Jump to content

Da li je otkazni rok pravo ili obveza?


hmelinka

Preporučene objave

Poslodavac mi daje otkaz ugovora o radu s otpremninom te me interesira da li sam obavezna odraditi otkazni rok ili nisam. Zapravo, ja ne bi željela odraditi otkazni rok pa me interesira da li imam pravo ga odbiti odraditi. Ako ga moram odraditi, interesira me koliko po Zakonu o radu iznosi otkazni rok jer kod istog poslodavca radim preko 30 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkazni rok je tri mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno dvadeset godina, a povecava se za 2 tjedna ako radnik ima navrseno 50 godina zivota a mjesec dana ako ima navrseno 55 godina zivota.

Ako se sa poslodavcem dogovorite otkazni rok mozete odradjivati i kod kuce (oslobodjenje obaveze od rada).

 

U slucaju prvog ako odete na bolovanje, bolovanje se ne racuna u otkazni rok, ali ne dulje od 6 mjeseci od pocetka otkaznog roka, nakon tih 6 mjeseci automatski nastupa otkaz. I imate pravo uz naknadu plaće biti odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja

 

U drugom slucaju (oslobodjenje obaveze od rada) otkaz je tocno prema onome kako pise u odluci o otkazu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po mom osobnom mišljenju, otkazni rok je pravo poslodavca, namijenjeno poslodavcu da bi mogao organizirati poslovanje, obučiti novu osobu za radno mjesto koje ostaje upražnjeno i slično. to zaključujem iz razloga što zakon propisuje da poslodavac može osloboditi radnika obveze rada za vrijeme trajanja otkaznog roka, a obrnuta mogućnost, da se radnik sam oslobodi te obveze, ne postoji (ono na što radnik ima pravo, jest da svaki tjedan ima pravo izbivati po 4 sata radi traženja novog zaposlenja).

s druge strane, kako vi dobivate otpremninu, zaključujem da se radi o poslovno uvjetovanom otkazu, uzrokovanom gospodarskim razlozima, pa onda možda poslodavac zbog smanjenja obima posla možda i nema posla za vas, pa će biti sklon tome da vas oslobodi obveze rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Ruby_Danderfluff: Malo si skaces u usta, ako se radi o poslovno uvjetovanom otkazu poslodavac i onako nemoze 6 mjeseci na to radno mjesto zaposliti nikoga, tako da ni nemoze nikoga obuciti za to radno mjesto, ako je dao poslovno uvjetovani otkaz onda se vec i poslovno organizirao.

Otkazni rok ide na ruku i poslodavcu i radniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Ruby_Danderfluff: Malo si skaces u usta, ako se radi o poslovno uvjetovanom otkazu poslodavac i onako nemoze 6 mjeseci na to radno mjesto zaposliti nikoga, tako da ni nemoze nikoga obuciti za to radno mjesto, ako je dao poslovno uvjetovani otkaz onda se vec i poslovno organizirao.

Otkazni rok ide na ruku i poslodavcu i radniku.

 

točno, slažem se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija