Jump to content

Nasljeđivanje i porez?


BOSS33

Preporučene objave

nisi dužna platiti porez ali bila si dužna u roku od 30 dana podnijeti poreznu prijavu.

ako je javni bilježnik dostavio poreznom tijelu rješenje o nasljeđivanju porezna je obavještena o obvezi.

ako porezna nije obavještena o poreznoj obvezi mogu podnijeti kaznenu prijavu kad saznaju za poreznu obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nevjenčani suprug i ja kupili smo zajedno stan prije cca 7 godina, pola-pola. Sada bi svoju polovicu nevjenčani suprug prebacio na mene (s obzirom da ja u potpunosti otplacujem kredit). Muci me porez na promet od 5% - da li ga trebam platiti? Po svemu sto sam do sada nasla na forumima trebam, ali nadam se nekoj svijezijoj informaciji ako se nesto u mejduvremenu promijenilo.

Takodjer ako netko zna koja je procedura za prebacivanje? Samo kod javnog biljeznika ili nesto kompliciranije?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vanbračna zajednica po pitanju poreza na promet nekretninama nije izjednačena sa bračnom zajednicom.

ako vam vanbračni partner daruje svoj dio stana kojeg otplaćujete kreditom tada plaćate porez u iznosu od 5% od tržišne vrijednosti dara.

bez obzira ko otplaćuje kredit dok traje zajednica (zajednički život) imovina kupljena za vrijeme trajanja zajednice i otplatom novcem zarađenim u toj zajednici je zajednočka imovina.

osim ako se drugačije dogovorite.

 

u dogovoru sa partnerom pokrenuti tužbu za utvrđivanje prava vlasništva na cijeloj nekretnini .

partner prizna tužbeni zahtjev. po potrebi izjavi da kredit otplaćujete svojim novcem (dar roditelja ili ?).

sud donosi presudu na temelju priznanja. primitkom presude (nakon njene pravomoćnosti) podnosite prijedlog za upis vlasništva (u gruntovnicu).

za stjecanje nekretnine po sudskoj odluci nema poreza osim možda za razliku kvadrata po poreznom oslobađanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru! Na koji nacin mogu pokrenuti tuzbu? Da li je mogu sama podnijeti nadleznom sudu (kojem?) ili trebam preko odvjetnika? Naravno, pitam radi troskova. Kredit otplacujem u potpunosti sama, svojim novcem - nitko nije darovao. Kredit je podignut na 30 godina, cca 7 godina je otplaceno do sada. Koliko cijeli proces tuzbe, presude obicno traje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija