Jump to content

ovrha - odvoz smeća na moru


argo

Preporučene objave

Pozdrav,

 

primila sam prijedlog za ovrhu od lokalnog komunalnog poduzeća u Primorsko-goranskoj županiji za neplaćanje računa za odvoz smeća za 2013. godinu za stan na moru kojeg koristimo samo 2 mjeseca u godini.

Imam namjeru uložiti prigovor jer su računi izdani i za vrijeme kada nismo u stanu, ne boravimo tamo i prema tome ne proizvodimo smeće. Na računu se navodi stavka - odvoz otpada - fiksna naknada.

Prigovor bih temeljila na nalazu Državne revizije iz srpnja 2013. u kojem se ističe da to komunalno poduzeće (zajedno s njih još 10-ak u toj županiji) naplaćuje naknadu suprotno članku 17. stavak 1 Zakona o otpadu (ako sam dobro shvatila naplaćuju fiksni dio što je protuzakonito, a ne primjenjuju kriterij količine - onečišćivač plaća).

 

Zna li netko kakva je sudska praksa u takvim slučajevima?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

primila si rješenje za ovrhu od javnog biljkežnika.

uz rješenje je priložen i prijedlog ovrhovoditelja.

 

protiv rješenja za ovrhu možeš u zakonskom roku(8 dana) izjaviti prigovor javnom biljžniku koji je i donio rješenje.

potraživanje osporavaj u cijelosti. osporavaj i ovršnu ispravu a kasnije na raspravi i platni nalog. navedi promašenu pasivnu legitimaciju. nisi sklopila ugovor za uslugu (predpostavljam)

pozivaj se na zakon o zaštiti potrošača,

Zakono o održivom gospodarenju otpadom (čl.30.st.6.t.2.i3.)

NAPUTAK o načinu izračuna naknade gospodarenja komunalnim otpado (NN129/2011

( čl.2.st.2.i3., čl.9.st.3. i st.5.)

 

ako ne izjaviš prigovor protiv rješenja za ovrhu on nakon 8 dana postaje pravomoćan i imaš obvezu platiti traženi iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Pozdrav,

 

primila sam prijedlog za ovrhu od lokalnog komunalnog poduzeća u Primorsko-goranskoj županiji za neplaćanje računa za odvoz smeća za 2013. godinu za stan na moru kojeg koristimo samo 2 mjeseca u godini.

Imam namjeru uložiti prigovor jer su računi izdani i za vrijeme kada nismo u stanu, ne boravimo tamo i prema tome ne proizvodimo smeće. Na računu se navodi stavka - odvoz otpada - fiksna naknada.

Prigovor bih temeljila na nalazu Državne revizije iz srpnja 2013. u kojem se ističe da to komunalno poduzeće (zajedno s njih još 10-ak u toj županiji) naplaćuje naknadu suprotno članku 17. stavak 1 Zakona o otpadu (ako sam dobro shvatila naplaćuju fiksni dio što je protuzakonito, a ne primjenjuju kriterij količine - onečišćivač plaća).

 

Zna li netko kakva je sudska praksa u takvim slučajevima?

 

Hvala

 

za sudsku praksu pogledaj: smetlar.wordpress.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na Legalisu je bilo više tema u vezi s plaćanjem odvoza smeća u slučaju povremenog korištenja objekta kao i pozivanja na naplatu po količini, pa potražite.

 

Nalaz revizije može biti dobar argument, ali nema snagu propisa.

 

Bez namjere da nastavljam ovu raspravu, osobno mi je nezamislivo kako bi odvoz smeća u turističkim mjestima s izrazitom razlikom između sezone i ostatka godine mogao funkcionirati ako bi vlasnici kuća za odmor plaćali odvoz samo dva-tri mjeseca. U tom slučaju bi cijena toga odvoza morala biti paprena i posebna za vlasnike kuća za odomor, a u tom slučaju bi se bunili zbog neravnopravnosti s domorocima. Naime, očigledno je da količina opreme i broj zaposlenih kod davatelja usluge ne mogu slijediti količinu smeća, već moraju biti koliko-toliko prilagođeni vršnom opterećenju, što znači da su veći dio godine nedovoljno iskorišteni. Tko bi trebao platiti razliku za amortizaciju te opreme? Načelo "zagađivač plaća" je u redu, samo što zagađivač plaća - količinu smeća kao takvu ili srazmjerni trošak funkcioniranja sustava za odvoz smeća?

 

Ili drugačije: ako se plaća samo po količini smeća, očito je da cijena po količini smeća mora varirati u toku godine, pa biti najviša kad je najveća "potažnja".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Po Zakonu o otpadu od 01.siječnja 2011. sva KD trebala su urediti način plaćanja po količini proizvedenog otpada ,a ne po m2 stambene površine .Uglavnom KD se ne pridržavaju toga .

Pokušajte obratiti se KD dopisom i podsjetiti da nisu ispunili svoju obvezu ,te da do dalnjega nećete plaćati naknadu za odvoz smeća jer , ona nije realna . Osim toga imate mogućnost i da podnesete tužbu , bolje bi bilo da grupa građana to učini .

Kada dobijete rješenje o ovrsi tada podnesite prigovor i pozovite se na tu obveze KD u skladu sa Zakonom o otpadu .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija