Jump to content

molim pomoć - propust ugovora o darovanju


Makun

Preporučene objave

Poštovani, molim pomoć, naime u 2011. sam sklopio ugovor o darovanju nekretnine s ocem, on je dao to na uknjižbu te je uknjižba odbijena još te iste godine, a kako je on to vodio nisam bio upoznat s razlogom odbijanja ali sam kontao ajde danas sutra cu to rješit. Da puno neduljim, vrijeme je prošlo, a otac je preminuo. Kada sam išao vidit što je bio razlog odbijanja uvidio sam da je u ugovoru o darovanju omaškom propušteno stavit da ulazim u posjed te nekretnine (iako sam u naravi već bio u posjedu). E sad moje pitanje je dali postoji naćin kako se knjižit preko tog ugovora o darovanju bez da stan stavljam u ostavinsku masu. (znam da je to najjednostavnije ali nije opcija).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada sam išao vidit što je bio razlog odbijanja uvidio sam da je u ugovoru o darovanju omaškom propušteno stavit da ulazim u posjed te nekretnine

 

Upis u ZK nije mogao biti odbijen iz tog razloga.

Pogledajte još jednom. Možda je stvar u tome da ugovor ne sadržava tabularnu izjavu (to je onaj članak koji kaže da darovatelj ovlašćuje daroprimca da upiše vlasništvo u zemljišne i druge javne knjige).

 

 

(iako sam u naravi već bio u posjedu). E sad moje pitanje je dali postoji naćin kako se knjižit preko tog ugovora o darovanju bez da stan stavljam u ostavinsku masu. (znam da je to najjednostavnije ali nije opcija).

 

Vi ste jedini nasljednik? Ako niste, da li drugi nasljednici osporavaju taj darovni ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

sestra i ja smo nasljednici i ona neosporava taj ugovor, dapaće..

 

ako sestra ne osporava ugovor na ostavinskoj rasprav se odrekne nasljedstva.

(ako nema druge imovine).

ako ima imovine za nasljedit prihvatite nasljedstvo.

tužbom (protiv sestre. u dogovoru sa njom ) tražiš utvrđivanje prava vlasništva. u odgovoru na tužbu prizna darovni ugovor i vlasništvo.

 

ako ti sestra daruje svoju 1/2 plaćaš porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrazlozenje: ..pregledom citirane isprave (ugo. o darovanju) utvrđeno je da se istom nemoze dozvoliti iz razloga što predmetni ugovor ne sadrži odredbu da darovatelj uvodi daroprimatelja u neposredni posjed darovane nekretnine, sukladno odredbi cl.43 zakona o zemljisnim knjigama, a u svezi s odredbama cl. 53 st 3 zakona o jav.biljeznistvu.

evo to je razlog odbijanja..

Sto se tice nasljeđivanja,ostavinska je bila, stan nije usao u ostavinsku masu i njegovo stavljanje u ostavinsku masu nije opcija.

Ova tuzba u dogovoru sa sestrom mi zvuci kao mogucnost koju bi valjalo razmotrit. Tj zanima me kako to izvest, za sto je tocno tuzit i dali se moze na temelju te presude knjizit?

P.s. puno hvala svima na odgovorima:hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u odgovoru na tužbu prizna darovni ugovor i vlasništvo.

sud bi utvrdio ono što je utvrđeno u zemljišnoknjižnom postupku i odbio zahtjev,uprkos procesnoj radnji priznanja.

Članak 3.ZPP

Stranke mogu slobodno raspolagati zahtjevima koje su stavile u tijek u postupka.

One se mogu odreći svog zahtjeva, priznati zahtjev protivnika i nagoditi se.

Sud neće uvažiti raspolaganja stranaka koja su u suprotnosti s prisilnim propisima i pravilima javnog morala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrazlozenje: ..pregledom citirane isprave (ugo. o darovanju) utvrđeno je da se istom nemoze dozvoliti iz razloga što predmetni ugovor ne sadrži odredbu da darovatelj uvodi daroprimatelja u neposredni posjed darovane nekretnine, sukladno odredbi cl.43 zakona o zemljisnim knjigama, a u svezi s odredbama cl. 53 st 3 zakona o jav.biljeznistvu.

evo to je razlog odbijanja..

 

OK. Sad kužim. Iako mi nije jasno zašto se kod darivanja nekretnine punoljetoj osobi traži javnobilježnički akt ako nema definiranog stupanja u posjed, , a kod kupnje ili drugog načina stjecanja to nije bitno za upis.

Trebali ste ili tražiti javnobilježnički akt, ili staviti da stupate u posjed a otav ima pravo doživotnog uživanja - ne znam zašto vas JB nije upozorio?

 

 

Ova tuzba u dogovoru sa sestrom mi zvuci kao mogucnost koju bi valjalo razmotrit. Tj zanima me kako to izvest, za sto je tocno tuzit i dali se moze na temelju te presude knjizit?

 

Moj savjet bi bio da odete na gruntovnicu i vidite što zapravo sada treba.

Vi sada zapravo jeste u posjedu te nekretnine, nakon smrti oca. Sestra kao jedini nasljednik osim vas to može izjavom potvrditi, kao i da ne osporava taj darovni ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija