Jump to content

Privremeno oduzeti predmeti


crna_tocka

Preporučene objave

Početkom 5mj ove godine imao sam pretres stana zbog kupljenog "ilegalnog" programa prije par godina putem interneta.

Oduzeli su mi PC, laptop, par dvd/cd medija i usb stickova. Sve su odradili korektno i morao sam potpisati dokument od privremenom oduzimanju predmeta.

Nakon pretresa sam išao u policiju gdje su kompletno prekopirali HDDove(tvrde diskove) i ostale medije na svoje službene tvrde diskove.

 

Eh sad, policijski službenici su mi rekli da je sa njihove strane posao gotov i da njima teoretski vise netreba ništa od oduzetih predmeta s obzirom da imaju kopije, no da to dalje ovisi o odvjetništvu i istrazi kada će mi se predmeti vratiti.

 

S obzirom da je prošlo gotovo 3 mjeseca od oduzimanja predmeta, a nije me nitko kontaktirao kakvo je stanje sa istragom itd., koja su moja prava?

Vjerujem da postoji neki rok dokle oni mogu tako odugovlačiti?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gotovo 3 mjeseca je relativno kratko razdoblje, a upitan je uopće vremenski momenat u kojem je policija proslijedila kaznenu prijavu protiv vas nadležnom ODO-u, kao i je li uopće proslijeđena kaznena prijava ili posebno izvješće. Plus na sve to - sada je vrijeme godišnjih, tako da nije ništa neubičajeno.

 

Nažalost po vas, obzirom će gotovo sigurno ići optuženje, tako dugo dok postupak pravomoćno ne završi, do predmeta nećete moći. A do određenih predmeta koji su vam oduzeti - npr. posebnih programa, nećete moći uopće doći, jer zakon za njih propisuje mandatorno oduzimanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gotovo 3 mjeseca je relativno kratko razdoblje, a upitan je uopće vremenski momenat u kojem je policija proslijedila kaznenu prijavu protiv vas nadležnom ODO-u, kao i je li uopće proslijeđena kaznena prijava ili posebno izvješće. Plus na sve to - sada je vrijeme godišnjih, tako da nije ništa neubičajeno.

 

Nažalost po vas, obzirom će gotovo sigurno ići optuženje, tako dugo dok postupak pravomoćno ne završi, do predmeta nećete moći. A do određenih predmeta koji su vam oduzeti - npr. posebnih programa, nećete moći uopće doći, jer zakon za njih propisuje mandatorno oduzimanje.

 

Da li ja kao građanin mogu dobiti informaciju od policije da li je prosljedena kaznena prijava ili posebno izvjesce ODO-u ?

Ako nije, što to konkretno znaci, zar ne postoji zakonski rok do kada bi oni to trebali prosljediti?

 

Zbog cega mislite da ce gotovo sigurno ici optuzenje? Jel znate kakve se kazne u praksi daju za tako nešto.

Inace, program sam za sebe nije ilegalan, ali se moze koristiti u ilegalne svrhe, kako god ja program nisam ni koristio, a i koliko se sijecam nije bio vise ni na racunalu.

 

Hvala na pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vas bi se teretilo, po mom mišljenju, za kazneno djelo zlouporabe naprava iz čl. 272. KZ-a, koje djelo je u biti, iznimno kažnjiva pripremna radnja i pokriva upravo ovakav slučaj koji navodite - "program sam za sebe nije ilegalan, ali se moze koristiti u ilegalne svrhe", doduše mora se dokazati još jedna bitna stvar - da ste vi nabavili taj program s ciljem da njime počinite neko kazneno djelo, taksativno pobrojeno u čl. 272. st. 1. KZ-a.

 

Za citirano djelo je propisana kazna zatvora u trajanju do 3 godine, a praksa je takva da biste (ukoliko vam je to prvo kazneno djelo), prošli sa radom za opće dobro ili uvjetnom osudom.

 

Policiju možete pitati je li predmet proslijeđen nadležnom ODO-u na daljnje postupanje, ako jeste, daljnja pitanja morat ćete rješavati sa ODO-om.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vas bi se teretilo, po mom mišljenju, za kazneno djelo zlouporabe naprava iz čl. 272. KZ-a, koje djelo je u biti, iznimno kažnjiva pripremna radnja i pokriva upravo ovakav slučaj koji navodite - "program sam za sebe nije ilegalan, ali se moze koristiti u ilegalne svrhe", doduše mora se dokazati još jedna bitna stvar - da ste vi nabavili taj program s ciljem da njime počinite neko kazneno djelo, taksativno pobrojeno u čl. 272. st. 1. KZ-a.

 

Za citirano djelo je propisana kazna zatvora u trajanju do 3 godine, a praksa je takva da biste (ukoliko vam je to prvo kazneno djelo), prošli sa radom za opće dobro ili uvjetnom osudom.

 

Policiju možete pitati je li predmet proslijeđen nadležnom ODO-u na daljnje postupanje, ako jeste, daljnja pitanja morat ćete rješavati sa ODO-om.

 

Nikada prije nisam kažnjavan.

Hvala na odgovorima, kontaktirat cu policiju pa da vidim šta kazu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam guglao, i izgleda da postoje neki rokovi, pa molim pojasnjenje:

- Člankom 217. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku propisano je da je državni odvjetnik dužan donijeti nalog o provođenju istrage u roku od devedeset dana od upisa kaznene prijave u upisnik kaznenih prijava (članak 205. stavak 4.). Dakle, u redovitom postupku (županijska nadležnost) državni odvjetnik u navedenom roku mora odlučiti o prijavi.

- Nadalje, člankom 230. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku propisano je da je državni odvjetnik dužan završiti istragu u roku od šest mjeseci, u protivnom je dužan izvijestiti Glavnog državnog odvjetnika o razlozima zbog kojih istraga nije završena. Glavni državni odvjetnik iz opravdanih razloga može produžiti istragu. To ujedno znači ako istraga nije završena u roku od šest mjeseci i nije traženo produženje po proteku petnaest dana od dana dovršetka istrage (petnaest dana je vrijeme za donošenje odluke po dovršenoj istrazi), smatra se da je državni odvjetnik odustao od progona ako nije podignuta optužnica.

Nigdje u Zakonu o kaznenom postupku nema odredbe (osim roka zastare) kojom bi bile propisane takve posljedice u slučaju ako prijava nije podnesena odnosno donesena presuda.

- Odredbom članka 68. stavak 2. Zakona o državnom odvjetništvu određeno je kako je za kaznena djela za koja se vodi skraćeni postupak državni odvjetnik dužan u roku od šest mjeseci od upisa kaznene prijave u upisnik kaznenih prijava donijeti odluku o kaznenoj prijavi. Viši državni odvjetnik može na obrazloženi prijedlog državnog odvjetnika rok od šest mjeseci produljiti za još šest mjeseci.

 

 

Ako sam dobro shvatio, u slucaju da je policija prosljedila ODO-u predmet, DO je duzan donijeti nalog o provodenju istrage u roku od devedeset dana od upisa kaznene prijave.

 

Dakle, nakon 90 dana (uskoro) bi me DO trebalo obavjestiti o prijavi ili samo nesto pobrkao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Vezano uz post #7.

Dakle, prošlo je več 8 mjeseci od oduzimanja predmeta i ni rijeći od policije ili ODOa.

Prije dva mjeseca sam kontaktirao ODO i rekli su mi da je postupak tajan i ništa više.

Isto tako sam kontaktirao policiju prije dva tjedna i za sada je ostalo na "provjerit ćemo i javiti vam".

 

Izgleda da ipak ne vrijedi ovaj rok od 6 mjeseci?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija