Jump to content

Ostavina dijela imovine na unuka


Ivana1966

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Nadam se da mi možete razjasniti nedoumice i ispričavam se ako sam promašila pod-forum.

 

U situaciji sam da moja majka želi mome (jedinom) maloljetnom sinu ostaviti svoju jedinu nekretninu (kuću, za koju je suvlasnik 50% s mojim živućim ocem).

 

Nisam sigurna kako to ide s nasljeđivanjem (jer sam načula nešto o nužnom dijelu). Da li će joj se ta želja moći ostvariti odn. da li će moj sin moći biti upisan na (željenih) 50% nekretnine?

 

Dodatno: kako će on raspolagati s time do svoje punoljetnosti? Da li ja mogu u njegovo ime (u tih 15 god. do njegove punoljetnosti, nakon smrti oboje mojih roditelja) tu kuću npr. prodati ako bude bilo potrebe?

 

Puno hvala unaprijed na savjetima.

 

 

Ivana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dodatno: kako će on raspolagati s time do svoje punoljetnosti? Da li ja mogu u njegovo ime (u tih 15 god. do njegove punoljetnosti, nakon smrti oboje mojih roditelja) tu kuću npr. prodati ako bude bilo potrebe?

 

 

Ivana

 

uz suglasnost CSS.

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno odredbama čl.53 Zakona o javnom bilježništvu, svaki pravni posao kojim se raspolaže imovinom djeteta

mora biti sastavljen u obliku javnobilježničkog akta , a javni bilježnik mora provjeriti je li za njegovo sklapanje

dobiveno odobrenje centra za socijalnu skrb,no Centar neće dati odobrenje ako utvrdi da imovina neće biti korištena isključivo za dobrobit djeteta odnosno da pravni posao koji roditelji žele zaključiti nije u interesu djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

korisnicin upit je usmjeren na upravljanje imovinom maloljetnika a Vi ste joj dali link članka koji opisuje nešto sasvim drugo (Vraćanje darova zbog povrede nužnog dijela)
a i na tom linku ne nađem ništa o maloljetnicima odn. o onome što si označio
……
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

korisnicin upit je usmjeren na upravljanje imovinom maloljetnika a Vi ste joj dali link članka koji opisuje nešto sasvim drugo (Vraćanje darova zbog povrede nužnog dijela)

 

zar se to ne odnosi i na maloljtne daroprimce?

 

bitnije je koliko ima nužnih nasljednika(muž, djeca) koj mogu i hoće tražit nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da sam shvatila moguću situaciju u vezi raspolaganja s djetetovom nekretninom: CSS mora odobriti "transakciju" i odobrit će ju samo ako je u korist/dobrobit djeteta.

 

Možete mi pojasniti još i ovo pitanje:

Nisam sigurna kako to ide s nasljeđivanjem (jer sam načula nešto o nužnom dijelu). Da li će joj se ta želja moći ostvariti odn. da li će moj sin moći biti upisan na (željenih) 50% nekretnine?

 

Majka je upisana na 50% i otac na 50% kuće.

Nasljednici majke: samo otac i ja.

 

Znači, ako otac i ja ne tražimo nužni dio, baka (tj. moja majka) bi mogla ostaviti svojih 50% na svog unuka (tj. mog sina)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija