Jump to content

Sadnja drveća na oranici


Vedrana33

Preporučene objave

Poštovani,

vlasnica sam čestice koja se u vlasničkom listu vodi kao oranica. Nije obrađivana zadnjih 20 tak godina. Ove godine smo odlučili na tu oranicu posaditi stabla koja bi koristili za ogrijev samo za vlastitu uporabu.

 

Problem se pojavio kada je prvi susjed poručio da će nas tužiti kad posadimo prvu sadnicu. Da izbjegnem sve zavrzlame krenula sam u rješavanje problema: zvala sam poljoprivrednu inspekciju da mi pojasne šta da radim oni su mi rekli da se obratim Uredu za graditeljstvo i prostorno uređenje i provjerim da li se predviđa nešto sa tom česticom u prostornom planu, oni su mi rekli da se ne predviđa ništa i da plan nije zapreka. U daljnjem razgovoru sa poljoprivrednom inspekcijom nisam dobila nikakav konkretan odgovor da li ili ne mogu saditi to na svojoj zemlji i ako ne mogu zašto, samo mi je rekla da na mom mjestu ona to nebi sadila (koji odgovor od nadležne inspekcije). Obišla sam urede u Gradu i Županiji (Ured državne uprave - služba za gospodarstvo) i nitko mi ne daje konkretan odgovor.

 

Kome se dalje obratiti?

 

Želim riješiti sve probleme i ishoditi sve potrebne dozvole prije sam sadnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

vlasnica sam čestice koja se u vlasničkom listu vodi kao oranica. Nije obrađivana zadnjih 20 tak godina. Ove godine smo odlučili na tu oranicu posaditi stabla koja bi koristili za ogrijev samo za vlastitu uporabu.

 

Problem se pojavio kada je prvi susjed poručio da će nas tužiti kad posadimo prvu sadnicu. Da izbjegnem sve zavrzlame krenula sam u rješavanje problema: zvala sam poljoprivrednu inspekciju da mi pojasne šta da radim oni su mi rekli da se obratim Uredu za graditeljstvo i prostorno uređenje i provjerim da li se predviđa nešto sa tom česticom u prostornom planu, oni su mi rekli da se ne predviđa ništa i da plan nije zapreka. U daljnjem razgovoru sa poljoprivrednom inspekcijom nisam dobila nikakav konkretan odgovor da li ili ne mogu saditi to na svojoj zemlji i ako ne mogu zašto, samo mi je rekla da na mom mjestu ona to nebi sadila (koji odgovor od nadležne inspekcije). Obišla sam urede u Gradu i Županiji (Ured državne uprave - služba za gospodarstvo) i nitko mi ne daje konkretan odgovor.

 

Kome se dalje obratiti?

 

Želim riješiti sve probleme i ishoditi sve potrebne dozvole prije sam sadnje.

 

Koliko je velika ta "oranica" tj. poljoprivredno zemljiše?

 

Morate paziti da sadnjom ne ugrozite susjedeove usjeve ili ne napravite nekakvu (nesvjesnu) štetu.

 

Zakon nije isti kao ka što je bio prije 20-30 godina i može tu biti svakavih posljedica.

 

Kako ono bovu napisao, možete saditi što hoćete, pa i Sekvoju" ali morate se raspitati.

 

Možda da pročitate link jer niste konkretno postavili pitanje (gdje, što, okolina, susjedi, razmak poljoprivrednog zemljišta, gdje je "kamen", što je čije..............) Koliko je star taj vlasnički list i kako je ucrtano-uslikano u katastru i koliko je dalje od naselja-grada....?

 

http://www.zakon.hr/z/133/Zakon-o-poljoprivrednom-zemlji%C5%A1tu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.upravnisudrh.hr/dogadanja/opatija_2007/prom_namjene_zemlj_karlovcan.htm

 

5.4. Kao što smo već ranije rekli, česte izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu rezultirale su da je u različitim vremenskim razdobljima različito bilo propisano pravo na oslobađanje od plaćanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta.

-

- pri pošumljavanju marginalnog poljoprivrednog zemljišta, zemljišta pod nagibom i zemljišta male proizvodne sposobnosti, kad je obvezu pošumljavanja tih površina propisalo svojom odlukom predstavničko tijelo županije, općine ili grada odnosno Grada Zagreba odnosno kad pošumljavanje takva zemljišta zatraži vlasnik ili ovlaštenik,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

He, he, poštovani bovu, tko to zna o čemu se radi u ovom slučaju. :-)

 

Uostalom, kao stari "lisac", znaš da svatko ima svoju priču od onih koji su nezadovoljni upitima.

 

Uvije se treba saslušati i "duga strana".

 

A, ja osobno ne vjerujem nikome dok objektivno ne pročitam-sasl..obje strane.

 

e080.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zvala sam poljoprivrednu inspekciju da mi pojasne šta da radim oni su mi rekli da se obratim Uredu za graditeljstvo i prostorno uređenje i provjerim da li se predviđa nešto sa tom česticom u prostornom planu, oni su mi rekli da se ne predviđa ništa i da plan nije zapreka. U daljnjem razgovoru sa poljoprivrednom inspekcijom nisam dobila nikakav konkretan odgovor da li ili ne mogu saditi to na svojoj zemlji i ako ne mogu zašto, samo mi je rekla da na mom mjestu ona to nebi sadila (koji odgovor od nadležne inspekcije). Obišla sam urede u Gradu i Županiji (Ured državne uprave - služba za gospodarstvo) i nitko mi ne daje konkretan odgovor.

Digne mi se kosa na glavi od svih tih silnih uhljeba u državnim službama koji jedino znaju primati dobru plaću.

Svakog tko ovo ne zna a radi u ministarstvu poljoprivrede ja bih odmah otpustio.

 

Radi se o tome da zakon formalno ne dozvoljava da se poljoprivredno zemljište više kategorije (npr. oranica) pretvara u zemljište niže kategorije (npr. šuma).

 

Vidim da su vas smotali i naveli na krivi put - na pojam prenamjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište, a onda su kolege Mrljavac i bovu krenuli tim putem.

 

Dakle, formalno ne bi smjeli saditi šumu na oranici jer je šuma klasificirana kao manje vrijedno poljoprivredno zemljište.

Ne radi se o prenamjeni poljoprivrednog u građevinsko zemljište.

 

Problem se pojavio kada je prvi susjed poručio da će nas tužiti kad posadimo prvu sadnicu.

...

Kome se dalje obratiti?

Želim riješiti sve probleme i ishoditi sve potrebne dozvole prije sam sadnje.

 

Susjedu recite da će dobiti voćnjak oraha na međi ako vas bude prijavljivao i maltretirao. Orahovo lišće sadrži jedan alkaloid koji truje većinu drugih biljki, zato ispod oraha malošto raste. Pa kad mu vjetar počne ujesen nositi lišće na njegovu oranicu...

 

Voćnjak je naime poljoprivredno zemljište više kategorije nego oranica.

E, sad, što se sve u voćnjaku može saditi je relativno.

Evo, možete saditi orahe. Samo ih posadite gusto.

Možete imati i npr. rasadnik, pa saditi bilo što - poslije ga 'zapustite' pa izraste šuma.

 

Sada se sade i razne medonosne biljke, a medonosno drveće smatra se voćkama.

Tako bi primjerice mogli saditi biljku evodiu danieli (zove se i pčelinje drvo ili korejski bagrem, ili sadite sophora japonica, ili paulownia tomentosa (inače najbrže rastuće drvo) ili čak i naš običan domaći bagrem.

Sve te biljke zapravo jako brzo rastu i dobar su izbor za šumu za drva za ogrijev. A deklarirate ih kao medonosno drveće.

 

Dakle, ne sadite šumu, nego voćnjak ili rasadnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Vidim da su vas smotali i naveli na krivi put - na pojam prenamjene poljoprivrednog u građevinsko zemljište, a onda su kolege Mrljavac i bovu krenuli tim putem.

 

Dakle, formalno ne bi smjeli saditi šumu na oranici jer je šuma klasificirana kao manje vrijedno poljoprivredno zemljište.

Ne radi se o prenamjeni poljoprivrednog u građevinsko zemljište."

 

 

Možda će ovo biti zanimljivo gosp. Felixxu

 

Upravo tome se i radi, planiram saditi Paulowniju, a susjed s kojim sam odprije u konfliktu je već unaprijed poručio to što je, i ja da bi izbjegla bilo kakve komplikacije želim sve riješiti papirološki. Naime, ne znam koliko je bitno ali evo nekih detalja: parcela je široka 15 m, dugačka jedno 400 m, s lijeve i desne strane su iste takove parcele, moja se u vlasničkom listu zove dvorište i oranica, vl. list je star mjesec dana, parcela se nalazi maltene u gradu (Sisak). Taj susjed koji zaj... na svojoj parceli ne sadi ništa, ali svakako će me prijaviti, čeka prvu priliku.

 

Ovakav odgovor mi je bio potreban da bih znala kakva pitanja postaviti, jer sa raznih strana dobivam različite odgovore, samo pitanje je gdje postaviti ta pitanja.

 

I upravo sam i o tome razmišljala šta sa onima koji sade orahe ili lješnjake ili tako nešto; koja je razlika; paulowniju ću i prije posjeći nego recimo orahe koji se uzgajaju za drvo...

 

Ja sam pitala o prenamjeni u šumu zato što mi je to prvo palo na pamet (jer to bi na kraju ipak bila neka šuma), ali to uopće ne treba biti šuma...

 

Ali ipak na kraju ne želim da mi dođe polj. inspekcija i da to sve moram uništiti...

 

Uložila sam previše truda, vremena i novaca da uzgojim te sadnice i sad....

 

Evo ako gosp. Felixx ovo pročita, molim ga da mi pomogne samo u tome gdje da krenem i kome da se obratim, jer od ovog lutanja ništa...

 

Evo ako su ovi detalji pomogli da Vi pomognete meni, hvala unaprijed

 

P.S.

evo dio posta sa stranice polj. savj. sl.

 

PRIMJERI IZ KOPRIVNIČKO-KRIŽEVAČKE ŽUPANIJE: Jedna od plantaža u ovoj županiji zasađena je u mjestu Carevdar, na putu od Križevaca prema Koprivnici. Vlasnik je zasadio 220 kom. Paulownie elongate S.Y.Hu na površini od oko 4000 m2 u lipnju mjesecu ove godine. Razmak sadnje je 4x4 m (16m2). Kupio je deklarirano sjeme i zadovoljan je sa klijavošću. Kaže da je potrebno dosta truda da se iz sjemena dobije sadnica. Svakako bitni elementi su da ima dosta svjetla i vlage. Tlo je pripremio na način da je izvršio duboko oranje, tanjuranje, a zatim je strojno bušio rupe. Mali je broj biljaka koji se posušio (2). To je popunio sa novim sadnicama. Cilj proizvodnje je dobivanje kvalitetnog tehničkog drveta. Oko sadnica na tlu se nalazi bijela folija koja ima zadatak da zadržava vlagu i sprječava rast korova. Vršena je jednom folijarna prihrana i zaštita od uši koje su se javile dvadesetak dana nakon sadnje. Za sada divljač mu ne čini štetu. U ožujku mjesecu planira izvršiti čepovanje. Izvršio je kidanje donjih listova. Na plantaži je pripremio bale slame kako bi u zimi mogao izvršiti zaštitu od hladnoće. Nema u planu navodnjavanje već samo po potrebi zalijevanje budući da uz čestice prolazi potok i ima cisterne. Od prijatelja je čuo za ovu vrstu i nakon informiranja odlučio se za sadnju na jednom poljoprivrednom zemljištu. Planira zasaditi još neke manje površine."

 

Tako da mislim da ima nade i za mene, jel tako?

uređeno: od Vedrana33
neke novosti
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija