Jump to content

Plaćam alimentaciju


navodni_otac

Preporučene objave

Molim stručan savjet

 

U Zagrebu imam sina (17 god) kojeg uzdržavam. Kao nezaposleni roditelj, plaćam 1300 kn alimentacije krajem mjeseca za tekući mjesec. Plaćam uredno. Kontakt s djetetom postoji, ali je loš. Dijete ne osjeća nikakvu povezanost sa mnom. Sa djetetovom majkom ne održavam kontakt zadnjih osam mjeseci. Prijetnje tužbom, provokativne i uvredljive poruke i slične tehnike su njen standardni arsenal. Zato nam je kontakt na pauzi. Dijete je usvojilo majčinu retoriku, pristojan je samo kad hoće još novaca.

 

Imam naznake da majka djeteta pokušava pokrenuti postupak protiv mene, vjerojatno za povećanje iznosa uzdržavanja.

 

Za trudnoću nisam znao. Nakon šoka u bolnici, dijete sam priznao bez utvrđivanja očinstva. Sa djetetom sam u kontaktu od rođenja. Nismo živjeli zajedno, susreti su bili prema mogućnostima s obzirom na udaljenost i financije. Djetetova majka se udala i ima još jedno dijete s mužem.

 

Nemamo presude ni odluke, susrete i financije smo uređivali sporazumno. Naravno, za većinu uplata imam dokaz. Uvijek sam plaćao i polovicu izleta, školskog pribora, odjeće za školu, sportsku opremu, bonove za mobitel i slično povrh dogovorenih iznosa. I jasno, tu su bili pokloni za rođendane, Božiće i slično. Druženja sa mnom i sa djedom i bakom su bila dogovarana unaprijed.

 

Nakon diplome nisam mogao naći posao u struci. Četiri godine sam radio sezone na moru kao konobar. U Kanadi sam godinu dana sa turističkim statusom. Bez posla, prihoda, statusa i radne dozvole. Majka djeteta vjerojatno pretpostavlja da odlično zarađujem i cilja na povišenje alimentacije. Zapravo sam u priličnom dugu. I ona i dijete porukama traže još novaca povrh alimentacije (za naočale, maturalac, odjeću itd), kao da ne plaćam ništa, kao da krećemo od 1300. Dok zapravo moja obaveza staje na 1213kn mjesečno (22% prosječne plaće u RH).

 

Molim Vas odgovore na tri specifična pitanja:

 

1. Može li majka pokrenuti postupak protiv mene ako ne zna moje točno boravište u Kanadi? Zna samo grad. Pod kojim točno uvjetima ona može dići tužbu? Alimentacije su plaćene, kontakt s djetetom postoji, nema osnove za povećanje iznosa.

 

2. Što ako ne uspijem platiti mjesec dana ili dva mjeseca za redom?

 

3. Smijem li ne plaćati alimentaciju, nego pitati dijete što mu treba i plaćati njegove troškove putem interneta tih 1300 kn mjesečno? Želim direktno financirati potrebe djeteta.

Zato pitam: Mogu li platiti naočale i slično putem interneta i biti siguran da je moja zakonska obaveza izvršena?

Ako mogu tako, to bi bilo od velike pomoći.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim stručan savjet

 

U Zagrebu imam sina (17 god) kojeg uzdržavam.

Imam naznake da majka djeteta pokušava pokrenuti postupak protiv mene

 

Nemamo presude ni odluke, susrete i financije smo uređivali sporazumno. Naravno, za većinu uplata imam dokaz.

U Kanadi sam godinu dana sa turističkim statusom.

 

Molim Vas odgovore na tri specifična pitanja:

 

1. Može li majka pokrenuti postupak protiv mene ako ne zna moje točno boravište u Kanadi? Zna samo grad. Pod kojim točno uvjetima ona može dići tužbu? Alimentacije su plaćene, kontakt s djetetom postoji, nema osnove za povećanje iznosa.

 

2. Što ako ne uspijem platiti mjesec dana ili dva mjeseca za redom?

 

3. Smijem li ne plaćati alimentaciju, nego pitati dijete što mu treba i plaćati njegove troškove putem interneta tih 1300 kn mjesečno? Želim direktno financirati potrebe djeteta.

Zato pitam: Mogu li platiti naočale i slično putem interneta i biti siguran da je moja zakonska obaveza izvršena?

Ako mogu tako, to bi bilo od velike pomoći.

 

Hvala.

 

1

dok ne postane punoljetan sin vam moze zastupati zakonski zastupnik - majka (a mozda i vi kao otac)

2

nista, ama bas nista jer sve sto uplacujete jest poklon, vas dobra volja

3

mozete direkno i u zabludi ste cijelo vrijeme, nikad niste placali alimentaciju

 

4

cuvajte se grtalice :)

 

U slucaju da vas majka djeteta tuzi kako zakonski zastupnik vseg sina tada bi ste alimentaciju placali od dana te tuzbe naravno ako je sud dosudi

 

sve sto ste do sada davali nece vam se nikako priznati kao alimentecaija, to ce sud smatrati vasim poklonima, i hvala vam lijepo

 

ako "nanjusite" da je tuzba krenula stavljajte novac na racun, ne dajte novce kad je situacija takva da ce vas presuda sa zaostalim iznosom i kamatama ozbiljno financijski ugroziti, nego akumulirani novac uplatite kad presuda postane pravomocna.

 

moze vas tuziti navodeci zadnju poznatu adresu i presutjeti da ste u Kanadi

ako se kasnije sjeti da ste u Kanadi moze vam sud preko ambasade pokusavati uvaliti poziv, ali jer niste nigdje registriani nece uspjeti

 

zbog neodazivanja mogu vam dodjeliti nekog odvjetnika da vas zastupa dok ste odsutni i presuditi vam zbog ogluhe

 

cim vam sin napuni 18 vise ga ne moze majka formalno zastupati, nego on mora tuziti sam ili dati majci punomoc

 

na alimentaciju ima pravo dok se skoluje i jos godinu dana iza toga

 

Medutim tuzbe se mogu i povuci.

Kad vam dokazu da je tuzba povucena mozete odlediti novce i nastaviti pomagati sinu.

 

ja vam preporucam da ovo sve otvoreno objasnite sinu u pismu.

ja vam preporuicam da iskreno se zalozite da vam sin zavrsi sto bolju skolu i sto vise skole

 

pa ga onda povucite u Kanadu

 

pa onda skupa pazite da vas ne pokupi grtalica

 

sretno

uređeno: od coruptionbuster
typos
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g. Coruptionbuster,

 

Puno Vam hvala na odgovoru.

 

Grtal'ce se pazim po službenoj dužnosti, a malome sam rekao da ću ga pozvati kad stvorim uvjete. To je bilo prije nego je postao strašno bezobrazan. Naravno, podržavam njegovo daljnje školovanje i sigurno će studirati nakon gimnazije. Jasno je da ću to financirati.

 

1. Dakle, sve što sam plaćao nije alimentacija?? Ja sam na uplatnicama pisao "Alimentacija za npr. prosinac" To znači da me može tužiti za 5 godina unatrag?? Ako nema pisanog sporazuma sve je bio poklon? Ozbiljno?

 

2. Nisam platio alimentaciju za siječanj jer nemam i već je uzbuna. Što da radim po tom pitanju? Koje su mi opcije?

 

3. Rekli ste: "U slucaju da vas majka djeteta tuzi kako zakonski zastupnik vseg sina tada bi ste alimentaciju placali od dana te tuzbe naravno ako je sud dosudi" - kako mislite AKO je sud dosudi? I koliko to sve može trajati i koštati?

 

4. Mogu li ja nju tužiti zbog prevare i/ili uznemiravanja?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g. Coruptionbuster,

 

.....prije nego je postao strašno bezobrazan.

1. Dakle, sve što sam plaćao nije alimentacija??

.....nema pisanog sporazuma sve je bio poklon? Ozbiljno?

 

2. Nisam platio alimentaciju za siječanj jer nemam i već je uzbuna. Što da radim po tom pitanju? Koje su mi opcije?

 

3. AKO je sud dosudi? I koliko to sve može trajati i koštati?

 

4. Mogu li ja nju tužiti zbog prevare i/ili uznemiravanja?

 

.

 

0

morate koristiti lukavstvo prerijske lisice :) u komunikaciji s malcem, ne dajte sebi biti osjetljivi, nemojte imati ocekivanja da ce vam trenutno biti zahvalan, jer te stvari tako idu i tako moraju ici, naime treba uloziti mnogo paznje u izgradnju mlade osobe inace ta mlada osoba "luta" dok se ne pronade... nis strasno

 

1

nije bila alimentacija, ne bi bila ni sa sporazumom, samo presuda suda i to od dana podnosenja tuzbe

2

posaljite kolko mozete i imate

3

pravno ispravne savjete ste vec dobili, ali posoji mogucnost devijacije, tako da presuda postane prvomocna a da vi nemate pojma o tome, niti ste mogli znati za istu

imate kratak rok tada za povrat u prijasnje stanje inace je eventualna presuda pravomocna bez obzira na sve

moguce je da vas tuze i presude protiv vas

meni se to dogadalo :)

trebate nekome dati punomoc u Hr pa da ide po pisarnicama nadleznih sudova, mislim teritorijalno, tamo odakle ste, gdje vam sin zivi

taj netko sa punomoci treba gnjaviti tete u pisarnicama da gledaju u kompjutor ima li protiv vas "nesto"

nesto su tuzbe, ovrhe, izvanparnicni, kazneni i... n mogu se sjetiti ima li jos sto?

 

kostat ce ko svetog petra kajgana? ne salim se, ali nemojte stediti idite punom snagom, tako ce kostati manje

 

4

mozete tuziti bilo koga za bilo sto

ako nema "merita" a vi ne znate sto, zasto i kako to radite onda bute vi nadrapali

ovo je istina cak i ako ste u pravu ali vam fali znanja, novaca ili hrabrosti

 

o tuzbama razmisljajte ako za to bude potrebe

 

i uhodajte se tamo i ne brenite oko ovoga jer su male sanse da vam naskode

 

i redovito provjeravajte pisarnice sudova

 

i odjavite se u hr privremeno (do 3 god?), odredite adresu za postu, bilo u kanadi ili doma kako vam je zgodnije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g. Corruptionbuster,

 

Hvala Vam na odgovoru, totalno ste mi izmijenili percepciju sa "0" pasusom. Imate potpuno pravo. Baš... životno mudro. Bravo!

 

Nek nije bila alimentacija, nek je bila, nek bude kak hoće. Potpuno je svejedno. Ak tužiju, bumo se dokazivali; ako ne - bolje svima. Prioritet je maloga zadržati u dobroj pameti i zdravlju. Baš ste me dobro prekobicnuli :)

 

Hvala Vam na svim savjetima, ako zatrebaju - tu su.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako se ovdje radi o inozemnoj alimentaciji, nadležno je Ministarstvo financija u Zagrebu kome bi u ovom konkretnom slučaju majka uputila Zahtjev za ostvarivanje alimentacije u inozemstvu, sukladno UN-ovoj Konvenciji o ostvarivanju prava na uzdržavanje u inozemstvu. Kako se Vi nalazite u Kanadi, nemate obvezu plaćanja alimentacije jer Kanada nije potpisnica navedene Konvencije odnosno majka, Vaš sin (ukoliko Vi to ne želite) neće se moći naplatiti. Ovakav je pravni put, da li je moralno to je druga stvar. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informaciji, Zara.

................, nego se malo zaštititi. .......

Hvala.

 

itekako se morate zastiti

 

kazete da ste na turistickoj vizi, dakle moze se dogoditi da se morate vratiti u HR

ne bi bilo dobro da vas cekaju razne pravomocne presude

 

sa uvodenjem novih pravila o urucivanju poste je jos lakse da vas tretiraju kao nekoga tko izbjegava primiti posiljke

 

imate mogucnost privremene odjave iz HR, to radite na salteru mupa, moze netko sa punomoci ali mozete nekoga poslati da s tocno informira

 

za primanje poste imate izbor da odredite nekoga u HR ili date stranu adresu ako vam je takava u vizi, iako mislim da se to odnosi samo na trajne vize

 

ako vam je to prekomplicirano onda morate imati nekoga da vam hoda po sudovima 2, 3 puta na godinu je dovoljno na nacin kako sam vam ranije opisao, a sad sam se sjetio da nije zgoreg otici i do preksrsajnog suda, jer je sasvim muguce da u nekakvoj prometnoj nezgodi netko dade vase podatke kao da ste napravili stetu pa pobjegli

 

znam ljude kojima se to dogodilo, tako ovo nije neka apstraktna mogucnost nego realna opasnost, pa cak i za ljude koji zive stalno u Hrvatskoj postoji opasnost da se dostava pokusava na namjerno krivu adresu a sve da bi dovelo do pravomocnih presuda na veliku materjalnu stetu tih koji su "izbjegavali" primiti ovrhu na primjer....

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Imam novosti, pokrenula je postupak i "uskoro će me kontaktirati sa Suda ili Centra za socijalnu skrb radi zahtjeva za ishodovanje Rješenja o alimentaciji i njenom iznosu...koji je u procesu rješavanja."

- tako mi je napisala u mailu. Ja na njene mailove ne odgovaram.

Prijavila je moju adresu u Zagrebu.

 

1. Što ovo sve točno znači za mene?

 

2. Što je s pravilima o dostavi u ovom konkretnom slučaju?

 

3. Postavlja li se meni odvjetnik ex offo, trebam li angažirati svojega? Troškovi?

 

4. Plaćam li alimentaciju za vrijeme ovog postupka?

 

5. Koje mogućnosti imam na raspolaganju?

 

6. Odgovorite i ono što sam propustio pitati

 

Molim sve koji imaju konkretan prijedlog da mi se obrate privatnom porukom.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija