Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju i zahtjev za izdvajanje bračne stečevine


Frankopanska

Preporučene objave

Moj pokojni suprug je sve nekretnine meni dao ugovorom o doživotnom uzdržavanju. U ostavinskom postupku iza moga supruga, je sad njegova prva supruga postavila zahtjev za izdvajanje bračne stečevine (nakon rastave njihovog braka prije više od 20 godina nije bila podjela bračne stečevine, i sve nekretnine glase na ime supruga) Dali ona sad ima pravo na bračnu stečevinu, kad je on sve dao meni ugovorom o doživotnom uzdržavanju ? Ona je imala duži brak i djecu snjim, ja ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali ona sad ima pravo na bračnu stečevinu, kad je on sve dao meni ugovorom o doživotnom uzdržavanju ? Ona je imala duži brak i djecu snjim, ja ne.

 

ona ima pravo postavljati zahtjeve koje hoće.dali će uspjeti? ovisi o dokazima kojima raspolaže.

dali je imovina u vrijeme potpisivanja ugovora glasila na primatelja uzdržavanja ?

ako je pozivite se na povjerenje u gruntovne knjige.

u gruntovnici provjerite način stjecanja nekretnina. možda su nasljedstvo uzdržavanog. to znači da je imovina iz ugovora osobna imovina (koja se ne dijeli) a ne bračna stečevina.

ona treba dokazati da je ta imovina bračna stečevina.

 

dali ste postavili prijedlog za upis vlasnioštva (upisali vlasništvo) nakon ispunjenja ugovora (smrti primatelja uzdržavanja).

 

pametno bi bilo koristiti uslugu odvjetnika. ako dobijete spor (uvjeren sam da hoćete) imate pravo na povrat nužnih troškova. možete se dogovorit sa odvjetnikom o zastupanju po ugovoru. pratite rad odvjetnika i budite nazočni na raspravama (ako nebudete spriječeni nekim obvezama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ona ima pravo postavljati zahtjeve koje hoće.dali će uspjeti? ovisi o dokazima kojima raspolaže.

dali je imovina u vrijeme potpisivanja ugovora glasila na primatelja uzdržavanja ?

ako je pozivite se na povjerenje u gruntovne knjige.

u gruntovnici provjerite način stjecanja nekretnina. možda su nasljedstvo uzdržavanog. to znači da je imovina iz ugovora osobna imovina (koja se ne dijeli) a ne bračna stečevina.

ona treba dokazati da je ta imovina bračna stečevina.

 

dali ste postavili prijedlog za upis vlasnioštva (upisali vlasništvo) nakon ispunjenja ugovora (smrti primatelja uzdržavanja).

 

pametno bi bilo koristiti uslugu odvjetnika. ako dobijete spor (uvjeren sam da hoćete) imate pravo na povrat nužnih troškova. možete se dogovorit sa odvjetnikom o zastupanju po ugovoru. pratite rad odvjetnika i budite nazočni na raspravama (ako nebudete spriječeni nekim obvezama).

Da imovina je "u vrijeme potpisivanja ugovora glasila na primatelja uzdržavanja" ali nije "nasljedstvo uzdržavanog" nego je kupljena za vrijeme trajanja prvog braka. Dali to nešto mijenja ?

 

Da jesam "postavila prijedlog za upis vlasništva nakon ispunjenja ugovora " ali mi je odbijeno (nekretnine nisu točno navedene u ugovoru) samo piše "svu svoju imovinu"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije "nasljedstvo uzdržavanog" nego je kupljena za vrijeme trajanja prvog braka. Dali to nešto mijenja ?

Jasno da mijenja,budući da se radi o raspolaganju zajedničkom imovinom.

Načelo povjerenja istinitosti zemljišnih knjiga u ovom slučaju otpada,iz jednostavnog razloga,ugovor ste sklopili sa suprugom za kojeg ste dobro znali da je imao iza sebe brak,glede čega je uvijek postojala sumnja kako se radi o imovini stečenoj u braku.

(nekretnine nisu točno navedene u ugovoru) samo piše "svu svoju imovinu"

imate dovoljno osnova za žalbu.

Naime,suvišno je označavati svaku ponaosob nekretninu,ako je vaš suprug bio jasan""SVU SVOJU IMOVINU"",glede čega se smatra sva imovina koju je imao do svoje smrti,pa čak i imovina koju je stekao nakon zaključenja ugovora,u kojem smislu su i odluke

Županijskog suda u Rijeci Gž-786/01 od 18. rujna 2002.,

Županijskog suda u Varaždinu,Gž-703/06-2, od 17. VII. 2006.,i

Vrhovnog suda Republike Hrvatske Rev. 2082/99 od 21. kolovoza 2002.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno da mijenja,budući da se radi o raspolaganju zajedničkom imovinom.

Načelo povjerenja istinitosti zemljišnih knjiga u ovom slučaju otpada,iz jednostavnog razloga,ugovor ste sklopili sa suprugom za kojeg ste dobro znali da je imao iza sebe brak,glede čega je uvijek postojala sumnja kako se radi o imovini stečenoj u braku.

Kakvo "raspolaganje zajedničkom imovinom" ? pokojni suprug u ugovoru o doživotnom uzdržavanju kaže da meni daje "svu svoju imovinu"

 

Dali prva supruga sad može reći, da pod "svu svoju imovinu" nije njezin dio bračne stečevine, nego samo njegova vlastita imovina ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Načelo povjerenja istinitosti zemljišnih knjiga u ovom slučaju otpada,iz jednostavnog razloga,ugovor ste sklopili sa suprugom za kojeg ste dobro znali da je imao iza sebe brak,glede čega je uvijek postojala sumnja kako se radi o imovini stečenoj u braku.

 

Upravo tako i stoga će bivša supruga ostavitelja uspjeti u svom zahtjevu, jer ona sasvim sigurno nije znala za ovaj aranžman između vas i supruga (pa otpada nesavjesnost s njene strane u kontekstu jedne odluke USRH-a), a s druge strane, pravo potraživati udio u bračnoj stečevini ne zastarijeva, jer se isto smatra inačicom vlasničke tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija