Jump to content

Pobijanje ugovora o darivanju


Gorankes

Preporučene objave

Dobar dan, ukratko da Vam ispričam moju priču. Ujak je umro 2014 god i bio je vlasnik stana. Njegov brat i sestra su se odrekli u korist bake za stan.Moja majka je je dobila 1/6 stana. Nakon 9 mjeseci baka se razbolila i darovala stan mojoj majci tj.5/6 stana. Majka je sad vlasnik stana 1/1 i to je upisano u zko u upćinskom sudu. Mene zanima da li netko može osporiti ugovor o darovanju i što bi još trebali poduzeti da se to izbjegne?pošto mi nemamo svoj stan strah me da bi mogli završiti doslovce na cesti.Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na stranu teoretsko osporavanje ugovora, ostaje vam činjenica da će iza bakine smrti, mamina braća i sestre moći tražiti nužni dio iza bake (ako bi im isti bio povrijeđen), uračunavanjem darovane 5/6 stana majci u ostavinu.

 

Bolja solucija bi vam bila da je majka s bakom sklopila ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima još garažu i grobno mjesto. Ali i tu je mama s 1/6. što bi mi savjetovali da napravim? da li možemo sad sklopiti ugovor o uzdržavanju? nama je bitan stan ne zanima nas garaža i grobno mjesto

 

Imam još jedno pitanje.. Ako nakon bakine smrti nitko ne zatraži nužni dio a u međuvremenu dođe pravomoćno rješenje o ostavini da li može netko tada tražiti nužan dio?

Da li se taj stan mora navesti u ostavini kod javnog bilježnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možemo sad sklopiti ugovor o uzdržavanju?

ugovor o darovanju je ispunjen u cjelosti,glede čega baka više nije vlasnica stana tako da nemože pravno raspolagati nekretninom.

Ako nakon bakine smrti nitko ne zatraži nužni dio a u međuvremenu dođe pravomoćno rješenje o ostavini da li može netko tada tražiti nužan dio?

NE,budući da pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u odnosu na daljnje nasljedno pravne zahtjeve stranki koje su učestvovale u ostavinskom postupku,ima pravni učinak PRESUĐENE STVARI.

Da li se taj stan mora navesti u ostavini kod javnog bilježnika?

NE,budući da ne čini ostavinsku masu.odnosno nebi bilo vlasništvo ostaviteljice u trenutku njene smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim još jednu pomoć. odlučili smo da bi stan prodali. stan je procijenjen na 72000 Eur, garaža 6000 Eur grobno mjesto na dubovcu 3.000 Eur.

Iz gore navedenog se vidi da je 1/1 mama na stanu 1/6 na garaži i grobnom mjestu.

Bakin dug je slijedeći : 20.000 kn za otplatu stana i kredit 11.000 kn.

Mene sad zanima slijedeće :

koliki je njihov nužni dio za brata i sestru.

znači 5/6 stana je bilo bakino. Da li mi možete okvirno izračunati koliki bi bio nužni dio koji moramo isplatiti njima?

Što se događa ako se mama odrekne ( garaže i grobnog mjesta na ostavini ) mislim što će biti s dugovima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se događa ako se mama odrekne ( garaže i grobnog mjesta na ostavini ) mislim što će biti s dugovima?

ako se odrekne nasljedstva (garažei grobnog mjesta) nije nasljednik i po zakonu nije dužna vračati dugove ostavitelja(bake).

nužni dio je 1/2 od nasljednog djela.

garaža i grobnomjesto bi pokrili nužni dio (predpostavljamtreba izračunati).

 

dali je baka živa ili ne?

 

ako je upisana hipoteka za otplatu duga za stan bili bi poželjno preuzet otplatu duga za stan. ako bi nasljednici odbili plaćati dug za stan moguće je aktiviranje hipoteke i prodaja stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je vlasništvo mama 1/1 na stanu je teret od firme u kojoj je baka radila za vrijeme bivšeg sistema. mi sada plaćamo iznos toj firmi jer je stan u otkupu.

znači garaža i grobno mjesto bi pokrili nužni dio bratu i sestri?

Baka je na žalost na samrti. Pitanje je trenutka.

Želimo se osigurati da ne bi poslije ostavine ili u samom procesu ostavine oni zatražili nužni dio.

Da li mi netko može izračunati nužni dio koji bi njima trebalo platiti ako bi ga zatražili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija