Jump to content

Nejasnoće nakon obustave postupka


hardworker

Preporučene objave

Poštovani

Molim vas za jedno objašnjenje na koje nisam naišao čitajući ostale postove.Naime,moj prijatelj je bio kazneno gonjen još 2003. i to zbog kaznenog djela zloporabe opojnih droga (čl.173 st.2)KZ.

Nekoliko godina kasnije (2008.),Županijski sud odustaje od daljnjeg progona,i donosi rješenje o obustavi postupka.

Radi se o tom da se zatekao u krivo vrijeme na krivom mjestu,ali to je nebitno u ovom što me zanima.

Već po samom događaju,u novinama je izašao članak sa punim imenom i prezimenom mog prijatelja,i još jednog sudionika nevesele zgode.

I tako,život se nastavlja,ali pri svakoj rutinskoj kontroli (najčešće u prometu) razvidno je da je njegovo ime u nekoj evidenciji (redoviti pretresi,uzaludna zadržavanja,policijski službenik mu sam kaže kako o njemu ima podatke iz optužnice,itd..),unatoč tome što nije bio osuđen,kako za navedeno,tako ni za ijedno drugo kazneno djelo.Moja pitanja su slijedeća:

1.Ako je u kaznenoj evidenciji (ili bilo kojoj evidenciji) ,može li se i kako postići brisanje iz iste?

2.Kako reagirati vezano uz objavu novinskog članka,koji ga također dovodi u nezavidan položaj,jer je članak moguće pročitati na internetu,u arhivi tih novina,dakle kako postići da se to spriječi?

3.Pretpostavljam da je spomenuto rješenje postalo pravomoćno po isteku žalbenog roka,ali ne znam da li je potrebno otići u Sud koji je donio rješenje,i zahtjevati pečat punomoćnosti?

 

Postovi koje sam do sad pročitao su se svi odnosili na već osuđene osobe (Zakon o rehabilitaciji,brisanje iz evidencije ).Ukoliko postoji netko upućen u ove teme,molm vas za odgovor.Unaprijed zahvalan,pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. U kaznenoj evidenciji nije, a što se tiče policijskih evidencija, može zatražiti brisanje, ali bit će obrisan samo dio koji treba biti, dok će dio ostati, tako da će policajci uvijek znati da je bio u situaciji s drogom.

 

2. Ako se ne varam, može zatražiti demantij, a možda pokušati zaprijetiti tužbom za klevetu, mada sve ovisi o intonaciji članka. Najčešće se novinari dovoljno ograde ili samo citiraju izvore, tako da nema neke odgovornosti i neće maknuti osobne podatke.

 

3. Ako namjerava to rješenje koristiti u nekom postupku, dobro bi bilo da ima pečat pravomoćnosti, a u protivnom mu i ne treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško mi je shvatiti da je tako jer se radilo o optužbi koja nikad nije dokazana,i od koje je tužiteljstvo odustalo..Ne čini mi se baš fer,pogotovo obzirom na okolnosti,broj proteklih godina,i činjenicu da se tako nešto nikad prije ni kasnije nije dogodilo..Zdrav razum mi govori da nije korektno,jer jedno sutra će čovjeka ni kriva ni dužna izložiti neugodnosti,možda na oči djece i obitelji..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško mi je shvatiti da je tako jer se radilo o optužbi koja nikad nije dokazana,i od koje je tužiteljstvo odustalo..Ne čini mi se baš fer,pogotovo obzirom na okolnosti,broj proteklih godina,i činjenicu da se tako nešto nikad prije ni kasnije nije dogodilo..Zdrav razum mi govori da nije korektno,jer jedno sutra će čovjeka ni kriva ni dužna izložiti neugodnosti,možda na oči djece i obitelji..

 

da, mozda je to zaista tako jer samo banalna poveznica s drogom, to je zaista baksuzno ali ne treba ocajavati, nek friend samo pogleda malo s disance u kakvoj drzavi zivi, kakvo je stanje u vezi svega pa onda zapravo ta poveznice koja lebdi u izmaglici samo jos jedan mali apsurd

 

naravno podrazumjeva se i proizvoda "droge" portoroz (ako to jos postoji) treba kloniti u sirokom luku a kamo li cega zescega ( npr. biljne pusilice.. jos jedan bizaran proizvod)...ali to je mu je zapravo i prednost

 

 

a ponukalo me na javaljanje nesto slicno jedno slicno a opet posve razlicito iskustvo

 

 

seze u doba kad se ta novotarija uvodila, pojedini lakomisleni policajci su one koje bas ne vole, kitili sa poveznicama na stosta u zelji da diskreditiraju nesretnika koji im je bio na meti

 

ali avaj!

 

u jednom trenutku stvari su postale ozbiljne i nije se vise moglo pisati- brisati, to je postao razlog da "kreativac" strepi za otkaz ne smije obrisati a zna da ovaj zna i sad ceka hoce li taj poceti buniti i kako ce to sve ispasti....

 

i sad jos sasavija anegdota: ubere zgodna zgodna kosulja plava jednom profesionalnom zgodom takve "respektabilne" poveznice i razgovor koji je i do tada bio sasvim korektan postane bas ono ugodan razgovor

 

eto zato sam pomislio da samo ta poveznica za drogu ipak mozda ne bi imala snazan efekat

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija