Jump to content

dosjelost na državno vlasništvo


laura5

Preporučene objave

1973. počeo sam bespravnu izgradnju kuće na svom zemljištu.Pri izradi zahtjeva za legalizaciju 2014.g na zk ulošku je uknjižen grad na dio zemljišta,odnosno kuće,jer je katastarski utvrđeno da dio zadire u njihovu parcelu.Dobio sam rješenje o izvedenom stanju ali znam da mi to ništa ne znači dok je grad vlasnik dijela.Mogu li se pozvati na pravo o dosjelosti pošto imam i sačuvane račune iz 1973. o kazni za bespravnu gradnju i račun za priključak el.energije?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, za nekretnine koje su bile u režimu društvenog vlasništva, a sada su uvlasništvu RH ili jedinica lokalne samouprave, rokovi dosjelosti ne teku u vremenskom razdoblju od 06. travnja 1941. godine do 08. listopada 1991. godine.

 

Kao što reče G-man,u ovom slučaju tijek dosjedanja je dupliran,i to za redovnu dosjelost na nekretninama koje su u vlasništvu Republike Hrvatske, županija i jedinica lokalne samouprave i uprave i s njima izjednačenih pravnih osoba, kao i za stvari u vlasništvu crkve ili drugih pravnih osoba koje ne traže za sebe dobitak, nego služe za dobrotvorne ili druge, opće korisne svrhe, rok je 20 godina, a radi li se o izvanrednoj dosjelosti, taj rok je 40 godina.

 

Najbolje bi bilo da prikupite dokumentaciju - povijesni vlasnički list kod zemljišnoknjižnog odjela, posjedovni list kod katastra, pa se obratite odvjetniku koji će uvidom u istu moći dati sasvim konkretan odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Dosijelost na društvenom vlasništvu na postoji , ali ako ste Vi nekim rješenjem dobili pravo korištenja ,tada to pretvorbom prelazi u privatno vlasništvo ,ako ni to nije moguće ,tada postoji još jedan izlaz ,da se podnese zahtjev Lokalnoj samoupravi za kupnju.Ako je to mali dio tada savjetujte se sa imovinskopravnim odjelom općine koja se bavi prodajom .Lokalna samouprava otvara formalni natječaj i ,tako se može kupiti taj dio zemljišta.

Sada treba vidjeti da li je parcelirana.

Svakako najprije provjerite da li je ikad postojalo pravo korištenja.Bila bi i dovoljna Odluka da Vam se odobrava .Ranijih godina 80. su skupštine odlukama davale na korištenje

građanima .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako dosjelost na društvenom vlasništvu ne postoji kako onda tumačiti ovaj dio odgovora Matrixa76:

Sukladno odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, za nekretnine koje su bile u režimu društvenog vlasništva, a sada su uvlasništvu RH ili jedinica lokalne samouprave, rokovi dosjelosti ne teku u vremenskom razdoblju od 06. travnja 1941. godine do 08. listopada 1991. godine.

 

Kao što reče G-man,u ovom slučaju tijek dosjedanja je dupliran,i to za redovnu dosjelost na nekretninama koje su u vlasništvu Republike Hrvatske, županija i jedinica lokalne samouprave i uprave i s njima izjednačenih pravnih osoba, kao i za stvari u vlasništvu crkve ili drugih pravnih osoba koje ne traže za sebe dobitak, nego služe za dobrotvorne ili druge, opće korisne svrhe, rok je 20 godina, a radi li se o izvanrednoj dosjelosti, taj rok je 40 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija