Jump to content

Nadogradnja obiteljske kuće - izgradnja 2 etaže


kamy1302

Preporučene objave

Poštovani,

 

Molim Vas za pomoć i pravni savjet vezano za nadogradnju obiteljske kuće. Situacija je slijedeća:

 

Suprug i ja planiramo na postojećoj obiteljskoj kući (prizemnica, ploča salivena) u vlasništvu njegova oca 1/1 u potpunosti legalizirana podignuti 2 etaže i krovište.

 

Moje pitanje je usmjereno na iznos poreza, uknjižba i ostali troškovi. Zanima me konkretno u kojoj opciji gradnje ćemo proći jeftinije oko poreza i troškova.

 

1) Opcija u kojoj njegov otac nadograđuje kući i nakon gradnje daruje mom suprugu (koji bi po prvi put bio vlasnik nekretnine)

 

2) Opcija u kojoj moj suprug gradi na svoje ime i knjiži sebe kao vlasnika

 

Također, od kuda krenuti sa procesom gradnje i koju dokumentaciju sakupiti? Dali mlade obitelji ostavruju neki poticaj kod gradnje prve nekretnine i dali su oslobođeni poreza ukoliko se knjiže po prvi put kao vlasnici?

 

 

Hvala

 

uređeno: od G-man
nepotrebno boldanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ima par nepoznanica (ima li još mogučih nasljednika, da li bi otac darovao cijelu nekretninu ili samo nadograđeni dio), no ako ih zanemarimo najbolja i najjednostavnija opcija bi bila da otac daruje nekretninu pa suprug dalje nadograđuje.

 

Na darovni ugovor (otac-sin) nema porezne obveze.

Što se tiće poticaja za mlade obitelji, postoje u obliku dobivanja građ.materijala i sufinanciranja dijela naknada ali na područjima od posebne državne skrbi.

 

Proces počinje s traženjem Lokacijske informacije (da li po prostornom planu možete dograditi to što bi ste htjeli), angažiranjem ovlaštenog arhitektonskog ureda za izradu Projekta (Arhitektonsko građevinski projekt za rekonsrukciju), ishodovanje dozvole, angažiranje izvođača radova, prijava početka radova itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

u ovom slučaju bi otac trebao nadograditi (svu papirologiju bi morao rješavati otac, bez obzira ako bi suprug financirao), etažirati (imate onda "crno na bijelom" što točno imate u vlasništvu) te darovati sinu taj dio. Kao što rekoh, pri darovanju vaš suprug nema poreznu obvezu (ne plača porez na promet nekretnina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali moj suprug ako sam gradi plaća porez kod uknjižbe

a kakav je to porez,budući da se ne prometuje nekretninom,već gradi od sopstvenog truda i sredstava.

 

Ažurirano

 

u ovom slučaju bi otac trebao nadograditi (svu papirologiju bi morao rješavati otac, bez obzira ako bi suprug financirao), etažirati .

ili može i sin uz pismenu suglasnost oca kao vlasnika nekretnine na kojoj se vrši nadogradnja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, koliko je meni poznato, eventualno bi mogao tako graditi na dijelu čestice, dakle na zemljištu. No, raditi rekonstruciju na objektu kojem nije ni suvlasnik, ne.

""Odredbu čl. 156. st. 1. Zakona o vlasništvu i drugim

stvarnim pravima valja

tumačiti tako da je za stjecanje vlasništva dogradnjom,

nadogradnjom ili preuređenjem potrebno utvrditi da je vlasnik

upravo to odredio, odnosno ako je vlasnik stjecanje vlasništva

dogradnjom, nadogradnjom ili preuređenjem odredio u

SPORAZUMU ali nikako automatski.""

Zaključak sjednice Građanskog odjela Županijskog suda u

Varaždinu od 06. listopada 2011.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija