Jump to content

Poziv probacijskog ureda - okrivljenik u inozemstvu


rhianna_p

Preporučene objave

  • 4 tjedna kasnije...

Što se smatra pod obavijestiti sud, tj. koga točno i na koji način?

da li je dovoljno reći na raspravi da se unese u zapisnik namjera da se odlazi u inozemstvo (ako se zna samo zemlja u koju se ide, a ne zna se adresa na koju se ide i točan datum odlaska) i navede svrha odlaska - traženje posla i osiguranje egzistencije koje u konačnici treba rezultirati rješavanjem financijskih obaveza zbog kojih je došlo do presude rada za opće dobro?

Koga obavijestiti ako je podnesena žalba na presudu Općinskog suda?

Pretpostavljam da se probacijsku službu ne može obavijestiti ako još nije bilo poziva na rad za opće dobro i da li uopće može doći poziv za radove prije rješenja žalbe na presudu Općinskog suda?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazna zatvora zamijenjena je radom za opće dobro.Da, planiram otići iz zemlje jer ovdje ne mogu osigurati ni vlastito preživljavanje, a kamoli ikad vratit dug državi. Sve druge mogućnosti su isprobane, iscrpljene. Ovdje se krše moja osnovna ustavna ..da ne govorim o drugim pravima tako da je odlazak jedina mogućnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko odlazite u zemlju članicu EU, imajte na umu da će se moći tražiti vaše izručenje (u najgorem scenariju).

 

Razumijem vas, ali pripazite da vam odlazak ne prouzroči velike neugodnosti. A o namjeri odlaska trebali biste izvijestiti prvostupanjski sud koji vam je i izrekao rad za opće dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitao sam upravo iz razloga jer hoću izbjeći najgori scenarij - idem zaraditi novce da podmirim dugove, ne da pobjegnem od izvršenja presude. Zato me zanima da li poziv može doći ako je žalba u tijeku, da li je dovoljno reći na ročištu o odlasku iz zemlje i s kojom namjerom se ide ili treba pismeno dostaviti obavijest (nakon odlaska i smještaja jer ne znam adresu na kojoj ću biti). Ako žalba ne bude riješena u moju korist i ako počnem izvršavati obvezu podmirivanja duga u međuvremenu, a ipak dođe do poziva na rad...da li je moguće odgoditi izvršenje radova ili (nedaj Bože) kazne zatvora ako radim vani i podmirujem dug (jer nema smisla zbog toga izgubiti posao) i ako svojim radom uzdržavam obitelj? i da li se kazna po presudi poništava ako (kad) podmirim u cijelosti?

Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja preporuka vam je da sud upoznate s namjerom odlaska vani radi zaposlenja što će ujedno ići u prilog vraćanju protupravno stečene imovinske koristi. Upoznat ćete ih s tom činjenicom ili u pismenom obliku (ali svakako prije odlaska) ili u usmenom obliku ako stigne poziv na sjednicu drugostupanjskog vijeća (vjerojatno neće, ali ipak).

 

A sve drugo je stvar dogovora sa nadležnom probacijskom službom, jer rad za opće dobro je maksimalno prilagođen osobi osuđenika, pa se možda možete dogovoriti da ćete ga izvršiti za vrijeme GO-a kada se vratite u RH. Kažem možda, jer o fleksibilnosti probacijske službe nemam relevantnih saznanja.

 

Jedino ću još naglasiti da je jedno obveza vraćanja protupravno stečene imovinske koristi kaznenim djelom, a drugo rad za opće dobro. Vraćanje koristi ne čini da rad za opće dobro nestane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dakle update postupka..nakon godinu i pol dana, zalba je uvazena i rad za opce dobro ukinut, ali naravno ostala obveza podmirivanja financijskog iznosa. Sudu javljena adresa u inozemstvu, nakon toga bilo odrzano nekoliko rocista na kojima se uglavnom nista nije desilo, osim sto je utvrdeno da okrivljenik nije prisutan (ja). Na svako rociste poslana izjava, s aktualnim okolnostima, visini podmirenog iznosa...da bi na zadnjem rocistu od ukupnog iznosa bilo podmireno 85% (od iznosa koji stoji na tuzbi), a da bi zakljucak suda bi da ja ipak moram doci na rociste u HR. I jos k tome sud ustvrdio da kao nisam primio poziv (na sto saljem mail sa fotografijom poziva i povratnice koji je uredno primljen).

Odgovor suda 1: citiram:

S obzirom da je nužna vaša prisutnost na raspravi kako bi se ista mogla održati, a na adresu u xxxxx vam nije moguće izvršiti dostavu poziva, kao ni na adresu u (inozemstvu xxxx) kojom sud raspolaže (navedena adresa u inozemstvu koja je javljena sudu)), potrebno je da sudu dostavite adresu na koju vam se može izvršiti dostava poziva za raspravu. Napominje vam se da ste upoznati da se u odnosu na vas vodi kazneni postupak, a da bez vaše prisutnosti postupak nije moguće provesti, zbog čega nam je neophodna vaša adresa i  dolazak na raspravu (rasprava se može zakazati u terminu vašeg mogućeg dolaska u RH), kako se ne bi moralo pribjegavati mjerama radi osiguranja vaše nazočnosti u vidu određivanja istražnog zatvora i Europskog uhidbenog naloga.

Nakon mog odgovora sa fotografijom primljenog poziva i informacijom da nisam skoro u mogucnosti dolaziti u Hr (tj. tek slijedece godine), dobivam drugi odgovor suda:

Odgovor suda 2, tj. odluku o sazivanju sjednice za pokretanje istraznog zatvora: citiram:

Ovim putem vas pozivamo da pristupite na sjednicu izvanraspravnog vijeća radi odluke o određivanju istražnog zatvora  koja će se održati 

Sjednica vijeća održati će se i u slučaju Vašeg izostanka.

i kao traze moje misljenje o pokretanju istraznog zatvora...

Nakon toga saljem email predsjednici tog povjerenstva gdje dostavljam datum moguceg dolaska u Hr slijedece godine (uz obrazlozenje zasto ne mogu prije, zbog poslovnih i obiteljskih obaveza) i pitam da je moguce da umjesto mene i na sjednicu i na eventualno rociste dode moj odvjetnik ( u ovom trenutku ga nemam, ali bi ga za tu priliku opunomocila) , te pitam da li je i onda moj dolazak nuzan. Takoder pitam da li postoji mogucnost odredivanja istraznog zatvora i ako uplatim dug u cijelosti prije sjednice (sto svakako hocu) i naravno saljem obrazlozenje zasto mislim da istrazni zatvor nema svrhe (gubitak posla i nemogucnost daljnjeg placanja..posljedice za obitelj koja zivi od mojih primanja...) ii da li je ikako moguce da postupak ikada zavrsi u slucaju da je sve placeno , a da se ja ne pojavim na rocistu (nego moj odvjetnik)..

Nakon toga dobivam slijedeci odgovor:

Odg suda 3, citiram:

Gosp xxx, ja Vam ne smijem davati pravne savjete, a naročito ne vezano uz postupak koji se vodi protiv Vas jer se ne radi o mom predmetu. Ponavljam, izvanraspravno vijeće kojem je spis dostavljen, a u kojem sam ja sudac izvjestitelj odlučuje samo o zahtjevu za određivanje istražnog zatvora slijedom čega  ste obaviješteni o danu održavanja te sjednice i o mogućnosti podnošenja očitovanja na predmetni zahtjev.

Nakon toga prosljedujem email sucu koji je valjda nadlezan, onaj koji vodi rocista i koji mi je poslao prvi email...od njega jos nemam odgovor, ali vise ne znam tko je tu lud.

Moje pitanje:

Ako je po presudi postojala krivnja i obveza podmirenja novcane obveze kako je moguce da se nakon podmirenja 85% terecenog iznosa nekom pada napamet pokretati istrazni zatvor?

Da li je stvarno moguce da bez mog pojavljivanja na raspravi postupak ne moze biti okoncan cak i u slucaju da je dug podmiren?

Da li je moguce poslati odvjetnika, da me predstavlja na rocistu ili se bas ja glavom i bradom moram pojaviti.

detalje o kaznenom djelu mogu dostaviti putem PM kako bi se moglo tocno vidjeti u cemu je problem.

 

 

 

 

uređeno: od Nosorog95
pravopisne greske
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

".... protiv vas od strane Općinskog državnog odvjetništva u XXXX pred ovim sudom pokrenut kazneni postupak zbog kaznenog djela povreda dužnosti uzdržavanja iz čl. 172. st. 2. u vezi st. 1. KZ 11. Isto tako, obaviješteni ste da je nužna vaša prisutnost na raspravi kod suda jer u protivnom postupak nije moguće provesti" . - citat suca.

uglavnom postupak je poceo krajem 2015, uz normalno prisustvovo na rocistu, ali nakon presude je ulozena zalba i zalba je uvazena te se predlozena kazna rada za opce dobro ukinuta. nakon toga 2016 se postupak ponavlja buduci da obveza uzdrzavanja jos nije podmirena...i otada nisam u mogucnosti prisustvovati rocistu.., ali uredno javljam adresu (primam pozive, iako oni tvrde da nisu u mogucnosti uruciti poziv na sto im je poslana potpisana povratnica) i dajem pismenu izjavu sa iznosima podmirenog duga...koji jos nije do kraja rijesen, ali vecina duga je..i redovne rate mjesecne se placaju. nakraju je dogovoreno rociste za slijedecu godinu, koje meni i dalje ne odgovara, ali ocito se moram tamo pojavit i osobno im rec..da shvate da prije odlaska u inozemstvo uplate nisu bile nikako moguce, a sada jesu..jer radim, a tada dugo godina nisam i da nij epostojala namjera uskracivanja nego jednostavno kad nemas za vlastitu egzistenciju nemas ni za uzdrzavanje.

mene zanima da li je to stvarno tako, da nikako nije bilo moguce to rijesiti slanjem opunomocenog odvjetnika, zasto se bas mora doci osobno. (to mi je tesko vremenski (izostanak s posla i manja primanja za vrijeme odsutnosti jer ovdje kad ne radis nema place (godisji moram cuvat za skolske praznike (cuvanje drugog djeteta ovdje dok ne ide u skolu) i predstavlja veliki financijski trosak koji je mogao biti umjesto na put potrosen na uzdrzavanje).

nadam se da je sad jasnije, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaboravih odgovorit G-man, istrazni zatvor su trazili zbog nepojavljivanja na rocistu, ono da osiguraju osobni dolazak jer izjave nisu dovoljne..jer bez pojavljivanja nije moguce sprovesti postupak. uglavnom to nije odobreno na sjednici vijeca za pokretanje postupka istraznog zatvora, nego se dogovorio termin za dolazak na rociste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, kao što Vam je već naprijed rečeno, sada nema veze podmirivanje duga sa navedenim KD, razvidno je da ste, nažalost, počinili to KD za koje Vas se tereti, kako pišete žalili ste se, žalba Vam je uvažena,  postupak kreće od početka...

Pošto postupak kreće od početka, radi davanja iskaza (saslušavanja okrivljenog), na prvo ročište ste se dužni, nažalost, osobno pojaviti, a kasnije ćete vidjeti...

Zato gledajte da se bilo kako odazovete na ročište kako nebi snosili kakve teže, možebitne, konzekvence (određivanje istražnog zatvora), jer zasigurno oni neće odustati od Vašeg pojavljivanja ročištu čemu u prilog govori i njihov dopis kojed citirate (...obaviješteni ste da je nužna vaša prisutnost na raspravi kod suda jer u protivnom postupak nije moguće provesti")...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Nosorog95 je napisao:

zaboravih odgovorit G-man, istrazni zatvor su trazili zbog nepojavljivanja na rocistu, ono da osiguraju osobni dolazak jer izjave nisu dovoljne..jer bez pojavljivanja nije moguce sprovesti postupak. uglavnom to nije odobreno na sjednici vijeca za pokretanje postupka istraznog zatvora, nego se dogovorio termin za dolazak na rociste.

To se podrazumijeva, kako bi osigurali Vaš dolazak na ročište, a nije odobreno, jer se smatralo da ćete se sami pojaviti, tj. da ćete se nekako uspijeti dogovoriti o terminu dolaska na sud i ročište..., no ako se to ne uspije, zasigurno će Vam odrediti istražni zatvor, zato gledajte da se na bilo koji način dogovorite i pojavite na sudu, jer je, kako su napisali, Vaše osobno prisustvo neophodno (nužno), zato dobro pripazite....

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija