Jump to content

Nasljednici vračaju banci nasljeđeni kredit - pravilana raspodjela duga


zgenbo

Preporučene objave

Brat i ja smo naslijedili od majke kuču sa okučnicom u vrijednosti od cca 40 000 Eura. Također smo naslijedili i kredit i minus na tekućem računu koji treba vračati cca 3300 Eura. Majka je umrla prije 4. godine. U rješenju od ostavinske rasprave stoji da nasljednici u jednakim djelovima nasljeđuju sve ,znaći svako po pola kuče i pola duga za kredit. Nismo s javljali u banku cijele 4. godine i sada smo dobili pozive iz banke da se javimo radi otplate duga, jer je cijeli kredit dospio na naplatu i dodatno uvećan za kamate i neke druge troškove. Došli smo u banku i dogovorli se da će se dug podjeliti na dva jednaka dijela. Ja svoj dug želim platiti odjednom ,a brat se dogovorio da ce dug otplacivati u obrocima. Također su mi rekli, da u slučaju, da moj brat iz nekog razloga prestane plačati svoje rate banka njemu blokira račun i vrši prisilnu naplatu. Ako brat nema sredstava na računu rečeno mi je da banka tada može blokirati i moj račun i nastaviti se naplačivati, iako sam ja svoju polovicu duga platila odjednom. Da li je to točno i ako je da li postoji neki način da se zaštitim u ovakvoj situaciji, jer sam ja polovicu duga ipak platila ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 139.st.4.Zakona o nasljeđivanju

""Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove……………………""

Članak 43.Zakona o obveznim odnosima

""Svaki dužnik solidarne obveze odgovara vjerovniku za cijeli dug i vjerovnik može zahtijevati njegovo ispunjenje od koga hoće sve dok ne bude potpuno ispunjen, ali kad jedan dužnik ispuni dug, obveza prestaje i svi se dužnici oslobađaju.

Od više solidarnih dužnika svaki može dugovati s drugim rokom ispunjenja, pod drugim uvjetima i uopće s različitim odstupanjima.""

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 139.st.4.Zakona o nasljeđivanju

""Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove……………………""

Članak 43.Zakona o obveznim odnosima

""Svaki dužnik solidarne obveze odgovara vjerovniku za cijeli dug i vjerovnik može zahtijevati njegovo ispunjenje od koga hoće sve dok ne bude potpuno ispunjen, ali kad jedan dužnik ispuni dug, obveza prestaje i svi se dužnici oslobađaju.

Od više solidarnih dužnika svaki može dugovati s drugim rokom ispunjenja, pod drugim uvjetima i uopće s različitim odstupanjima.""

 

Hvala na odgovoru. Prema tome nema mi baš smisla ono što piše na rješenju od ostavinske rasprave... da nasljednici 'nasljedjuju u jednakim djelovima',jer tu ustvari nema nikakve podjele duga, ako vjerovnik ima pravo 'goniti' sve nasljednike, iako je recimo jedan nasljednik svoj tzv. dio platio. Danas sam od prijatelja dobila informaciju da bi se mogla zaštititi od blokade u slučaju da moj brat prestane plačati tako da bratu ili nekome trečem prepišem svoju polovicu nasljeđene kuče. Da li je to točno ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija