Jump to content

Prodano pola kuće na dražbi, pomoć!


rijeka123

Preporučene objave

Poštovani,

 

zanima me nekoliko informacija vezano za konkretan slučaj. Naime, još uvijek ne legalizirani objekt (za koji je predan zahtjev za legalizaciju) proteže se preko dvije parcele, jedne u vlasništvu moje majke, čiji je dio prodan na dražbi. Moja parcela i pola objekta nije bio predmet ovrhe, koja su moja prava? Da li smo sada ja i novi vlasnik suvlasnici nekretnine? Što bi se dogodilo u koliko bi ja povukao zahtjev za legalizacijom objekta? Kako je objekt jedna nedjeljiva cjelina s unutarnjim stubištem koje spaja moj dio objekta s dijelom objekta drugog vlasnika, te ga nije moguće podijeliti u dvije smislene upotrebljive cjeline...imamo li oboje pravo na korištenje cijelog prostora u suvlasništvu? Te kakve su eventualne mogućnosti konačnog rješenja čitavog problema.

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnio si zahtjev za legalizaciju i platiti češ trošak legalizacije za cijeli objekat.

dogovori se suvlasnikom o plaćanju legalizacije (najbolje napraviti ugovor).

ako nema dogovora pismeno izjavi da povlačiš zahtjev za legalizaciju. rušit će tvoje ali i njegovo vlasništvo. ili samo nelegalni dio.

sad ste suvlasnici nekretnine dok ne izvršite etažiranje.

ako objekat nije moguće podjeliti sljedi razvrgnuće suvlasništva.

 

zašto nisi otkupio majčin dio ? postao bi vlasnik cijele nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

još uvijek ne legalizirani objekt (za koji je predan zahtjev za legalizaciju)

 

, koja su moja prava? Da li smo sada ja i novi vlasnik suvlasnici nekretnine?

 

Što bi se dogodilo u koliko bi ja povukao zahtjev za legalizacijom objekta?

 

..imamo li oboje pravo na korištenje cijelog prostora u suvlasništvu?

 

 

 

 

ukoliko je to jedan stan i u njemu netko zivi novi suvlasnik mozda nece moci biti uveden u posjed

 

trebat ce napraviti razvrgnuce suvlasnistva

 

legalizacija nije prepreka za sudsku podjelu ako vjestak predlozi nacin

 

nije potrebna ni etazicija

 

novi suvlasnik bi mogao traziti da mu se placa najam,

 

uglavnom onaj tko je kupio tu polovicu je sada u problemima, a jos vise onaj koji ima polovicu od prije

 

ako ne bude moguca fizicka razdioba ond ce sud prodavati ponovo na drazbi ali ovaj put cijelu kucu

 

legalizaciju moze preuzeti novi suvlasnik i platiti

 

ured a i lokaln samoprava ce uzet novac od bilo koga

 

ionako je to jedina svrha legalizacije, sa njm se ama bas nista drugo ne postize

 

onaj tko plati moci ce potrazivati od drugog suvlasnika da plati sa neizvjesnim ishodom

 

 

osim suvlasnika, moze jos bilo tko se ponuditi i platiti za legalizaciju

 

problem bi moga biti ako nije arhitekti jos nisu na[ravili nacrte i slikali kucu zbog nemogucnosti pristupa

 

 

mogucnost rusenja radi nedovrsene legalizacije je ravna nuli

odnosno bude li vlast htjela iscjediti jos koju kunu, oni ce priejtiti ali nece rusiti

 

osiim za kakvog baksuznog pojedinca oni nemaju novaca da to provode

 

i da sad ste suvlasnici, i nacelno imate pravo na koristenje cijelog prostora osim ako je to ima funkciju privatnog stana

 

tada onaj koji nije u stanu moze pokusati naplatiti stanarinu sto nece bas uspjeti i onda mora ici na razvrgnuce ciji ishod moze biti neizvjestan osiim ako je zna sta radi vec od ranije, odnosno ima zagarantiran pozitivan ishod

 

kvaka je u procjeni vrijednosti objekta, ako bude precijenjen (po aktualnim cjenicima) onda ce ga moci otkupiti za polovicu te procjene a sto je jos uvjek iznad trzisnih cjena

 

mozda je ranije vec u prvoj ovrsi objekat bio podcijenjen a da majka nije znala reagirati, pa to objasnjava zasto je kupljen

 

mozda je u igri i nesto drugo osim pitanja ekonomske isplativosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnio si zahtjev za legalizaciju i platiti češ trošak legalizacije za cijeli objekat.

dogovori se suvlasnikom o plaćanju legalizacije (najbolje napraviti ugovor).

ako nema dogovora pismeno izjavi da povlačiš zahtjev za legalizaciju. rušit će tvoje ali i njegovo vlasništvo. ili samo nelegalni dio.

sad ste suvlasnici nekretnine dok ne izvršite etažiranje.

ako objekat nije moguće podjeliti sljedi razvrgnuće suvlasništva.

 

zašto nisi otkupio majčin dio ? postao bi vlasnik cijele nekretnine.

 

 

Nisam mogao otkupiti njezin dio objekta, jer je postojala hipoteka banke na istoj parceli i zabrana uknjižbe radi sudskog spora. Zbog hipoteke ovršitelj je bio primoran platiti kredit pri kupnji pola kuće kako bi se osigurao da kuća ne dođe na drugu dražbu. Mislite da sam u takvoj situaciji mogao nešto napraviti? Što u slučaju razvrgnuća, kako se postaviti?

 

Ažurirano

 

@coruptionbuster : ispravite me ako griješim, trenutno ne postoji mogućnost zahtjeva plaćanja najma novom suvlasniku iz razloga jer objekt nije legalan, samim time nismo ga u mogućnosti iznajmljivati ni ja ni suvlasnik. Radi se o kući na tri etaže, ali ne tri odvojene stambene jedinice, nego jednoj nedjeljivoj cjelini s unutrašnjim stubištem koje povezuje moj dio s dijelom suvlasnika. Objekt je realno procjenjen, ali je situacija bila nešto kompleksnija u startu. Što mislite na zagarantiran pozitivan ishod, mislite na veze na sudu ili nešto drugo??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam mogao otkupiti njezin dio objekta, jer je postojala hipoteka banke na istoj parceli i zabrana uknjižbe radi sudskog spora. Zbog hipoteke ovršitelj je bio primoran platiti kredit pri kupnji pola kuće kako bi se osigurao da kuća ne dođe na drugu dražbu. Mislite da sam u takvoj situaciji mogao nešto napraviti? Što u slučaju razvrgnuća, kako se postaviti?

 

Ažurirano

 

@coruptionbuster : ispravite me ako griješim, trenutno ne postoji mogućnost zahtjeva plaćanja najma novom suvlasniku iz razloga jer objekt nije legalan, samim time nismo ga u mogućnosti iznajmljivati ni ja ni suvlasnik. Radi se o kući na tri etaže, ali ne tri odvojene stambene jedinice, nego jednoj nedjeljivoj cjelini s unutrašnjim stubištem koje povezuje moj dio s dijelom suvlasnika. Objekt je realno procjenjen, ali je situacija bila nešto kompleksnija u startu. Što mislite na zagarantiran pozitivan ishod, mislite na veze na sudu ili nešto drugo??

 

ja mislim da postoji mogucnost trazenja placanja najma a ishod ovisi o slobodnoj procjeni suda

 

ako vjestak nade da se moze napraviti poseban ulaz ili pregraditi na neki nacin, tada moze predloziti takvu podjelu

 

bas takva kuca, za koju ja znam je podjeljena na opisani nacin, unutrasnje stubiste vodi nikuda, u strop, jer na kat se ulazi sa novosagradenim vanjskim stubistem

 

alternativa je bila da su suvlasnici na velikom gubitku a poznati netko je trebao to dobiti za male novce

 

da na to sam mislio kao garanciju pozitivnog ishoda

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapravo je čudno da netko uopće želi kupiti i kupuje 1/2 nekretnine koje je gotovo pa nemoguće podjeliti u dvije zasebne cjeline. Ako je to i moguće onda su "dobrosusjedski odnosi na visini". Mogućnost plaćanja najma postoji no tu postoji i još niz drugih elemenata kao što su održavanje kuće, paušalni troškovi itd. tako da to spada u domenu znanstvene fantastike...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što predlažete u takvoj situaciji? Na koji način izvršiti pritisak?

 

Unaprijed zahvaljujem

 

pa ja sam vam vec prenio jedno iskustvo u donekle slicnoj situaciji, razlika je bila u tome da se kuce htjela docepati treca strana

 

suvlaskin koji je bio u posjedu, ekspresno je dozidao vanjsko stubiste do balkona i napravi nova ulazna vrata, te je zatvorio horizontalno ulutraznje stubiste.

 

Na ovaj nacin kuca je postala geometrijski djeljiva pa je sud tako postupio, nije bilo potrebe za prodajom cijele kuce pa da bi se podjelio novac ostvaren takvom prodajom u omjerima..

 

ne trebate se bojati tuzbi jer ako se toga lati novi suvlasnik vi mozete uzvratiti puno gore po njega i natjerati ga na raznorazna placanja.

 

samo morate to napraviti odjednom da ne stigao isposlovati privremenu mjeru zabrane, kao toboze unistavanja nekretnine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ja sam vam vec prenio jedno iskustvo u donekle slicnoj situaciji, razlika je bila u tome da se kuce htjela docepati treca strana

 

suvlaskin koji je bio u posjedu, ekspresno je dozidao vanjsko stubiste do balkona i napravi nova ulazna vrata, te je zatvorio horizontalno ulutraznje stubiste.

 

Na ovaj nacin kuca je postala geometrijski djeljiva pa je sud tako postupio, nije bilo potrebe za prodajom cijele kuce pa da bi se podjelio novac ostvaren takvom prodajom u omjerima..

 

ne trebate se bojati tuzbi jer ako se toga lati novi suvlasnik vi mozete uzvratiti puno gore po njega i natjerati ga na raznorazna placanja.

 

samo morate to napraviti odjednom da ne stigao isposlovati privremenu mjeru zabrane, kao toboze unistavanja nekretnine

 

 

Prvi prijedlog o pregrađivanju je neizvediv u ovom slučaju.

Molim Vas što mislite pod uzvratiti puno gore i natjerati na raznorazna plaćanja. Možete biti malo konkretniji, nisam pravnik pa ne razumijem što mislite.

 

Unaprijed zahvaljujem

 

Ažurirano

 

Najprije pokušajte saznati više o vlasniku 1/2 nekretnine te koji su njegovi planovi i namjere te koji je razlog zašto je uopće kupio polovicu skoro pa nedjeljeljive nekretnine na idealne djelova.

 

To već znam, planovi su doći do maksimalne financijske koristi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija