Jump to content

molim savjet o pravu na služnosti puta


Marijeto

Preporučene objave

Lijep pozdrav, molio bi za savjet o pravu na služnost puta.

Dakle moja situacija je takva da mi je susjed zabranio prolaz kroz njegovu parcelu (nazovimo je parcela A) koja je u fazi dobivanja dozvole za ilegalnu gradnju kuće. Te sam, pošto nemam novaca za tužbu, pored njegove parcele (parcela B) napravio novi put koji koristim. Ja posjedujem parcelu ©, koja graniči sa parcelom (D) a ta parcela(D) ima Služnost puta koja je upisana u zemljišne knjige, na teret jedne čestice (parcela B) u korist druge (parcela D).

 

Moje pitanje glasi; ukoliko kupim komadić terena od parcele D, a ta parcela koju kupim ima služnost puta upisanu u zemljišne knjige na teret parcele B, da li i ja kao novi vlasnik malog dijela te parcele ostvarujem ili nasljeđujem šlužnost puta na teret parcele B.

 

Nadam se da će te uspjet razumjeti što sam napisao, jer sam ga zakompicirao.

 

Još da dodam da pravo služnosti puta kroz parcelu B imaju tri čestice.

Do moje parcele mogu najbližim i jedinim putem doći isključivo tim putevima.

 

Ovo što sam napisao ću probati grafički prikazati čim budem u mogućnosti nacrtati.

 

Zanima me i cijena spora ukoliko do toga i dođe.

 

Hvala na komentaru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

parcelu (nazovimo je parcela A) koja je u fazi dobivanja dozvole za ilegalnu gradnju kuće.

Kakva je to "dozvola za ilegalnu gradnju"?

 

 

Moje pitanje glasi; ukoliko kupim komadić terena od parcele D, a ta parcela koju kupim ima služnost puta upisanu u zemljišne knjige na teret parcele B, da li i ja kao novi vlasnik malog dijela te parcele ostvarujem ili nasljeđujem šlužnost puta na teret parcele B.

 

 

Da.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim odgovor

Vlasnik sam parcele na koju imam pristup putem preko četiri parcele kojih nisam vlasnik.

Takovo stanje je već više od 40 godina. Niti jedna od tih 4 (vlasnika) parcela nema upis kojim se daje pravo služnosti puta parceli iza sebe. Do sada svi imaju nesmetani prolaz i nitko ne pravi probleme, no ja bih htio da se to stavi na papir kako bih spriječio da netko u budućnosti ne bi osporio pravo služnosti parcelama iza sebe. Svi vlasnici su suglasni da se to učini. Htjeli bismo to učiniti bez nekih većih troškova ( izlaska geodete), već samo ovjerom ugovora ili sporazuma kod javnog bilježnika i zatražiti temeljem toga upis u zemljišnoj knjizi. Da li bi to moglo tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da imate pravo. Hvala na odgovoru.

Sada dalje, kada malo razmislim zašto da mi pravimo nekakve ugovore, sporazume, izjave kad vlasnik poslužne čestice 1/1 može jednostavno u općinskom sudu - zemljišno knjižnom odjelu dati zahtjev za upis prava služnosti puta u korist povlasnih čestica.

No bojim se da on isto tako može jednoga dana povući isto kako je i dao. Kako se osigurati da se to ne može dogoditi? Da li sam u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

imam cesticu na koju pristupamo putem koji je otvoren prije 25 godina te na pocetku puta postoje 2 cestice 2.5m sa cestice A i 2m. sa cestice B . Vlasnici sada nude prodati to pravo sluznosti. i to po jako skupoj cijeni. postoji li koji pravni nacin da dobijem to ptavo sluznosti ja i ostalih 7 kuca koji ptolaze tuda vec 25godina ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija