlasnik stana u kojem sam prijavljen)? Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima. Prije svega isprika ako je već negdje postavljeno pitanje. Naime, nemam nikakve imovine (ni pokretne ni nepokretne). Primam socijalnu pomoć i od toga plaćam sobu na adresi na kojoj sam i prijavljen. Prehranjujem se od manjih poslova koje odradim. Trenutno vrlo intenzivno tražim posao i ima izgleda da ga uskoro i dobijem. Bio sam vlasnik obrta i ostao dužan cca 10 000 eura poduzećima od kojih sam uzimao robu. Obrt je zatvoren sa 2010. godinom. Ja naravno imam blokadu odn. ovrhe na računu. Socijalno primam na zaštićeni račun. Moje pitanje je: da li sudski ovršitelji koji dolaze na adresu gdje sam prijavljen mogu uzimati bilo što od imovine osobe kod koje sam prijavljen (koja je vlasnik stana u kojem sam prijavljen)? Hvala unaprijed!

 

Ima li netko molim Vas vremena da mi odgovori? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Vaš stanodavac ne može odgovarati za Vaše dugove a ne može postati ovršenik umjesto Vas .

Ovrhovoditelj ima pravo tražiti od Vas prokaznu izjavu (u Vašem slučaju pod moralnom i kaznenom odgovornošću da nemate ništa ).

Pozdrav!

 

hvala na odgovoru! Ja mogu dati prokaznu izjavu a osim toga imam i sve originalne dokumente/potvrde da ne posjedujem nikakve pokretnine, nekretnine ni ikakva sredstva na računima (znači ne posjedujem baš ništa). To mi je sve trebalo da mogu ostvariti socijalnu pomoć. Gdje se može dati ta prokazna izjava?

 

Još samo 1 pitanje-znači ovrhovoditelj nema ni nikakvo pravo sa bravarom ulaziti u stan mog stanodavca, zar ne? Moj stanodavac ne može snositi apsolutno nikakve posljedice zbog mojih dugova i ovrha? I ako Vam nije teško-da li mi možete navesti gdje se decidirano u zakonu nalazi članak koji to potvrđuje? Pitam da umirim stanodavca-čovjeku je panika da mu ne uzimaju stvari radi mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

www.zakon.hr/z/74/Ovršni-zakon Pročitajte od glava jedanaest (čl.133),pa nadalje...

 

ovo je iz članka 138. točka 4:

 

(4) Smatra se da ovršeniku pripadaju pokretnine koje ima na sebi, odnosno koje se nalaze na ili u njegovoj nekretnini, u stanu u kojemu stanuje, odnosno u poslovnoj prostoriji koju je zakupio.

kaj znači ovaj dio 'u stanu u kojem stanuje'? Znači ovrhovoditelj može smatrati da su u tom stanu moje stvari pa ih može i plijeniti?tipa tv i sl.?Sorry kaj ovoliko cjepidlačim ali stvarno bih čovjeka htio smiriti sa detaljnim i konkretnim objašnjenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo je iz članka 138. točka 4:

 

(4) Smatra se da ovršeniku pripadaju pokretnine koje ima na sebi, odnosno koje se nalaze na ili u njegovoj nekretnini, u stanu u kojemu stanuje, odnosno u poslovnoj prostoriji koju je zakupio.

kaj znači ovaj dio 'u stanu u kojem stanuje'? Znači ovrhovoditelj može smatrati da su u tom stanu moje stvari pa ih može i plijeniti?tipa tv i sl.?Sorry kaj ovoliko cjepidlačim ali stvarno bih čovjeka htio smiriti sa detaljnim i konkretnim objašnjenjem.

 

Radi se o formulaciji točke 4.,odnosno riječi - smatrati (pretpostavljati).Ako nešto smatramo, ne smijemo i ne možemo, nužno kategorički podrazumjevati kao i tvrditi.Ako vidimo biciklistu smatramo da je bicikl njegov,ali isto tako bicikl može biti posuđen.U vašem slučaju bi to bilo da ja smatram (pretpostavljam) da vi posjedujete sve stvari u iznajmljenoj sobi samo zato što tu živite.To treba tek utvrditi...

 

 

 

Isto tako se pazite kapcioznih pitanja,pitanja koja ispitanika pokušavaju navesti na tanak led.Inače su to pitanja koja su zabranjena zakonom,a zabrana se odnosi na trajanje postupka (suđenja) gdje se utvrđuje krivica optuženog.

 

 

 

Prema tome nema mjesta strahu da bi vaš najmodavac ostao bez svojih stvari samo zato što se vi u njegovoj nekretnini morate ovršiti.Ne može se nekome oduzimati nešto samo zato što se njemu tako hoće,pa bila to i sila zakona.Sve se treba činjenično utvrditi.Prilikom posjeta ovrhovoditelja nađite nekog da bude prisutan u svojstu svjedoka.Ukoliko imate nešto - sakrijte.

 

Ukoliko vam neke strane riječi nisu u potpunosti jasne, potražite značenje na slijedećem linku:

http://www.hrleksikon.info/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o formulaciji točke 4.,odnosno riječi - smatrati (pretpostavljati).Ako nešto smatramo, ne smijemo i ne možemo, nužno kategorički podrazumjevati kao i tvrditi.Ako vidimo biciklistu smatramo da je bicikl njegov,ali isto tako bicikl može biti posuđen.U vašem slučaju bi to bilo da ja smatram (pretpostavljam) da vi posjedujete sve stvari u iznajmljenoj sobi samo zato što tu živite.To treba tek utvrditi...

 

 

 

Isto tako se pazite kapcioznih pitanja,pitanja koja ispitanika pokušavaju navesti na tanak led.Inače su to pitanja koja su zabranjena zakonom,a zabrana se odnosi na trajanje postupka (suđenja) gdje se utvrđuje krivica optuženog.

 

 

 

Prema tome nema mjesta strahu da bi vaš najmodavac ostao bez svojih stvari samo zato što se vi u njegovoj nekretnini morate ovršiti.Ne može se nekome oduzimati nešto samo zato što se njemu tako hoće,pa bila to i sila zakona.Sve se treba činjenično utvrditi.Prilikom posjeta ovrhovoditelja nađite nekog da bude prisutan u svojstu svjedoka.Ukoliko imate nešto - sakrijte.

 

Ukoliko vam neke strane riječi nisu u potpunosti jasne, potražite značenje na slijedećem linku:

www.hrleksikon.info/

 

hvala na iscrpnom odgovoru. Znači oni nikako ne mogu uzeti stvari od stanodavca? KOme i gdje ja mogu dati tu prokaznu izjavu? Osim toga, ako sam dobro upućen, nakon što ovrhovoditelji prvi put izađu na teren odn. dođu prvi put na ovrhu na moju adresu gdje sam prijavljen (kod mojeg stanodavca) oni moraju meni uručiti obavijest da su bili u ovrsi, zar ne? A ja onda po toj obavijesti njima prilažem tu prokaznu izjavu i sve ovjerene dokumente gdje je vidljivo da nemam nikakvih pokretnina, nekretnina ni sredstava? U svakom slučaju, moj stanodavac nema nikakvog straha da će mu netko doći sa bravarom i ulaziti u stan uzimati stvari? Znam da sam dosadan, ali volio bih to stvarno detaljno obraditi. Hvala još jednom na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ne budete prisutni u stanu, ovrhovoditelj temeljem čl.144 može prisilno ući u stan...dali ste pročitali onaj dio ovršnog zakon na koji sam vas uputio??!

 

pravilnik o prokaznoj ispravi ... upišite i barba google će vam izbaciti taj pravilnik gdje vam je sve podrobno opisano,odnosno sva radnja prokazne izjave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ne budete prisutni u stanu, ovrhovoditelj temeljem čl.144 može prisilno ući u stan...dali ste pročitali onaj dio ovršnog zakon na koji sam vas uputio??!

 

jesam i vidim ovaj dio mi je jasan:

 

(1) Sudski ovršitelj, prije nego što pristupi pljenidbi, predat će ovršeniku rješenje o ovrsi i pozvati ga da plati iznos za koji je određena ovrha s kamatama i troškovima.

što znači da ja svakako moram dobiti to rješenje prije bilo kakve pljenidbe odn. upadanja u stan. Provjeriti će mi prijateljica na sudovima koji se uopće ovršni postupci vode protiv mene.

 

Vidim isto tako na ovoj stranici:

http://www.tszg.hr/cro/TSZG/Djelokrug-Suda/Ovrha/Strucni-clanci/Zastita-ovrhovoditelja-u-ovrsnom-postupku/Utvrdivanje-imovine-ovrsenika

 

kaže da po čl. 16b Ovršnog zakona ovrhovoditelj može tražiti a državne institucije su dužne dati dokumente koji utvrđuju moje vlasništvo (nekretnine,pokretnine) odn. da nemam ništa. Isto tak dalje u tekstu navodi prokaznu izjavu koju ja dajem pred sudom na zahtjev ovrhovoditelja. Da li ja mogu (kad saznam na kojim se sudovima vode ovršni postupci) samoinicijativno dati te izjave-bez zahtjeva ovrhovoditelja? da skinem brigu da li će upadati stanodavcu u stan itd...a kad se zaposlim odn. budem imao prijavljenu plaću obzirom na ovrhe skidati će mi se 1/3 plaće pa će se bar malo pomalo namirivati iz toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pljenidba se obavlja upravo rješenjem koje će vam biti uručeno,a iz kojeg proizlazi da ste dužni nešto platiti ali se ovrhovoditelj ne može naplatiti,pa naplatu potražuje pljenidbom.Pametno bi bilo da budete u stanu i primite rješenje.Ukoliko bude odobren prisilni ulaz...tonete sve dublje i dublje.

 

Ukoliko ovrhovoditelj na mjestu pljenidbe ne može utvrditi vašu pokretninu i ne može se naplatiti pljenidbom,sudu podnosi prijedlog za prokaznom popisom imovine ovršenika,što će reći da vi sami ne možete odšetati do suda i dati iskaz o popisu imovine,već ovrhovoditelj,nakon neuspjele naplate pljenidbom,predlaže taj prijedlog! Isto tako ovrhovoditelj može od svih kompetentnih institucija tražiti uvid u vaše nekretnine,pokretnine,primanja...itd., i temeljem saznanja o možebitnom vlasništvu pokrenuti ovršni postupak na isto.

 

Primjer: U jednom mome slučaju plačanja ovrhe nisam bio voljan platiti traženi iznos i ovrhovoditelj se odlučio tražbinu naplatiti mojim automobilom jer su primanja bila jednim djelom opterečena,a nužni dio mi se ne smije dirati.

 

Prema tome ovrhovoditelji se pokušavaju naplatiti kako god umiju i stignu,ne birajući sredstva.Dužni ste i točka!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pljenidba se obavlja upravo rješenjem koje će vam biti uručeno,a iz kojeg proizlazi da ste dužni nešto platiti ali se ovrhovoditelj ne može naplatiti,pa naplatu potražuje pljenidbom.Pametno bi bilo da budete u stanu i primite rješenje.Ukoliko bude odobren prisilni ulaz...tonete sve dublje i dublje.

 

Ukoliko ovrhovoditelj na mjestu pljenidbe ne može utvrditi vašu pokretninu i ne može se naplatiti pljenidbom,sudu podnosi prijedlog za prokaznom popisom imovine ovršenika,što će reći da vi sami ne možete odšetati do suda i dati iskaz o popisu imovine,već ovrhovoditelj,nakon neuspjele naplate pljenidbom,predlaže taj prijedlog! Isto tako ovrhovoditelj može od svih kompetentnih institucija tražiti uvid u vaše nekretnine,pokretnine,primanja...itd., i temeljem saznanja o možebitnom vlasništvu pokrenuti ovršni postupak na isto.

 

Primjer: U jednom mome slučaju plačanja ovrhe nisam bio voljan platiti traženi iznos i ovrhovoditelj se odlučio tražbinu naplatiti mojim automobilom jer su primanja bila jednim djelom opterečena,a nužni dio mi se ne smije dirati.

 

Prema tome ovrhovoditelji se pokušavaju naplatiti kako god umiju i stignu,ne birajući sredstva.Dužni ste i točka!

 

oni su u petak bili pred tim stanom-nije bilo ni mene ni stanodavca već dušebrižni susjed. Zvali su me telefonom i pitali da li imam bilo kaj da se naplate na što sam im rekao da nemam (što i nemam). Također sam ih pitao da li je potrebno da im na odvjetnički ured pošaljem sve potvrde o neimaštini, na što mi je gđa odvjetnik (inače vrlo ljubazna) rekla da nema potrebe već kad počnem raditi da im se javim za dogovor oko otplate-što se isto neće dogoditi obzirom da mi već sjede na računu i čim na račun krenu plaće oni će se početi naplaćivati-malo ali početi će. A rješenje nisam dobio nikakvo (čak sam se ponudio da dođem tamo kroz 1 sat ili kod njih u ured da ga preuzmem pa mi je također rečeno da ne treba)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ste prošli kada nisu inzistirali na prisilnom ulazu kao i prokazanom popisu..(meni su došli sa policijom i da nisam otvorio ušli bi nasilno.Radilo se o dugu od 20.000 tkn sudskih troškova....kada se državi duguje...).Od ovrhe vjerojatno nisu odustali i čeka vas sa zateznim kamatama...a kada će te vi imati "višak" novčića....do tada...Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ste prošli kada nisu inzistirali na prisilnom ulazu kao i prokazanom popisu..(meni su došli sa policijom i da nisam otvorio ušli bi nasilno.Radilo se o dugu od 20.000 tkn sudskih troškova....kada se državi duguje...).Od ovrhe vjerojatno nisu odustali i čeka vas sa zateznim kamatama...a kada će te vi imati "višak" novčića....do tada...Sretno.

 

ma znam da sam dobro prošao. Da, Vi ste dugovali državi a oni ne čekaju i ne praštaju. Ovo su firme i njima se ostavlja (pretpostavljam da je tako) kako žele postupati u ovrhama-hoće li se dogovarati, navaljivati ili nešto treće (ova odvjetnica je vjerojatno procijenila da obzirom na moju dokazanu situaciju potkrepljenu dokumentima nema smisla da sad odmah opali iz svih oružja (a da me neće zaboraviti to je sigurno!).

 

Hvala Vama još jednom na odgovorima i pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija