Jump to content

Stjecanje drzavljanstva RH vjencanjem


fluffy112358

Preporučene objave

Pozdrav !

 

Decko i ja planiramo se vjencati, ja sam hrvatski drzavljanin, on je drzavljanin BiH pa me zanima postupak stjecanja hrvatskog drzavljansva?

 

Naime, ja imam drugo boraviste u Njemackoj i radnu dozvolu na 6 mj. Bi li on smio u tom postupku dobivanja drzavljanstva boraviti u Njemackoj sa mnom ili bi oboje morali biti u Hrvatskoj ?

 

Svaka informacija mi je dobro dosla i zahvaljujem unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je dugotrajan proces.Da bi uopce mogao aplicirati za drzavljanstvo jedan od uvjeta je neprekidan boravak na teritoriju RH.

U pravilu postupak je sljedeci: prvo ide privremeni boravak na 5 godina,zatim stalni te po odobrenom stalnom boravku moze tek aplicirati za drzavljanstvo. Proces za drzavljanstvo traje od 6 mjeseci pa nadalje. Drzavljanstvo se nedobiva vjencanjem za hr drzavljanina.

 

Ono sto mene zanima jest zasto imate radnu dozvolu na samo 6 mjeseci kad se prva radna dozvola dobiva u pravilu na godinu dana?Do kada vam ta dozvola vazi?

 

Vas decko u Nj moze boraviti samo 3 mjeseca medjutim ako se vjencate moze na temelju vas dobiti boravisnu i radnu dozvolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mnogo Vam hvala na odgovoru i pomoci !

 

Dobila sam ju na 6 mjeseci za pocetak, jer mi toliko traje prvi radni ugovor,takva je politika firme, da je tih 6 mj probni rok, a onda se dobiva ugovor na 1 god .

 

Dakle, on bi onda imao adresu sa mnom normalno u Hrvatskoj i ovu u Njemackoj kao drugu navedenu i to ga ne bi kocilo u tih "5 godina privremenog boravka" da bi poslje aplicirao za drzavljanstvo , jer bi boravio van Hrvatske uz tu boravisnu dozvolu ?

 

Za njegovu boravisnu i radnu dozvolu bismo se onda trebali obratiti uredu za strance u Njemackoj ?

 

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mnogo Vam hvala na odgovoru i pomoci !

 

Dobila sam ju na 6 mjeseci za pocetak, jer mi toliko traje prvi radni ugovor,takva je politika firme, da je tih 6 mj probni rok, a onda se dobiva ugovor na 1 god .

 

Dakle, on bi onda imao adresu sa mnom normalno u Hrvatskoj i ovu u Njemackoj kao drugu navedenu i to ga ne bi kocilo u tih "5 godina privremenog boravka" da bi poslje aplicirao za drzavljanstvo , jer bi boravio van Hrvatske uz tu boravisnu dozvolu ?

 

Za njegovu boravisnu i radnu dozvolu bismo se onda trebali obratiti uredu za strance u Njemackoj ?

 

Hvala !

 

To u HR nece bas tako lako ici. Naime,da bi stranac u HR dobio privremeni boravak mora ispuniti odredjene uvjete.Jedan od uvjeta je i aktivno zivljenje na zajednickoj adresi.Ukoliko stranac izbiva duze vremena iz HR moze mu se ukinuti privremeni boravak.

Neznam sad tocno po novome koliko smije izbivati jednokratno a koliko visekratno a da mu se ne ukine privremni boravak.

 

E sad teoretski on bi mogao nakon dobivenog privremenog boravka otici sa vama u Nj ali to nebi smio prijaviti mupu.Medjutim velike su sanse da bi ga otkrili buduci da stranci na privremenim boravcima imaju ceste provjere pogotovu ako je rijec o manjim mjestima.

 

Po meni vam je bolje nezapocinjati nista u HR nego sve u NJ.

Znaci,vjencajte se u HR.

Ukoliko uzmete suprugovo prezime,morate promjeniti i dokumnete.

Kad dobijete radnu dozvolu na godinu dana,vas suprug treba podnijeti zahtjev za boravisnom u Ausländebehörde-odjel za strance i na temelju vase ogranicene radne dozvole dobit ce boravisnu dozvolu na 5 god te radnu neogranicenu bez obzira sto bi vasa dozvola bila ogranicena. nakon sto on dobije neogranicenu na osnovu vas ,onda vi predajete za neogranicenu na osnovu njega i tako oboje dobivate neogranicene i niste vezani za jednog poslodavca. Da bi mogao dobiti boravisnu i radnu,morate imati zajednicku adresu u Nj.

Od papira vam treba medjunarodni izvadak iz matice rodjenih,kopije osobne ili putovnice,kopija vase radne dozvole te potvrda iz rathausa o prijavi boravka. To ce malo potrajati ali ne predugo.

Buduci da ste vi drzavljanka Unije,vas suprug nemora imati certifikat o poznavanju njemackog jezika niti mora ispunjavati uvjet u vezi kvadrature stana.To samo treba u slucajevimma kad su oba supruznika NON EU drzavljani.

 

 

.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav ! Hrvatski sam državljanin, a cura s kojom sam u dugogodišnjoj vezi je iz Bosne i Hercegovine i samim time ima njihovo državljanstvo. Planiramo se vjenčati u 1. mjesecu 2015., problem je u tome što ćemo biti razdvojeni jer sam ja od 01.02.2015. u Njemačkoj. Dobio sam tamo stalni ugovor i dolaziti ću tek u Hrvatsku kada budem koristio godišnji odmor. Pitanje glasi da li ona dobiva pravo boravka i neograničene radne vize u Njemačkoj ako samnom stupi u brak u Hrvatskoj ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ! Hrvatski sam državljanin, a cura s kojom sam u dugogodišnjoj vezi je iz Bosne i Hercegovine i samim time ima njihovo državljanstvo. Planiramo se vjenčati u 1. mjesecu 2015., problem je u tome što ćemo biti razdvojeni jer sam ja od 01.02.2015. u Njemačkoj. Dobio sam tamo stalni ugovor i dolaziti ću tek u Hrvatsku kada budem koristio godišnji odmor. Pitanje glasi da li ona dobiva pravo boravka i neograničene radne vize u Njemačkoj ako samnom stupi u brak u Hrvatskoj ?

 

Nije bitno gdje ce te se vjencati,bitno je da ste u braku jer Njemacka nepriznaje izvanbracnu zajednicu kada su u pitanju radne dozvole.

Znaci,nakon vjencanja sa internacionalnim vjencanim listom se mora prijaviti u opcini(Rathausu) u Nj di ste i vi prijavljeni i nakon toga morate zakazati termin u uredu za strance kako bi dobila boravisnu i radnu.

Boravisna se dobiva na 5 god a radna je neogranicena.

Oboje morate biti prijavljeni na istoj adresi.

Buduci da ste vi eu drzavljanin,vasa supruga nece morati polagati ispit iz poznavanja njemackog jezika i svu proceduru ce moci zavrsiti u Njemackoj.Medjutim postoji mogucnost da ce vam sluzbenici reci da cijeli proces mora ici preko njemackog konzulata u BiH iz razloga sto jos uvijek neznaju da je HR u EU.

Vise informacija mozete dobiti u fb grupi idemo u svijet-njemacka

 

https://www.facebook.com/profile.php?id=759401134106325&ref=ts&fref=ts

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hvala na informacijama ! e sad neki dan sam načuo kako internacionalni vjenčani list mora biti striktno na njemačkom jeziku, jer bilo kakav drugi ne priznavaju u Ausländerbehörde ! Jel to istina ? I dal osim toga treba još kakav njen dokument iz BiH ( naravno osim putovnice ) ? I koliko je pametno da joj prijavim boravak u Hrvatskoj ( gdje sam i sam prijavljen ) kako bi dobila boravišnu iskaznicu na moju hrv. adresu ako je već planiram voditi u Njemačku kod sebe ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama ! e sad neki dan sam načuo kako internacionalni vjenčani list mora biti striktno na njemačkom jeziku, jer bilo kakav drugi ne priznavaju u Ausländerbehörde ! Jel to istina ? I dal osim toga treba još kakav njen dokument iz BiH ( naravno osim putovnice ) ? I koliko je pametno da joj prijavim boravak u Hrvatskoj ( gdje sam i sam prijavljen ) kako bi dobila boravišnu iskaznicu na moju hrv. adresu ako je već planiram voditi u Njemačku kod sebe ?

 

internaconalni vjencani list se nemora prevoditi samo im trebate ukazati da objasnjenja postoje i na njemackom.

Prevoditi se mora samo obicni.

Sto se tice prijave na hr adresu po meni nema potrebe za tim sobzirom na odlazak u Nj.

To bi vam naime moglo stvoriti financijski problem jer da bi dobila boravisnu iskaznicu morali bi ste joj uplatiti jednokratno oko 6000 kn za zdrastveno osiguranje jer stranac na privremenom boravku mora placati doprinose za zdrastveno ukoliko neradi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pozdrav! Imam pitanje i molbu za odgovor na ovu temu. Moja kćer i zet sa djecom, došli su 2012. u Hrvatsku. Kćerka i djeca imaju dvojno državljanstvo a zet je državljanin treće zemlje. U braku su 10 godina. On je dobio privremeni boravak na osnovu spajanja obitelji. Međutim, prošle godine otišli su u Njemačku gdje se kćerka zaposlila a on se poslije vratio u Hrvatsku. Iduće godine imao bi pravo na stalni boravak ali su mu rekli u MUP.u da neće moći dobiti ako se kćerka i djeca ne vrate u Hrvatsku.. Ona ne želi ostaviti posao a on želi stalni boravak. Da li moguće nešto učiniti??? Hvala

uređeno: od Naly
pemac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija