Jump to content

ugovor o dozivotnom uzdrzavanju


oliva1988

Preporučene objave

u redu, hvala na odgovoru, da li se tada mora specificirati tko tocno sta radi ili svi jednako?

 

i imala bih jedno pitanje, nevezano za prethodno ako bi mi mogli odgovorit? imam sklopljenu nagodbu, ovjerenu kod jav.bilj. o priznanju nekog duga gdje smo naveli nacin vracanja..zanima me sto ako druga strana to ne bude postivala, da li mogu temeljem te nagodbe u ovrhu putem fine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako će obveze svakog davatelja uzdržavanja biti različite, bilo bi dobro da se specificira koji će davatelj ispunjavati koju obvezu, ali ako će svi obavljati iste obveze, tada može biti za sve jednako.

 

o nagodbi koju ste sklopili, ovisi što u nagodbi piše na koji način se izvršava u slučaju neispunjenja obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li moguće nakon smrti primaoca iz Ugovora o doživotnom uzdržavanju, na ostavinskoj raspravi - odbiti pravo nasljedstva odnosno stupanja u posjed nekretnine i tako odricanjem predati istu krvnim srodnicima? Dugačka je priča o tome kako i zašto, no ako ja (snaha) kao davatelj uzdržavanja nasljeđujem nešto, pošto nisam krvni srodnik trebam platiti porez na nekretninu a u drugoj opciji krvni srodnici unuci (moja djeca) ne plaćaju ništa.

Nisam sigurna da li sam ovaj post napisala na pravom mjestu - ne snalazim se za početak naj bolje ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovorom o doživotnom izdržavanju vi ne nasljeđujete,budući da se radi o stjecanju prava vlasništva pravnim poslom,glede čega imovina obuhvaćena ugovorom neće činiti ostavinsku masu o kojoj bi se u ostavinskom postupku raspravljalo.

Glede poreza bi vam postavio pitanje,koliko ste godina pružali izdržavanje!!!

Ako je umrla osoba iza sebe ostavila dugova,onda je itekako bolje stjecati nekretnine temeljem ugovora o dož.izdržavanju,nego zakonitim nasljeđivanjem,budući da davatelj izdržavanja neodgovara za dugove primatelja izdržavanja(izuzev ako su ugovorili drugačije),što nije slučaj kod nasljeđivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok hvala na odgovoru. Da li se na (jednog dana) ostavinskoj postojanje Ugovora može i prešutjeti? Znam da se Ugovor upisuje u posjednovni list kao zabilježba. Da li se ja moram negdje pismeno očitovati kako bi isti bio brisan iz posjednovnog lista? Ako trebate više detalja može privatnom porukom.

uređeno: od mrs.greenbird
dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se na (jednog dana) ostavinskoj postojanje Ugovora može i prešutjeti?

ni prvi ni zadnji slučaj.

Znam da se Ugovor upisuje u posjednovni list kao zabilježba.

u vlasnički list,odjeljak "C"

Da li se ja moram negdje pismeno očitovati kako bi isti bio brisan iz posjednovnog lista?

budući da je davatelj uzdržavanja ishodio zabilježbu,ovlašten je i da zatraži njeno brisanje,i ako bi z.k.referentu u prvi trenutak bilo nejasno,budući kako je logika nakon zabilježbe ugovora zahtijevati njegovu provedbu u smislu upisa prava vlasništva.

Ako trebate više detalja može privatnom porukom.

ništa privatno,sve javno,glede čega pružate mogućnost i ostalim korisnicima da ponude odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok hvala na odgovoru. Da li se na (jednog dana) ostavinskoj postojanje Ugovora može i prešutjeti? Znam da se Ugovor upisuje u posjednovni list kao zabilježba. Da li se ja moram negdje pismeno očitovati kako bi isti bio brisan iz posjednovnog lista? Ako trebate više detalja može privatnom porukom.

 

ne morate podnijeti prijedlog za upis vlasništva.

ali morate u poreznu prijaviti nastanak porezne obveze po sklapljenom ugovora i platit porez (koliki je ovisi o tome koliko je uzdržavana osoba živjela nakon potpisivanja ugovora). možda porezna ima ugovor i čeka. uz poreznu obvezu mogli bi dobiti i kaznu.

ugovor je sklopljen a nije raskinut.

porez iznosi 5% od vrijednosti imovine iz ugovora umanjeno za 5% za svaku godinu koju primatelj doživi nakon sklapanja ugovora.

 

dali ostavitelj ima još djece ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija