Jump to content

delozacija muza - moguca?


anonimno

Preporučene objave

pozdrav.

 

imam prilicno kompliciranu situaciju. moj otac je jos prije gotovo 20ak godina naslijedio kucu, koju je nakon toga darovnim ugovorom poklonio mojoj majci. u medjuvremenu smo se preselili u tu kucu (prije 10ak godina) i prodali stan u kojem smo bili prije toga. novac je, naravno, kroz godine potrosen. ja sam se u medjuvremenu odselio (kupio vlastiti stan), te u toj kuci trenutno zive moja majka (vlasnica), njen drugi (punoljetan) sin i otac.

 

kako je otac vec duze vrijeme bolestan, sa vise dijagnoza psihickih bolesti, postalo je nemoguce zivjeti s njime. no, odbija svaku vrstu pomoci i lijecenja, ukljucujuci hospitalizaciju. kako je "prisilna" hospitalizacija pokusana pred neki dan, a zahvaljujuci lose organiziranim sluzbama ove drzave (policija i hitna) je propala, bez obzira na dva pokusaja, on je i dalje u kuci, te prijeti i podnosi razne tuzbe i sl (protiv svih i svakog).

 

zanima me, da li je moguce izvrsiti delozaciju navedene osobe (oca) buduci nije moguce zivjeti sa njime, tj. na neki nacin zatraziti zastitu vlasnistva (buduci je kuca 100% u vlasnistvu moje majke, a ona ju je dobila darovnim ugovorom, pa smatram da nije bracna stecevina)? takodjer, majka je pred pokretanjem razvoda braka, pa me interesira kakve su sve mogucnosti u svemu tome i koji je najbrzi i najbezbolniji (iako takav ne postoji u ovom slucaju) nacin, s obzirom na situaciju i na to da nije moguce razgovarati s osobom?

 

moram napomenuti da je osoba (otac) samoinicijativno pred nekoliko mjeseci predlozila da ja prodam svoj stan (i odem zivjeti u tu kucu), kupim mu stan/kucicu po izboru do odredjene vrijednosti i da ce on otici zivjeti tamo jer ne zeli biti "teret"- no, kad sam mu pred neki tjedan rekao da sam uspio prodati stan i da imam novce, on je postao agresivan, te odbija svaki razgovor, te tvrdi da je kuca njegova i da ga nitko nece iz nje izbaciti, nego zeli da se kuca (koju je on darovao) proda i da mu se da najmanje 1/3 dobivenog novca? buduci sam ja prodao stan, moram se uskoro iseliti, te mi je situacija prilicno hitna, pa molim cim prije bilo kakvu pomoc.

 

hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Mozda bi bilo najbolje da se obratite Centru za socijalni rad i razmotrite mogucnosti pokretanja postupka za oduzimanje poslovne sposobnosti Vasem ocu i dodjeljivanja skrbnistva nekome od clanova Vase obitelji (majci ili Vama). U tom slucaju mogli biste oca hospitalizirati i lijeciti mimo njegova pristanka.

 

Imajte na umu da se ovdje se radi samo o imovinsko pravnim vec i o propisima koje proizlaze iz Obiteljskog zakona (OZ, NN 116/03). Imajte na umu da ako Vam je otac bolestan i zbog toga nesposoban za rad, postoji obaveza Vase majke (dok je u braku i neko vrijeme nakon rastave) da ga uzdrzava (v. cl. 217., 218. i 220. OZ, a ista obveza se moze prebaciti i na Vas sukladno cl. 213., st. 1. OZ.

 

Takodjer, treba znati da dusevna bolest nije krivica pojedinca i da ona koliko moze promijeniti njegovu osobnost, toliko se ta osobnost moze i povratiti nakon primjene lijekova. Zakon Vam nece omoguciti da odbacite nekoga samo zbog toga, pogotovo ako Vam je roditelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija