Jump to content

darovanje i dugovanje


martinakiki

Preporučene objave

Poštovani prije 6 mjeseci roditelji su mi darovnim ugovorom poklonili stan. Jučer sam "slučajno" saznala da otac ima čak dva kredita u bankama koje otplaćuje. Ako dodje do smrti da li se ja mogu njegove imovine a samim tim i dugova ili odricanjem gubim prava na nekretninu koju sam već prenijela na svoje ime. Takodjer, može li se i njegova supruga odreći dugova pošto nije ni znala za njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretninu ste stekli pravnim poslom,tako da to nemiješate sa nasljeđivanjem,glede čega imate u budućnosti mogućnost odricanja od nasljedstva,što neće utjecati na darovanje.

Međutim,javlja se jedna druga opasnost po vas,budući da očevi vjerovnici uz ispunjenje određenih činjenica mogu pobijati darovni ugovor unutar 3 godine od dana izvršenog darovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takodjer, može li se i njegova supruga odreći dugova pošto nije ni znala za njih.

 

Ukoliko su krediti dignuti za vrijeme trajanja bračne zajednice, oni načelno predstavljaju bračnu stečevinu, u kojoj su oba bračna druga involvirana sa 1/2 udjela.

 

No, vidite odličan članak, koji pravi razliku ovisno o vrsti kredita koja je podignuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na pomoći. Znači najsigurniji način da ne ostanem bez nekretnine jest da je kupim od roditelja i platim porez?Onda se mogu odreći njihovih dugovanja?U pitanju je stan od 78 kvadrata iz 1985.g., mogu li negdje saznati koliki bi bio porez na njega? Hvala Vam

 

Ažurirano

 

Mogu li opovrgnuti darovni pa da ga kupim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, i u slučaju kupoprodaje postoji mogućnost paulijanske tužbe (pobijanja iste od strane vjerovnika, o čemu Matrix piše, a rok je isti obzirom bi se radilo o tzv. "obiteljskoj" paulijani). Pa ako baš krenu u tužbu, neka krenu. Na to ionako nemate utjecaja.

 

Moja sugestija je da ostavite darovni kakav je, jer i njegovo opozivanje nije baš jednostavno, a kada se desi najgore i otac umre, ako će dugovi biti veći ili jednaki vrijednosti ostavine iza njega - odreknite se nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponovno puno hvala na odgovoru, poslušat ću vaš savjet. Ako smijem biti dosadna, imam par pitanja.

1) Da li je nekretnina sigurna nakon te 3 godine od darivanja?

2) Da li je mogu darovati kćeri pa da ju na taj način osiguram?

3) Da li banke uopće imaju pravo blokirati nekretninu s obzirom da su tatini krediti gotovinski, bez hipoteke?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) Da li je nekretnina sigurna nakon te 3 godine od darivanja?

Jeste

2) Da li je mogu darovati kćeri pa da ju na taj način osiguram?

Možete darovati,ali bi u tom slučaju(paulijanske tužbe)tužbom bila obuhvaćena i kćerka.

3) Da li banke uopće imaju pravo blokirati nekretninu s obzirom da su tatini krediti gotovinski, bez hipoteke?

Općenito vjerovnik može predložiti ovrhu na cjelokupnoj imovini dužnika,no u konkretnom slučaju nepričamo o ovršnom postupku,već pobijanju dužnikove pravne radnje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ću se osvrnuti na drugo pitanje i dati sugestiju da u korist kćerke na navedenoj nekretnini zasnujete pravo osobne služnosti, jer Zakon o osobnim odnosima kod paulijanske tužbe govori isključivo o situaciji kada treća osoba (stjecatelj, tj. vi) otuđi nekretninu nekom drugome (tada se dešava situacija koju Matrix spominje), ne i varijantu u kojoj treća osoba zasniva stvarno pravo u korist druge osobe. Ako netko ima neku sentencu koja kaže drugačije, slobodno me ispravi.

 

Zašto je to bitno, iz razloga što, u najgorem scenariju, ako dođe do ovrhe, pravo osobne služnosti i dalje ostaje unatoč ovrhi, a šansa da netko kupi takvu nekretninu je nikakva, pa se može i na taj način zaštititi.

 

Jasno, mi se ovdje uopće nismo dotaknuli činjenice da je nekretnina vama darovana od strane roditelja (pretpostavljam da nekretnina predstavlja bračnu stečevinu i da su bili upisani kao suvlasnici svaki po 1/2 udjela), što znači, da se i desi najgori scenarij - sve ovo o čemu pričamo može se odnositi isključivo na očevu 1/2 udjela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija