Jump to content

Greška javnog bilježnika - utječe li na zastaru?


DunjaK

Preporučene objave

Zastara naplate potraživanja za komunalne usluge je jedna godina (ispravite me ako griješim).

 

Zanima me koji je apsolutni zastarni rok za naplatu tih potraživanja u slučaju da je ovršni prijedlog podnesen u roku, dakle unutar godine dana od dospijeća računa.

 

Podredno, postoji li neki zastarni rok koji teče od javnobilježničkog rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave?

 

Situacija je slijedeća: ovrhovoditelj (komunalno poduzeće) je u roku podnio ovršni prijedlog. Javni bilježnik je rješenje o ovrsi ovršeniku poslao nakon više od tri godine od zaprimanja prijedloga (nevjerojatno, ali stajalo je u ladici kod JB-a preko tri godine) pa me zanima da li je nastupila neka zastara, i ako nije, kad nastupa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JB može staviti potvrdu o pravomoćnosti i ovršnosti ako u roku 8 dana od isteka roka za prigovor ne primi prigovor, čl. 283 (1) OZ. Osam dana je vrijeme potrebno za dostavu prigovora poštom + rezerva.

 

Može i prije tog roka od 8 dana, ako JB ocijeni da prigovor očito nije pravodoban - prema čl. 283 (2), mada kažu da se to ne koristi.

 

 

Zakon ne propisuje rok za držanje u ladici. I mene zanima može li JB kome odgovarati, ako mu npr. netko pošalje zahtjev... Ako netko zna, molim odgovor u temi Pošaljite mi ovršno rješenje.

 

 

Zastara naplate potraživanja za komunalne usluge je jedna godina (ispravite me ako griješim).

 

Za komunalnu naknadu zastarni rok je 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija