Jump to content

Dužnost provedbe ovršnog postupka


Zadnji

Preporučene objave

Pozdrav!

Imamo hipoteku na kuću u kojoj živimo po kreditu koji nije naš i nije plaćan već neko vrijeme. Slučaj je krenuo na ovrhu i prijeti nam moguća deložacija kroz neko vrijeme. Kako bismo spasili kuću, razmišljali smo o otkupu duga po tom kreditu od banke, no s raznih strana dobivamo različite informacija o tom postupku. Konkretno, zanima me jesmo li mi, nakon otkupa duga tih ljudi te nakon što nam oni ne vrate taj novac kroz dogovoreno vrijeme (znamo da nemaju kako), dužni provesti ovršni postupak, tj. pokrenuti sudsku dražbu ili nakon isteka roka možemo jednostavno otpisati njihov dug i zadržati svoju kuću?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Imamo hipoteku na kuću u kojoj živimo po kreditu koji nije naš i nije plaćan već neko vrijeme. Slučaj je krenuo na ovrhu i prijeti nam moguća deložacija kroz neko vrijeme. Kako bismo spasili kuću, razmišljali smo o otkupu duga po tom kreditu od banke, no s raznih strana dobivamo različite informacija o tom postupku. Konkretno, zanima me jesmo li mi, nakon otkupa duga tih ljudi te nakon što nam oni ne vrate taj novac kroz dogovoreno vrijeme (znamo da nemaju kako), dužni provesti ovršni postupak, tj. pokrenuti sudsku dražbu ili nakon isteka roka možemo jednostavno otpisati njihov dug i zadržati svoju kuću?

 

ako otkupite dug, ako vam ga htjednu prodati tada vi postajete ovrhovoditelj u tom zapocetom postupku ovrhe

 

i vi ne morate nastaviti tu ovrhu, ali ako postoji jos koji ovrhovoditelj u redu za naplatu on uskace umjesto vas

isto tako ako nakon sto se vi naplatite onda se naplacuju sljedeci vjerovnici

 

ako nesto preostane onda se to isplacuje ovrseniku

 

potrebno je u cijelosti isplatiti dio ili cjelinu koja se prodaje da bi sud nalozio-dosudio da se novi vlasnik upise

 

to moze biti netko ko doseta sa strane ili ovrhovodilje ako plati minimalnu cijenu za prvo ili drugo rociste pod uvjetom da nema drugih zainteresiranih

 

ako ih ima onda pobjedi onaj tko ponudi ali i plati u roku najveci ponudeni iznos, inace gubi uplacenu jamcevinu (10, 20% kako sud odredi prije drazbe)

 

ovrhovoditelju se priznaje iznos duga, ne mora ga uplacivati nego samo onaj dio koji nedostaje do ukupne cijene

ovrhovoditelj obracuna i kamatu i svoje troskove te mu se i to prizna

 

 

 

nadam se da sam pomogao, opisao sam postupak koji sam ja prosao kad sam kupio dug od banke koja je bila prva u redu za ovrhu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadam se da sam pomogao, opisao sam postupak koji sam ja prosao kad sam kupio dug od banke koja je bila prva u redu za ovrhu

 

Ako možete reći, mene bi interesiralo za koju cijenu ste otkupili dug od banke?

Možete reći samo u postocima..da li ste platili 100 % duga ili npr. 50%.

I koje godine je bio otkup, čisto da vidim koliko su banke spremne popustiti

jer imam sličnu sitaciju u krugu obiitelji.

 

Ako ne želite javno bio bih zahvalan da mi pošaljete private poruku.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imamo hipoteku na kuću u kojoj živimo po kreditu koji nije naš i nije plaćan već neko vrijeme. Slučaj je krenuo na ovrhu i prijeti nam moguća deložacija kroz neko vrijeme. Kako bismo spasili kuću, razmišljali smo o otkupu duga po tom kreditu od banke, no s raznih strana dobivamo različite informacija o tom postupku.

Čija je kuća?

Tko je upisani vlasnik?

 

Ako vi niste vlasnik, koja je pravna osnova za vaš posjed?

 

Konkretno, zanima me jesmo li mi, nakon otkupa duga tih ljudi te nakon što nam oni ne vrate taj novac kroz dogovoreno vrijeme (znamo da nemaju kako), dužni provesti ovršni postupak, tj. pokrenuti sudsku dražbu ili nakon isteka roka možemo jednostavno otpisati njihov dug i zadržati svoju kuću?

 

To sa otkupom dugova je vrlo često zamka - začas vam se pojave novi vjerovnici i upišu nova potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako možete reći, mene bi interesiralo za koju cijenu ste otkupili dug od banke?

Možete reći samo u postocima..da li ste platili 100 % duga ili npr. 50%.

I koje godine je bio otkup,

Hvala

 

 

 

bila je u pitanju banka u drugoj drzavi koja tamo i posluje, platio sam 100% duga u tom trenutku

sa svim troskovima njihovog odvjetnika i kamatom po knjigama banke dug je bio otprilike dvostruko veci od kredita koji se nije redovito vracao, mozda je samo nekoliko rata bilo uplaceno

 

dug sam kupio (po sjecanju) prije nekih tri-cetri godine, ovrha je bila gotova prije vise od godinu dana (i zadnji put kad sam gledaojos nije dousudenje bilo upisano u zemljisne knjige)

 

od trenutka kad sam kupio dug do rocista ovrhe mi je fina obracunala kamatu i sud je to priznao, racun fine je bio trosak (ispod sto kuna) a takoder i odvjetnicko zastupanje

 

nakon toga jos su se dvije banke namjerile da prodaju isto vlasnistvo i pokupile su novac koji je ostao na racunu suda

 

ovrsenik je uspio podici cijenu sa nekim nekorektnim postupcima gdje mu je sud isao na ruku, ali kako svi ti iznosi nisu meni bili znacajni a i znao sam da ima jos dugova pristao sam na to, pogotovo sto je na taj nacin sve bilo ekspresno gotovo.

 

 

ponudio sam i tim drugim bankama, preko njihovih odvjetnika da otkupim i te manje dugove

radilo se o dvije banke koje posuju u hrvatskoj jedna domaceg a druga stranog imena

 

odvjetnike ove domace domace je bilo lako pronaci i rekao sam im gdje ima novca za njihov dug te da ga ili oni pokupe ili prodaju mi dug

rekli su ima da su nasli upravo dovoljno novca za dug pa da nemju potrebe za prodajom

 

onu domacu banku stranog imena je zastupao jedan odvjetnik u "ilegali": zastarjela adresa, nefunkcionalni fiksni telefon preusmjeren na zvonjavu, kuca bez kucnog broja, bez "table"

ipak odvjetnik u pitanju se okurazio i nalozio vjezbenici da me nazove na broj koji im je "zvonio"

kazala mi je da im se "ne isplati da riskiraju da ih netko tuzi za takav mizeran iznos" na ponudu da im kupim dug

 

sve mi je to bilo i bizarno i zanimljivo pa sam napravio mali "background check"

pronasao sam da odvjetnika u pitanju trete da se samposuzio sa milijunima koji nisu bili njegovi a tu su u igri jos i oni nedodirljivi biljeznici kojima kad se daju na tamnu stranu nitko nista ne moze heh

 

pa da li se isplatilo svim takvima da za malo laznog sjaja sad zive zatvoreni u razne kaveze straha i zivota u nepovjerenju i iscekivanju propasti???

 

jednako onima koji su uspjesno maznuli i onima koji to pokusavaju pa ih ne ide a

i onima koji bi htjeli biti na mjestu onih koji dobro maznajvaju

 

aha jos nesto

moguce je pod odredenim uvjetima kupiti dug ili potrazivanje za dio nominalne vrijednosti pa ga potrazivati za cijeli iznos uvecan za kamatu ili po onoliko koliko nekome vrijedi

 

medutim za ovu primjenu gledano sa stajalista da li je to ispravana stvar za napravaiti to nije put kojeg bi preporucio, druga je stvar za poslovne cesije i slicno

 

iz perspektive sansi za uspjeh opet je bolje ovako

 

a te teme kao sto su cesije, pristupanja dugu, priznavanje duga sam kad mi je bilointeresantno proucio i mogu vam kazati da velika vecina onih koji o tome pisuili to ne razumje ili imaju nekakve skrivene agende pa zasupaju ono sto im pase i zbog toga treba se dosta potruditi da se vode razbistre

kako je to meni samo usputna aktivnost, ja sam detalje zaboravio a sad mi se ne da podsjetiti se, sorry

uređeno: od coruptionbuster
tipkam na brzinu, gutam slova
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čija je kuća?

Tko je upisani vlasnik?

 

Ako vi niste vlasnik, koja je pravna osnova za vaš posjed?

 

 

 

To sa otkupom dugova je vrlo često zamka - začas vam se pojave novi vjerovnici i upišu nova potraživanja.

 

Ispricavam se sto nisam bila preciznija, suvlasnici smo s tim ljudima, ali nemamo provedeno etaziranje, dakle pola-pola, s time da je hipoteka na cijelu kucu. Mislite da otkup nije pametna ideja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispricavam se sto nisam bila preciznija, suvlasnici smo s tim ljudima, ali nemamo provedeno etaziranje, dakle pola-pola, s time da je hipoteka na cijelu kucu. Mislite da otkup nije pametna ideja?

 

dali se ovrhu provodi na cijeloj kućo (1/1) ili na suvlasničkom djelu ?

ako se ovršuje samo suvlasnički dio tada bi bilo puno povoljnije na dražbi u sudskom postupku kupiti taj dio nekretnine. otkup duga plaćate po zahtjevu banke (vjerovnika).

 

kod prodaje (u ovršnom postupku ) suvlasničkog djela nekretnine obično nema zainteresiranih za kupovinu djela nekretnine (osim suvlasnika). mogli bi sačekati i drugu dražbu i povoljnije kupiti suvlasnički dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispricavam se sto nisam bila preciznija, suvlasnici smo s tim ljudima, ali nemamo provedeno etaziranje, dakle pola-pola, s time da je hipoteka na cijelu kucu.

Temeljem čega je teret na cijelu kuću?

Jeste li vi dali suglasnost za hipoteku na svoj dio , bili sudužnik za kredit ili ste nekretninu stekli tako opterećenu?

 

Pazite - jako je bitno i ogromna je razlika je li taj teret uistinu na cijeloj kući ili samo na polovini od tih drugih suvlasnika.

 

Vidite što je napisao poštovani bovu!

 

Mislite da otkup nije pametna ideja?

 

To ovisi o više okolnosti, a prije svega o iznosu duga.

Upozoravam vas da razni vjerovnici znaju biti kao hijene - čim vide da netko želi platiti dug, odma čekaju sa svojim potraživanjem zadnji trenutak kada vi platite da upišu svoje potraživanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem čega je teret na cijelu kuću?

Jeste li vi dali suglasnost za hipoteku na svoj dio , bili sudužnik za kredit ili ste nekretninu stekli tako opterećenu?

 

Pazite - jako je bitno i ogromna je razlika je li taj teret uistinu na cijeloj kući ili samo na polovini od tih drugih suvlasnika.

 

Vidite što je napisao poštovani bovu!

 

 

 

To ovisi o više okolnosti, a prije svega o iznosu duga.

Upozoravam vas da razni vjerovnici znaju biti kao hijene - čim vide da netko želi platiti dug, odma čekaju sa svojim potraživanjem zadnji trenutak kada vi platite da upišu svoje potraživanje.

 

Nažalost, potpisali smo suglasnost tako da je hipoteka na cijelu kuću i zato nas je strah da će se jako lako prodati na dražbi, a mi nemamo novaca da prije eventualnog zadnjeg kruga otkupimo. Baš zato smo razmišljali da otkupimo taj dug, ako to znači da ne moramo niti provesti dražbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, potpisali smo suglasnost tako da je hipoteka na cijelu kuću...

 

:tupan:

 

 

i zato nas je strah da će se jako lako prodati na dražbi,

 

Danas se nekretnine ne prodaju nikako.

A kuću u kojoj ljudi žive i koja je u ovakvom sporu svatko će izbjegavati . To se naprosto ne može prodati.

 

Je li vam to jedina nekretnina?

 

a mi nemamo novaca da prije eventualnog zadnjeg kruga otkupimo. Baš zato smo razmišljali da otkupimo taj dug, ako to znači da ne moramo niti provesti dražbu.

 

Kako ćete otkupiti dug, a nemate novca?

Koji je iznos duga u odnosu na vrijednost kuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:tupan:

 

Znam, znam...

 

Danas se nekretnine ne prodaju nikako.

A kuću u kojoj ljudi žive i koja je u ovakvom sporu svatko će izbjegavati . To se naprosto ne može prodati.

 

Je li vam to jedina nekretnina?

 

Jedna jedina

 

Kako ćete otkupiti dug, a nemate novca?

Koji je iznos duga u odnosu na vrijednost kuće?

 

Iznos duga je negdje polovica vrijednosti njihovog dijela, dakle 1/4 cijele kuće, toliko bismo uz kredit mogli pokriti. No na dražbi bi se prodavala cijela kuća za čiju stvarnu vrijednost nemamo dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iznos duga je negdje polovica vrijednosti njihovog dijela, dakle 1/4 cijele kuće, toliko bismo uz kredit mogli pokriti. No na dražbi bi se prodavala cijela kuća za čiju stvarnu vrijednost nemamo dovoljno.

 

probaj u korist nekog od obitelji upisati pravo plodouživanja (supruga,djeca).

 

nekretnina opterečena pravom teško nađe kupca.

možete dignuti kredit pa čekati dražbu .

na dražbi možete "svoju" kuću kupiti za 1/2 vrijednosti.

možete se i sa suvlasnikom dogovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

probaj u korist nekog od obitelji upisati pravo plodouživanja (supruga,djeca).

 

nekretnina opterečena pravom teško nađe kupca.

 

Vrijedi li pravo plodouživanja ako je upisano nakon pokretanja ovršnog postupka?

 

Ima li osoba koja stekne plodouživanje ikakve obveze prema vlasniku?

 

Što se događa ako se takva nekretnina ipak proda?

 

Znači li to da eventualni kupac nema pravo posjeda?

 

Ima li eventualni kupac takve nekretnine ikakve koristi osim što je upisan kao vlasnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijedi li pravo plodouživanja ako je upisano nakon pokretanja ovršnog postupka?

 

Ne.

Nekretnina kupljena na dražbi slobodna je od svih tereta.

 

 

Što se događa ako se takva nekretnina ipak proda?

Znači li to da eventualni kupac nema pravo posjeda?

Ima li eventualni kupac takve nekretnine ikakve koristi osim što je upisan kao vlasnik?

 

Kupac jako jako teško može izbaciti posjednika . Vidite da sad interveniraju razni 'zidovi' , da se predlaže zakonska zaštita za građane kojima je to jedina nekretnina.

Tako da se takva nekretnina često ne prodaje ni za trećinu cijene.

 

Ako išta želite dogovarati, prvi uvjet je da se dogovorite sa drugim suvlasnicima - da vam prepišu nekretninu. Bez toga, ja vam savjetujem da uopće ne ulazite u pregovore o otplati duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači li to da eventualni kupac nema pravo posjeda?
naprotiv,ima pravo na posjed no ne i faktičku vlast,odnosno nije u posjedu nekretnine.

Ima li eventualni kupac takve nekretnine i kakve koristi osim što je upisan kao vlasnik?

Za početak bi mogao zahtijevati najamninu od korisnika nekretnine,a s druge strane i predaju posjeda nekretnine njenom vlasniku.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima, no moram priznati da sam malo zbunjena glede mog početkog pitanja - moramo li uopće nakon otkupa duga provesti ovršni postupak ili možemo "jednostavno" tražiti da prepišu kuću na nas, otkupiti dug i zadržati ju cijelu?

 

na zalost ne moze niti jednostavno a niti brzo, sve ce tajati godinama osim ako netko ne kupi citavu kucu za 50% od one cijene koju je utvrdio sud a ovo na drugom rocistu ovrhe.

tada bi vas izbacili za nekolko mjeseci ili par godina

da se to ne dogodi ili kupite dug pa jasite tog ludog konja ili se nadajte da nema spekulanata koji bi htjeli preprodati tu kucu za koji mislite da je vasa premda ste potisali "ono"

 

nakon otkupa duga, predocenjem ugovora o otkupu duga vi postajete novi ovrhovoditelj u vec zapocetom postupku ovrhe

 

mozete obustaviti ovrhu

mozete na mnogo nacina dobiti 1/2 ali ne i tom zapocetom ovrhom a bez da barem 50% procjene prode kroz racun suda (ta procjena je posebna tema, komplicirana)

 

ti nacini su nekakav darovni ugovor ili kouporodaja ali em sto treba platiti porez, em sto ne mozete nikako biti sigurni da nece se netko pojaviti i sprijecit vas u upisu ili cak ponistiti vas upis tvrdeci da je to napravljeno samo zato da se oni ne naplate

 

 

 

kad kupite dug vi ste prvi u redu za naplatu i to samo za to sto je to prva ovrha i taj koji je sad ovrhovoditelj se prvi upisao Taj ili vi ako ga zamjenite ste prvi dok se posve ne naplatite ili dok nekom svojom pogreskom ne ispadnete iz reda!

 

Bilo kad ih se moze nakaciti jos koliko god ih prikaze bilo kakav "papir sa pecatom" ili racun kojem pecata niti ne treba i tada ti novi ovrhovoditelji se "namiruju" iz novaca koja su iznad iznosa duga i troskova prvog ovrhovoditelja (to mozete postati vi otkupom duga) a do postignute cijene na drazbi, nadmetanju ako ga je bilo. Inace ako je samo jedan zaintetresirani, bez konkurencije tada na prvom rocistu moze dobit popust od 1/3 od procjene( ) a na drugom rocistu u istoj sitaciji i do max 50% "popusta"

Ako nema kupca drugi put onda pisi propalo, a prvi ovrhovoditelj mora"podgrijavati" predmet da ne bi ispao iz igre odnosno iz pozicije prvoga u redu.

To vam je kao nekoj djecjoj igri, ali to je tako.

 

ovo vam je vazno ako? postoje jos neki dugovi tih istih ljudi

 

bilo kakvi dugovi gdje su oni potpisali bilo kakvu zaduznicu ili i nisu

 

tada ce ti drugi ovrhovoditelji prodavati onu 1/2 njihovog suvlasnistva

 

ako jednom prekinete ovrhu izgubuli ste red naplate i uskacu svi ti drugi naravno ako ih ima, ali sanse su 10 posto da ih nema a 1700% da ih ima a bit ce ih jos!

 

 

za vas plan da "uzmete sebi" kucu morali bi sa njima na "neki bulet proof" nacin urediti odnose prije otkupa duga

mozda nakakav neprobojni ugovor o dosmrtom uzdrzavanju jer bilo sto drugo moglo bi biti oboreno, vi ste kupili dug a njihova 1/2 se opet prodaje radi nekog mozda cak i tim ljudima nepoznatog duga ili samo "duga"

 

 

ovo kazem jer cesljaju se brda dokumentacije i papira i odasilju desetci tisuca ovrha koje su izgledale bezizgledne, iz razdoblja od posljednjih 15 - 20 godina, odasilju se ovrhe ne vise po principu ako prode- prode, nego po principu drpi gdje ima, cjedi dok ne presusi a onda nastavi cjediti nasljednike

broj ovakvih izgleda neozbiljan, jedini problem je sto sam ga mozda podcjenio

 

.....

pa mozda trebate napraviti korak prvi, kupiti dug ali ovao vam je alternativa o kojoj mozete razmisliti, ne i dovesti 1/1 na sebe nego kompenzirati u nekim drugim suvlasnistvom, a ovo iz nekoliko razloga: da novi ovrovoditelji ne ruse vas "pravni posao" (napomena: trebaju godine dok se on finalizira a do tada ce sigurno biti novih ovrhovoditelja, i njima ali i lako moguce i vama na zalost) (dignut cete krediti u ova vremena, riskantno)

 

 

tih 1/2. takva suvlasnistva za sada, dok se eventualno ne pojave nacini da bez novaca to mogu preuzeti neki cudnovati entiteti, to vam je najbolja obrana

 

ja predvidam da ce se u bliskoj buducnosti "napasti" suvlasnicke udjele na neki nacin, bilo nekakvim firmama za promet suvlasnistvima, ili visestrukim sukcesivnim oporezivanjem, porezim na vec oporezovanu imovinu koji se uvodi pod laznim iziikama (pokusava se uvesti)

 

ali vidjet cemo tko ce prvi crknuiti, pa stoga za sad dakle, da, otkupite taj dug pa uspavajte postupak ovrhe nekim nemogucim radnjama pa ga fiktivno drzite na zivotu beskonacno dugo

 

ono cemu vi kao i svaki neinformirani i dobromajerni vlasnik tezi su cisti racuni i mir, ali stvarnost je takva da trebate nesto kao u "procesu" od kafke pa prihvatiti da ste zapravo najsigurniji dok vjesto vodite proces i to kao stanka koja jednostavno mora dobiti kad-tad, ali paziti da se proces ne zavrsi ...nikad

 

 

kupite dug

doooobro se informirajte , naucite sto vise

 

imajte odvjetnika koji je slobodan i cestit, da vas ne bi minirao, i znajte da ste vi ti koji morate zahtjevati sto i kad da radi a da je pri tome sve zakonito i cisto

 

 

morate znati sve trikove od znanata u sudnici i znati da ce svi biti pokusani protiv vas a na vama je da ih neutralizirate i sve preokrecete u svoju korist

uz to trebate imati inicijativu i nikako ne skrtariti

 

znam ja da vi mene "ne dozivljavate" :)

ne zelite ni misliti bi vas kredit mogao zapeti, a ja pisem nekoherentno i surealno

 

ali dajte pokusajte doznati koliko je pokrentuh ovrha u ovom trenutku i kolko je blokiranih racuna

 

onda pokusajte nacrtati graf kako su se ove vrijednosti kroz vrijeme povecavale

 

a onda docrtajte jednoliko u slicnoj krivulji u buducnost pa vidite za koliko vremena cete doci do broja svih racuna u zemlji

 

primite ovo na znanje, bit ce vam jasnije naizgled besmislene stvari koje cete susretati

 

a oni koji su vec u ovome ce imati "aha momenat"

 

i ne zelim ja "kvariti posao" ovima nadnicarima koji odraduju ono sto moraju za nadnicu niti oduzimati profit "gazdama" koji se uzalud nadaju da ce popuniti svoje propale projekte svjezim novcem otetim od siromasnih

 

ja se samo nadam da ce svijest da su obje strane: i ociti gubitinici i oni koji se sad doimaju dobitnici zapravo svi zrtve jednog ludila koje ide u krivom smjeru

 

treba biti spreman osvjestiti se i ne dovesti se do samounistenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija