Jump to content

Sukob interesa


Tata od zanata

Preporučene objave

Moja bivsa supruga tuzi moju majku i sestru za obiteljsko nasilje. Usla je kod mene u dvoriste i udarila mi majku na sto ju je moja sestra pljusnula te je moja bivsa supruga zadobila ogrobotinu od nokta u predjelu prsa. Sa time je otišla na hitnu i hitna je podnjela prijavu. Dva susjeda su vidjela da je ona udarila moju majku i da joj je sestra vratila.

 

E sad po pitanju skrbnistva nase kceri. Sud je odredio da se nalazimo 3 puta tjedno po 2 sata u mojem domacinstvu. Moja bivsa supruga, kcer, psihologinja koja nam je dodjeljena i ja. Ja imam stan u istoj kuci gdje zive i moji roditelji, sestra sa svojom djecom te moja baka.

Moje pitanje je, dali je to sve po zakonu? Moja baka je tesko bolesna i lagano se uzmiri, a zapravo, bivsa supruga jednostavno nije dobrodosla u domacinstvo mojih roditelja. Kako se postaviti u ovakvoj situaciji? Ona je u brakorazvodnoj parnici pricala kako se slaze da se nalazimo u mojem stanu, a u paralelnoj tuzbi, tuzi moju majku i sestru za obiteljsko nasilje, kako je to moguce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je svašta, jer ljudi su različiti.

 

Savjetujem vam da druženja održavate u prostoriji/-ama gdje nema bake, ukoliko se ona uznemiri na samu pojavu vaše bivše supruge. Također, zadržite smirenost, nemojte se dati izživcirati ili isprovocirati, jer ovi susreti nisu radi vas i nje, već radi djeteta i vas. Također, inzistirajte na konstantnom prisustvu psihologa, jer oni taj posao znaju raditi ofrlje (da budem pristojan).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja bivsa supruga tuzi moju majku i sestru za obiteljsko nasilje. Usla je kod mene u dvoriste i udarila mi majku na sto ju je moja sestra pljusnula te je moja bivsa supruga zadobila ogrobotinu od nokta u predjelu prsa. Sa time je otišla na hitnu i hitna je podnjela prijavu. Dva susjeda su vidjela da je ona udarila moju majku i da joj je sestra vratila.

 

E sad po pitanju skrbnistva nase kceri. Sud je odredio da se nalazimo 3 puta tjedno po 2 sata u mojem domacinstvu. Moja bivsa supruga, kcer, psihologinja koja nam je dodjeljena i ja. Ja imam stan u istoj kuci gdje zive i moji roditelji, sestra sa svojom djecom te moja baka.

Moje pitanje je, dali je to sve po zakonu? Moja baka je tesko bolesna i lagano se uzmiri, a zapravo, bivsa supruga jednostavno nije dobrodosla u domacinstvo mojih roditelja. Kako se postaviti u ovakvoj situaciji? Ona je u brakorazvodnoj parnici pricala kako se slaze da se nalazimo u mojem stanu, a u paralelnoj tuzbi, tuzi moju majku i sestru za obiteljsko nasilje, kako je to moguce?

 

Kratko i jasno :

Vašoj bivšoj suprugi je netko pravno upućen savjetovao da tako učini - da izazove incident koji će se definirati kao obiteljsko nasilje.

Razlog je da se vaša kuća definira kao mjesto činjenja obiteljskog nasilja pa da se temeljem toga onemogući da se susreti i druženja sa vašim djetetom odvijaju u toj kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem se u pravo, ali zar to nije sukob interesa da ona dolazi u kucu moje majke protiv koje bezocno laze na sudu (naime, parnica jos traje jer se trebaju saslusati svjedoci ) i kojoj neda da vidi unuku. Znate kako je, svi smo ljudi, a moju majku je to vrlo pogodilo jer je jos pokusavala izgladiti taj odnos dok nije cula za vrijeme saslusanja da je bivsa izjavila da ju je moja majka srusila na tlo i udarala (a mislim da tad nebi prosla samo s jednom ogrebotinom)

Ustvari je bilo obratno, bivsa je napala moju majku, a sestra joj je stala u obranu i osamarila bivsu sto je i priznala na sudu. Sve se odvijalo pred mojom kceri i sinom od moje sestre, oboje mladi od 2 god. I u dvoristu kuce moje majke, a bivsa tad nije zivjela tu. Ne razumijem zasto ona mora dolaziti?! Pa ne trazim skrbnistvo, samo 2 h druzenja zasad!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma to je bilo jos prije zahtjeva za razvod, ona je to napravila skroz u afektu, ne vjerujem da je ista planirala. Mi smo jos poslije bili neko vrijeme zajedno, cak se ispricala mojoj majci, ali tuzba je ipak stigla nakon god dana...naime, ona je vrlo osvetoljubiva, ma zato i jesu svi problemi

 

Ok, to se dogodilo u afektu.

 

Ali ona je izazvala incident, napala je staru osobu na njenom posjedu. Sestra je branila staru majku.

 

Ako je ona na sudu lagala, a vi imate svjedoke, onda podnesite optužni prijedlog (to je u biti kaznena prijava za djela za koja je kazna do 5 godina) protiv supruge za kazneno djelo iz čl. 305. Kaznenog zakona:

 

 

(1) Svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji u prethodnom kaznenom postupku, u postupku pred sudom, međunarodnim sudom čiju sudbenost Republika Hrvatska prihvaća, arbitražom, u prekršajnom postupku, upravnom postupku, postupku pred javnim bilježnikom ili stegovnom postupku dade lažni iskaz, nalaz ili mišljenje ili nešto lažno prevede,

 

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

 

 

Pa neka si ona razmisli.

Jer ima i st. (4) :

 

(4) Ako počinitelj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka dobrovoljno opozove svoj iskaz prije donošenja konačne odluke, može se osloboditi kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, to se dogodilo u afektu.

Yahoo

Ali ona je izazvala incident, napala je staru osobu na njenom posjedu. Sestra je branila staru majku.

 

Ako je ona na sudu lagala, a vi imate svjedoke, onda podnesite optužni prijedlog (to je u biti kaznena prijava za djela za koja je kazna do 5 godina) protiv supruge za kazneno djelo iz čl. 305. Kaznenog zakona:

 

 

(1) Svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji u prethodnom kaznenom postupku, u postupku pred sudom, međunarodnim sudom čiju sudbenost Republika Hrvatska prihvaća, arbitražom, u prekršajnom postupku, upravnom postupku, postupku pred javnim bilježnikom ili stegovnom postupku dade lažni iskaz, nalaz ili mišljenje ili nešto lažno prevede,

 

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

 

 

Pa neka si ona razmisli.

Jer ima i st. (4) :

 

(4) Ako počinitelj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka dobrovoljno opozove svoj iskaz prije donošenja konačne odluke, može se osloboditi kazne.

 

Hvala na ovom odg, pretpostavljam da se to moze nakon sto se dokaze da je lagala i to cemo i uciniti jer je pretjerala vec nekoliko puta.

Jos jedno pitanje...ona je mene lazno prijavila policij dok sam nju i djete vozio kuci s druzenja samo zato jer sam htio razgovarati o daljnjim susretima. Iz auta je zvala pliciju i rekla da ju maltretiram. Sva sreca da sam cijeli razgovor snimio. Znam da se to zakonski nesmije, ali da nisam, nebih se samo tako mogao opravdati za njezine optuzbe. Ovako su na policiji odslusali snimku i vidjeli da nije bilo nikakvog maltretiranja ni prijetnji kako je to ona navela. Dali ja imam neko pravo u vezi te lazne prijave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci, ona mene moze lazno prijavit za obiteljsko nasilje, a ja joj ne mogu nista?

 

Zapravo se svodi na to.

U praksi, kad žena prijavi nasilje, sve institucije i feminističke udruge i mediji se dižu na noge, a policija privodi muškarca kao 'nasilnika' čak i kad osim iskaza žene nema baš nikakvog dokaza o nekakvom nasilju ili ozbiljnoj prijetnji.

Kad muškarac prijavi nasilje, svi se s njim sprdaju, čak i policija.

 

Pročitajte si ovo o obiteljskom nasilju:

 

https://www.academia.edu/11991068/Istina_o_obiteljskom_nasilju

 

 

Ono što je štovani G-man vjerojatno htio reći jest da sama lažna prijava po KZ nije definirana kao kazneno djelo kao što je to definirano lažno svjedočenje u postupku na sudu. (osim ako se radi o lažnoj prijavi za teža kaznena djela za koja je predviđena kazna i preko 5 godina).

 

Udruge očeva ubrzo će izaći sa prijedlogom izmjena Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, gdje bi se između ostalog moralo izrijekom definirati lažno i maliciozno prijavljivanje kao najteži oblik obiteljskog nasilja, jednak ozbiljnom fizičkom nasilju - zato jer to u praksi i jest tako.

 

To ne znači da vi ne možete policiji urudžbirati svoju prijavu protiv žene u tom smislu.

Ali isključivo urudžbirajte, tako da vam potvrde primitak na vašem primjerku.

Što će oni s tim druga je stvar, ali neka ostane zabilježeno da ste to prijavili. I svaki puta tako kad vas lažno prijavi.

 

I nastavite držati mobitel u pripremi za snimanje.

Imao sam sa štovanim G-manom raspravu u pogledu toga. Iako se stavovi u pogledu zakonske definicije onoga što kaže zakon unekoliko razlikuju, ipak izlazi da je snimati takve stvari neuporedivo manji rizik nego trpiti poslijedice lažnih prijava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na ovom odgovoru, drago mi je da se ipak bar nesto moze, a cinjenica je da bih ja imao velikih problema da nisam snimio razgovor, to su mi na policiji rekli, jer je ona teske optuzbe iznijela. Izmedu ostalog i da sam pijan pa sam ja inzistirao na alko testu loji je pokazao 0%. Sva sreca da su u czzsu ipak na mojoj strani jer su svjesne njene glume pa su nam dodijelile psihijatricu koja je zaduzena biti s nama na druzenjima.

Evo imam jos samo jedno pitanje. Naime, niti ona ni ja ne posjedujemo automobil, ali ima ga njen otac kod kojeg zivi i znam da ga ona koristi. Zive oko 3 km od centra grada. U pocetku sam ja odlazio po nju i dijete, a susret se odvijao u jednoj igraonici u gradu. Isao sam majcinim autom no otkako je ona izvela to s laznom prijavom, majka mi vise ne zeli dati auto. Bivsa inzistira da ja i dalje dolazim po njih i ne pristaje dovesti malu na susret samnom. Zbog toga se susreti vec neko vrijeme nisu odrzali. Ja redovito placam alimentaciju i zelio bih sudjelovati u zivotu kceri. Pitanje je dali ona ima obavezu neku u vezi dovozenja djeteta na susrete jer mi to nema smisla da samo ja imam tu obavezu, a oboje ne posjedujemo automobil

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ona nikakvu obavezu niti joj je vi mozete nametnuti, isto tako ni ona vama ne moze nametnuti obavezu vidjanja djeteta tj vi niste duzni dolaziti na te susrete i necete snositi nikakve posljedice niti cete izgubiti pravo na susrete. Citam ove prijedloge i savjete kolega i iskreno ne vidim nikakvog smisla da vi nju prijavite i tuzite jer kao prvo ishod ce vam biti krajnje upitan a kao drugo ona ce vjerojatno uzvratiti novim tuzbama i ( laznim ) optuzbama i provest cete sljedecih 10-15 godina na sudu i vase beskrajno parnicenje ce se najvise odraziti na vase zajednicko dijete koje ce sigurno imati posljedice i biti rastrgano izmedju dvaju roditelja koji ce se mrziti i pricati djetetu jedno protiv drugog. Netko mora prvi popustit i bit pametniji u svemu tome prvenstveno zbog tog zajednickog djeteta. Popustite vi prvi, dovrsite ove procese koji se sada vode a koji ce vjerojatno zavrsiti u vasu korist i nemojte podizati nove tuzbe. I ona ce se s vremenom smiriti i uviditi da to sve nema smisla. Porazgovarajte s njom i objasnite joj da imate dijete koje ce vas povezivati cijeli zivot i da to dijete ima pravo na oba roditelja i normalno djetinjstvo a ne da gleda svoje roditelje kroz policijske i sudske oci i da se povlaci po savjetovanjima kod raznih psihologa CZSS-a zbog toga sto se dvoje punoljetnih i odraslih ljudi ne mogu dogovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mario 77, rado bih razgovarao s njom, ali to nejde, da ide vjerojatno bi ostali u braku

A moja popustljivost me dovela do toga da mi je uzela sve novce, udarila majku, cijelom gradu napricala da sam nasilnik i alkoholicar i na kraju da ne vidam kcer na uobicajen nacin, znaci da ju uzmem na par sati, da mi dijete zna da ima oca, da upozna i drugu baku i djeda, bratica i sestricnu...

Previse sam bio popustljiv, a ona je to iskoristavala jer je takva osoba nazalost.

I ja sam mislio da ce se smiriti nakon god dana, ali nije

 

Ažurirano

 

Po rijecima djelatnica czss, ona kao djetetova skrbnica ima obavezu omoguciti susrete, a ovo kaj ona radi je ometanje susreta, a ne omogucavanje, zalosno je da jedna majka uopce ima takav stav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kcer cete svakako dobiti na samostalno vidjanje kad dijete bude starije tako da ce se to rijesiti protokom vremena samo od sebe. Ako ne mozete sad razgovarati s njom to ne znaci da za par godina nece biti druga situacija ali medjusobno povlacenje po sudovima tome nece nimalo pomoci.....ja i ostali ovdje smo vam dali savjete a na vama je kako cete dalje postupati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nadopunim svoj post #9 - dakle, nema osnove za kazneno djelo lažnog prijavljivanja kaznenog djela, obzirom nema kaznene prijave, ali bi mogla postojati osnova za davanje lažnog iskaza ukoliko bi bivša supruga u prekršajnom postupku lažno iskazivala.

 

No, kao što Mario piše, time zapravo riskirate da se uvučete u začarani krug konstantnih prijava, postupaka (prekršajnih, kaznenih, parničnih, izvanparničnih), pa se postavlja pitanje smisla svega toga. Ali, ako druga strana i dalje opetovano neosnovano to čini, možda i ne bi bilo loše da joj se pokaže da za laži postoje posljedice. Sve je stvar individualne odluke i što čovjek želi odnosno ne želi u svom životu, tu vam "Tata od zanata" nitko od nas ne može pomoći, jer se radi o vašem životu i vašoj odluci.

 

I samo da se nadovežem na Felixxa i snimanje - osobno se slažem da ovakvo snimanje potpada pod ekskulpirajuće razloge neovlaštenog zvučnog snimanja i prisluškivanja, ali kako bi pojedini sudac to tumačio u slučaju eventualnog postupka - pitanje je. Meni su to opravdani razlozi, ali to je samo moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ono čime se možete zaštititi, kao što kaže g-man, jest da (a ja ovo ne savjetujem olako) i sami, kao i vaša bivša supruga, sve incidente registrirate kod nadležnih institucija: ako je ona podnijela kaznenu prijavu protiv vaših majke i sestre, a vi znate da je bilo obrnuto, trebale su i one podnijeti kaznenu prijavu protiv nje: tako bi njezina kaznena prijava izgubila na težini, svi bi podnijeli iste sankcije i ona bi također imala kaznenu/prekršajnu evidenciju da je konfliktna osoba, kao što to sada imaju (ili će imati) vaše majka i sestra, odnosno, vi, što sam zaključila iz drugog vašeg posta.

 

naime, sve što nije službeno zabilježeno i za što nije proveden postupak, kao da se nije dogodilo. naravno, kao što kaže g-man, sve to skupa može i eskalirati i onda nikad kraja prijavama, postupcima i suđenjima, ali to je u konačnici vaša odluka i ocjena isplati li se biti veći čovjek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija