Jump to content

Kleveta, vrijeđanje, ismijavanje itd?


mario2012

Preporučene objave

Ovako, zanima me šta se potencijalno može uraditi npr. ako te neka osoba vrijeđa, ismijava itd. Kroz djetinjstvo sam doživio dosta ismijavanja što mi je razvilo anksiozni poremecaj licnosti, valjda i neki oblik ptsp-a itd. Uglavnom idem na terapije, grupne, imam antidepresive itd. E sad naravno, to je prestalo vec dosta, ali kao iz vedra neba se zna dogoditi da ti netko na ulici dobaci svašta, što kod mene izaziva prilican stres, tj kak bih opisao kao i okidač neki. Živim u maloj "pripi..ini" kako bi se reklo. 31g. sad. Znam sad one fore, ma ignoriraj budale, samo idi ravno itd. Ali ipak imaš neki osjecaj u sebi poštovanja, dostojanstva kao ljudsko biće. I naravno nije mi cilj sad da ja u tom trenutku da mi se sve vrati iz doba djetinjstva pa da reagiram nasiljem, jer nikad nisam bio ni nasilan. Ali onako npr teoretski, ispred kuće ili idem ulicom i sad netko ismijava, zove određenim imenom, koliko možda to ime bilo kojoj drugoj osobi ništa ne znaci, meni ipak izaziva nemir i stres ako ti netko nešta viće točno pred kućom ili tocno tebi. Mene sad zanima kakva je situacija oko npr pokretanja tužbe ili nekog postupka? Da li to ide privatnom tužbom ili baš u zakonu postoji nešta kao što je prijetnja, kleveta itd? Kakva bi bila situacija oko svjedoka. Radije bih da ako tako nešta iskusim pokrenuo, prijavio postupak i tako doveo na neki nacin pravdu ili opomenu toj drugoj osobi na civiliziran naćin. Vjerujem da nakon nekih poziva na sud oko toga, da bi takvi ljudi jako brzo zašutili i takvo im nešta ne bi palo na pamet. Naravno kako vele kad si klinac, ako te netko napada, udariš ga i više mu ne padne na pamet, jelte ono natural order. Ali nisam klinac, ja ne želim napasti niti išta tako reagirati, jer znam da kak bi se to izvrtilo da bih ja još završio kao okrivljenik. Samo me zanima postoji li išta i da li se išta može poduzeti. Duševna bol itd, svjedoci, majka i ostali članovi obitelji, možda i koji frends ako je zaista frend. Znaci ako se susretnem u takvoj situaciji ismijavanja, podrugivanja, ispred kuće ili na ulici namijenjeno meni, da li se išta može poduzeti legalnim putem?

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi mario2012,

Dio takvog lošeg ponašanja je pokriven slobodom izražavanja (IMO, kao i bećarac); osobu možete privatno tužiti za uvredu (čl. 147 Kaznenog zakona), a ako se ponavljaju dobacivanja tj. neželjeni kontakt, to bi moglo biti Nametljivo ponašanje (čl. 140), za što je dovoljno prijaviti policiji, a oni će to dalje proslijediti...

 

Ured POSI spominje slučaj Đorđević vs. Croatia.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali onako npr teoretski, ispred kuće ili idem ulicom i sad netko ismijava, zove određenim imenom, koliko možda to ime bilo kojoj drugoj osobi ništa ne znaci, meni ipak izaziva nemir i stres ako ti netko nešta viće točno pred kućom ili tocno tebi. Mene sad zanima kakva je situacija oko npr pokretanja tužbe ili nekog postupka? Da li to ide privatnom tužbom ili baš u zakonu postoji nešta kao što je prijetnja, kleveta itd? Kakva bi bila situacija oko svjedoka.

 

Ide privatnom tužbom, ali ja baš i ne vidim da bi nešto od ovoga prošlo pod uznemiravanje, još manje prijetnju ili klevetu.

 

Jednostavno treba imati deblju kožu i na takve uvrede znati 'spustiti'.

 

Vjerujem da nakon nekih poziva na sud oko toga, da bi takvi ljudi jako brzo zašutili i takvo im nešta ne bi palo na pamet.

 

Sasvim je moguće da izazovete suprotni efekat.

Ako baš niste 'popularni', hoće li netko svjedočiti u vašu korist ako to znači zamjeriti se nekom drugom? Možda takav i misli da to što vam rade nije u redu, ali jednako se neće složiti da bi ljude zato trebalo na sud.

Zato - razmislite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav mario 2012 i ostali koji prate temu.

 

Mišljenja sam osobnog da bi se prije radilo o Zakonu o prekršajima protiv JRM-a. Recimo čl. 1,6,14,16.

Što se tiče Kaznenog zakona, osvrnuo bi se na čl.21,33.

Međutim, da ne ispadne da pozivam nekog na izvršenje kaznenog djela i sl. Ali iz iskustva nekog kada sam radio u MUP-u, bilo je stvari odnosno radnji počinjenih gore navedenim čl.zakona gdje je napisana prijava i proslijeđena nadležnim tjelima ( sudu ) kojom prilikom sam se osobno uvjerio da SUDSKA PRAKSA ponekad jednostavno eliminira djelo navedeno čl. zakona. Jednostavno odbaci prijavu, tužbu. Zanimljivo ali istina.

Ne znam, ali nije lijepo od "frenda" prema Mariu.

Jedino ako frend stane na nogu Mariu, na što će se Mario pokušat obraniti.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To i mislih da nije sve tako jednostavno. A recimo da npr. mene ta osoba provocira, i ja uzvratim provokacijom tipa il pokažem mu srednji prst na sve to, ili ga počastim na njegov fizički izgled, tipa debela svinja morž bla bla. Ima i boljih comebackova al et kao primjer. E sad pošto takvi likovi su i inace IQ-a u rangu amebe, on bi onda mogao reagirat nasilno prema meni. To bi mogla biti prijetnja ili fizički nasrtaj. E sad kad bi se tako nešta dogodilo to bi se onda moglo prijaviti uz svjedoke da mi je lik zaprijetio itd itd. Samo je pitanje dal bi bilo spike oko policije zapisnici, šta zašto, ja bi rekao lik me provocirao, ja mu uzvratio, on nasrnuo na mene. E sad dal bi to išlo u moju korist jer jbga ja sam se obranio na neki nacin, da ne bude sam šuti pa nek netko lupa po tebi. Ali ja ne bih bio u poziciji da sam fizički nasrnuo ili obavio prijetnju, da li bih ja tu onda bio u prednosti oko prijave dorh-u? Uvijek je najbolje ignorirat i izbjegavat budale, al ak vec imam neku kontra obranu makar i srednjak. Da ne bi ispalo, a momak, on te provocirao ti njega, i sad prijavljuješ gluposti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To i mislih da nije sve tako jednostavno. A recimo da npr. mene ta osoba provocira, i ja uzvratim provokacijom tipa il pokažem mu srednji prst na sve to, ili ga počastim na njegov fizički izgled, tipa debela svinja morž bla bla.

 

Prva stvar koju morate shvatiti da su takvi ljudi osobnosti koje se nazivaju 'emocionalni vampiri'. Takvi 'hrane' svoj ego vašom patnjom, nalaze zadovoljstvo i ispunjenje u ponižavanju drugih, u pravilu emocionalno manje sigurnih osoba. Što manje odreagirate na takve osobe i njihovo vrijeđanje, manje će vas uzimati za žrtvu.

 

Ovo uzvraćanje tipa "debela svinja morž" nije dobro, jer je to izravna uvreda.

Ako već uzvraćate, morate iskoristiti priliku da ga ponizite pred većim brojem ljudi, ali suptilno.

Primjer. On vas počne vrijeđati, a vi se obratite prisutnima:

- "Znate što je Perin problem?

Štedi na Viagri pa uzima po pola tablete. A svi znamo da pola tablete nije za je..nje nego za podje..vanje. Ali Pero to ne zna. I onda Pero nemre doma je..t ženu (ako Pero nema ženu, još bolje - onda nemre je..t lutku za napuhavanje) pa dolazi tu pod..bavat ljude."

Čak i Perini prijatelji će se smijati, a Pero će ispasti se.onja. A sve je više kao vic, a ne izravno vrijeđanje.

I Pero će to zapamtiti i razmisliti hoće li drugi puta odabrati lakšu žrtvu.

 

E sad pošto takvi likovi su i inace IQ-a u rangu amebe, on bi onda mogao reagirat nasilno prema meni.

 

Zato za takav event treba odabrati mjesto na kojem je više ljudi. Ako Pero na takav vic odreagira fizičkim nasrtajem, tek će tada ispasti slabić.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako već uzvraćate, morate iskoristiti priliku da ga ponizite pred većim brojem ljudi, ali suptilno.

 

Primjer. On vas počne vrijeđati, a vi se obratite prisutnima:

- "Znate što je Perin problem?

Štedi na Viagri pa uzima po pola tablete. A svi znamo da pola tablete nije za je..nje nego za podje..vanje. Ali Pero to ne zna. I onda Pero nemre doma je..t ženu (ako Pero nema ženu, još bolje - onda nemre je..t lutku za napuhavanje) pa dolazi tu pod..bavat ljude."

Čak i Perini prijatelji će se smijati, a Pero će ispasti se.onja. A sve je više kao vic, a ne izravno vrijeđanje.

 

 

 

Zato za takav event treba odabrati mjesto na kojem je više ljudi. Ako Pero na takav vic odreagira fizičkim nasrtajem, tek će tada ispasti slabić.

Ako je gore opisano izvršeno s nakanom da bi se drugome napakostilo (bez obzira na činjenicu što je Pero u svojoj naravi i u svojem postupanju psihoterorist i "emocionalni vampir"!), pa još dovodite veći broj ljudi kao publiku, a u ovom je primjeru to upravo slučaj, onda je predloženi postupak kazneno djelo sramoćenja.

 

Mario2012, ako Vas dotični bude i dalje vrijeđao (a takvi to obično čine jer imaju unutrašnji poriv kompenzirati svoje vlastite deficite na nedužnima), prikupite dokaze i podignite privatnu tužbu za uvrede.

 

Alternativno, ako dotični to čini redovito i redovito se pojavljuje pred zgradom itd. možete možda prijaviti kao kazneno djelo nametljivog ponašanja, samo se postavlja pitanje procjene. Hoće li to biti prihvaćeno kao kazneno djelo ili neće.

 

Iz osobnog iskustva smatram da su Policija i DO nefleksibilni i preblagi u donošenju kvalifikacije tog djela.

 

Meni se npr. događa dugoročna opsada presretanjem, svakojakim najavama ovog i onog, ponižavanjem, omalovažavanjem, povišenim tonovima, tel. pozivima, SMS-ovima, dakle, neprestanim uznemiravanjem i nametanjem što mi je činiti ili ne činiti, ali tu se radi o djetetovoj majci koja pronalazi vječito nekakava "opravdanja" i "alibije" tako da Policija (pogrešno) ne percipira to kao kazneno djelo jer je to, eto, drugi roditelj pa... Ali zato ja na svojoj koži osjećam posljedice tog ponašanja koje je definitivno nametljivo i nije dobro niti za mene, niti za dijete. Smatram da bi službenici trebali biti bolje educirani o takvim, specifičnim slučajevima, valjda postoje u cijeloj priči psiholozi i psihijatri koji bi to mogli osvijetiliti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijetnja mora imati svoje specifičnosti.
Prijetnja mora biti takva da se može uzeti kao ozbiljna prijetnja. Pretpostavljam da ako netko u afektu povikne: "Ubit ću te!", a pri tome nema niti sredstvo, niti način, niti pokazuje daljnje znakove koji bi dali zaključiti na to da bi dotični to doista mogao učiniti ili pak prođe puno vremena, a vi ste još živi i zdravi - prijava će biti vjerojatno odbačena jer se radi više o nečemu izrečenom u afektu nego o svjesnom i planskom postupku za koji postoji sumnja da će ga dotični možda stvarno i realizirati.

 

Međutim, ako netko stalno ponavlja da će vas ubiti, a pri tome to ne kani učiniti, onda je to valjda nešto drugo. Meni to onda dođe na nametljivo ponašanje i sl. jer zašto bih ja trebao trpjeti dugoročne najave mojeg ubojstva? Čak i ako znam da je mala vjerojatnost izvšrenja, to me uznemirava i ometa u životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je gore opisano izvršeno s nakanom da bi se drugome napakostilo (bez obzira na činjenicu što je Pero u svojoj naravi i u svojem postupanju psihoterorist i "emocionalni vampir"!), pa još dovodite veći broj ljudi kao publiku, a u ovom je primjeru to upravo slučaj, onda je predloženi postupak kazneno djelo sramoćenja.

 

Tužit može bilo tko bilo koga za bilo što, ali ovo ne bi nikad prošlo kao kazneno djelo sramoćenja u opisanim okolnostima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo ne bi nikad prošlo kao kazneno djelo sramoćenja u opisanim okolnostima.
Ako scenarij nije kazneno djelo sramoćenja, onda ne vidim otkuda hipoteza prema kojoj bi Pero na priču uopće mogao reagirati fizičkim nasrtajem? Naime, vicevima se obično smijemo i oni nas razonode.

 

No, tko zna? Možda se i Pero u ovoj priči "samo šali" kad svako toliko ispred zgrade ili na ulici Mariu2012 dobaci neku primjedbu na njegov račun. Vidim ja, Pero iz ove priče je zapravo veseljak, šaljivac. Nikako se ne može zasititi dobrog raspoloženja i pošalica koje se tiču određenog segmenta Mariovog bića, tijela i/ili života. :dvoje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Da je to dečku trebalo - definitivno nije, ali raditi "iz muhe slona" je opet pretjerano.

 

Sloboda govora je svačije pravo, ali granica između slobode govora i vrijeđanja je ponekad vrlo tanka, i to je ono što bi svatko trebao imati na umu prije "umjetničkog izražavanja".

 

Da postoji takva revnost u procesuiranju, samo na forumima svih naših portala, imali bismo dnevno desetine tisuća prekršajnih i kaznenih prijava. Je li to put kojim treba ići? Jasno da ne, ali osobno bih "derao" po džepu njihove vlasnike, koji ne čine ništa da takvo ponašanje spriječe. Da vidiš kako brzo bi se normalizirala komunikacija, ali bi pritom došlo i do "žrtve" u vidu pada posjećenosti. Mediji nemaju samo prava i privilegije, već imaju i odgovornost te obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sloboda govora je svačije pravo, ali granica između slobode govora i vrijeđanja je ponekad vrlo tanka, i to je ono što bi svatko trebao imati na umu prije "umjetničkog izražavanja".

 

Opasna je ta granica, jer kad se jednom prijeđe teško je vratiti povjerenje u slobodu. Bilo koje vrste.

Po istoj analogiji, sve stand-up komičare bi odmah trebalo potrpati doživotno u zatvor zbog svih mogućih odvratnih rasizama, seksizama ...

 

U ovakvim stvarima sviđa mi se onaj američki sistem sa porotom građana...

 

I još jedna usporedba - kad nogometni huligani ili slična ekipa viče policajcima da su 'svinje', 'pederi' ... - koliko je prijava do sada bilo protiv takvih?

 

Da postoji takva revnost u procesuiranju, samo na forumima svih naših portala, imali bismo dnevno desetine tisuća prekršajnih i kaznenih prijava. Je li to put kojim treba ići? Jasno da ne, ali osobno bih "derao" po džepu njihove vlasnike, koji ne čine ništa da takvo ponašanje spriječe. Da vidiš kako brzo bi se normalizirala komunikacija,

 

Mišljenja sam da je društveno izuzetno opasna ova tendencija ograničavanja 'slobode govora' na forumima. To ima smisla na forumima poput ovoga, koji su specijalizirani.

Ali u raznim drugim komentarima ili otvorenim forumima - zašto ne reći neznalici da je neznalica, trollu da je troll, budali da je budala...

Relativizacija na način da su 'svi jednako vrijedni' je ponižavanje onih koji su pametni i mudri.

Nadalje, forumima se pristupa dobrovoljno, i anonimno. Ako netko nema želudac da tu i tamo otrpi kakvu kritiku u raspravi, neka si nađe drugi forum. Neka vlasnik svakog foruma sam odredi kriterije.

 

Zabrane samo dovode do radikalizacije stavova, jer će na kraju razni radikalni istmišljenici naći na golemoj mreži neki 'svoj' forum gdje će se radikalizam samo povećavati.

 

Facebook i twitter su nešto drugo.

 

Danas postoji jedna mnogo ozbiljnija dimenzija zlostavljanja od 'vrijeđanja na forumima'.

'Doxxing' i mnogo ozbiljniji oblik - 'swatting'.

 

Doxxing je kada se razotkrije identitet nekog na mreži s čijim stavovima se ne slažeš, i pokreće se kampanja medijskog linča i uništavanja na svaki način te osobe - da izgubi posao, ugled,...

Swatting je pozivanje specijalnih antiterorističkih timova policije na intervenciju u nečiji dom, pod izlikom da se tamo kao odvija neko teško nasilje (najčešće neko obiteljsko nasilje ) - kao da zove žena da ju muž pokušava ubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još jedna usporedba - kad nogometni huligani ili slična ekipa viče policajcima da su 'svinje', 'pederi' ... - koliko je prijava do sada bilo protiv takvih?

 

Tu dolazimo do selektivnosti u procesuiranju, koja je problem. Ili svi ili nitko, jer osobno smatram da nema smisla tražiti nekog "Judu", kojeg ćemo osuditi i pokazati svijetu kako smo mi pravna država.

 

Pogledajmo samo analogiju sa sportskih terena, uz ovu vašu, ja ću spomenuti onu koja se tiče čovjeka koji je na čelu Dinama - nema apsolutno nikakva opravdanja za način na koji se on ponekad ponaša, ali gdje je razlika između njegova ponašanja i ponašanja onih koji ga žele "rušiti"?

 

Ali u raznim drugim komentarima ili otvorenim forumima - zašto ne reći neznalici da je neznalica, trollu da je troll, budali da je budala.

 

To je druga dimenzija, ja sam aludirao na slučajeve u kojima se poziva na masovno nasilje prema određenoj skupini ljudi, definiranoj prema određenom obilježju (nacionalnost, spol, vjera, jezik, boja kože, spolno opredjeljenje i sl.). Ali, ako takvo ponašanje ne dozvolite, nećete imati "tiražu" i tu je problem.

 

To je apsurd i vrhunac licemjerstva velikog dijela naših medija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija