Jump to content

kupnja stana


ljejla

Preporučene objave

molim vas koji je postupak za kupnju stana, dakle ako dogovorim cijenu s prodavateljem koji je dalji postupak trebam ga tražiti vlasnicki list i šta još? gdje to u zagrebu mogu provjeriti? nakon provjere ako je sve u redu dali se daje kapara ili se odmah pravi kupoprodajni ugovor kad slijedi isplata i na koji način?molim vas savjet koji su postupci jer do sad nisam imala takvih iskustava čitam o raznim prevarama pa se bojim, kolika bi bila cijena da taj dio posla odradi odvjetnik? hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jer do sad nisam imala takvih iskustava čitam o raznim prevarama pa se bojim, kolika bi bila cijena da taj dio posla odradi odvjetnik?
uz dužno poštovanje,Vi se u tom pravnom poslu neće te snaći,pa imajući u vidu da se radi o kupovini nekretnine,nemojte žaliti izdatak za stručnu pomoć osobe koja će vam postupak voditi do konačnog upisa prava vlasništva.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolika bi bila cijena da taj dio posla odradi odvjetnik? hvala unaprijed!

 

Ja sam pravnik, ali sam prilikom kupnje stana angažirao odvjetnika da detaljno provjeri nekretninu na gruntovnici, sastavi ugovor i pregovara s prodavateljem oko svih nesuglasica. Cijena vam varira ovisno o tome što sve želite da vam odvjetnik odradi (pregled nekretnine prije sklapanja ugovora, sastav ugovora, sastav prijedloga za uknjižbu, prijenos režija na novog vlasnika, prijava poreza,...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas koji je postupak za kupnju stana, dakle ako dogovorim cijenu s prodavateljem koji je dalji postupak trebam ga tražiti vlasnicki list i šta još? !

 

sa prodavateljem sklopite predugovor kojim utvrđujete da će biti sklopljen kupoprodajni ugovor kad se ispune ?. u predugovoru navedite da se prodavatelj slaže da možete izvršiti provjeru za nekretninu koja će biti predmet ugovora. u gruntovnici izvadite novi vlasnički list (ne ga tražit od prodavatelja). uglavite odredbu o kapari i povratu kapare u slučaju odustanka od sklapanja ugovora. predugavorom u gruntovnicu i tražite zabilježbu sklapanja predugovora. odmah po sklopljenom kupoprodajnom ugovoru tražit upis vlasništva u gruntovnici (temeljem kupoprodajnog ugovora). kopiju zahtjeva iz gruntovnice(ovjerenu sa žigom kao potvrda primitka) čuvati. u roku od 30 dana i poreznoj prijaviti nastanak porezne obveze. ako do tada dobijete novi vlasnički list priložit ga ako ne i bez njega prijavit poreznu obvezu.

 

Ažurirano

 

uz dužno poštovanje,Vi se u tom pravnom poslu neće te snaći,pa imajući u vidu da se radi o kupovini nekretnine,nemojte žaliti izdatak za stručnu pomoć osobe koja će vam postupak voditi do konačnog upisa prava vlasništva.

 

ni odvjetnik nije neko jamstvo da neće biti problema niti on (ili osiguranje)ne plaća štetu ako nastane. najbolje je sve sam provjeriti. ako angažirate odvjetnika njegov rad pratite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ni odvjetnik nije neko jamstvo da neće biti problema niti on
OK,no što bi onda stranka učinila,u pravne poslove se nerazumije,u odvjetnika sumnja………što onda da radi!!

Negdje mora postojati granica nepovjerenja,naročito prema onom tko je ovlašten i plaćen da zastupa interese svoje stranke,no slažem se da je poželjno pratiti rad ali ako nisi u tim vodama,možeš se neodvajat od njega i opet nećeš ništa razumjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sa prodavateljem sklopite predugovor kojim utvrđujete da će biti sklopljen kupoprodajni ugovor kad se ispune ?. u predugovoru navedite da se prodavatelj slaže da možete izvršiti provjeru za nekretninu koja će biti predmet ugovora. u gruntovnici izvadite novi vlasnički list (ne ga tražit od prodavatelja). uglavite odredbu o kapari i povratu kapare u slučaju odustanka od sklapanja ugovora. predugavorom u gruntovnicu i tražite zabilježbu sklapanja predugovora. odmah po sklopljenom kupoprodajnom ugovoru tražit upis vlasništva u gruntovnici (temeljem kupoprodajnog ugovora). kopiju zahtjeva iz gruntovnice(ovjerenu sa žigom kao potvrda primitka) čuvati. u roku od 30 dana i poreznoj prijaviti nastanak porezne obveze. ako do tada dobijete novi vlasnički list priložit ga ako ne i bez njega prijavit poreznu obvezu.

 

Dodao bih dvije važne stvari.

 

Prvo, provjeriti da nekretnina nije bračna stečevina. Ako je prodavatelj u braku ili je rastavljen, a za nekretninu ne može priložiti dokaz da je istu nedavno naslijedio, najbolje bi bilo da i supružnik potpiše ugovor koji će sadržavati stavku da nekretnina nije bračna stečevina.

 

Drugo, kupac treba uvijek porazgovarati sa susjedima, iz više razloga. Jedan razlog je i da vidi ima li općenito kakvih problema npr. u toj zgradi ili okolini (ludi susjed, vrlo bučan noćni klub u neposrednoj blizini, kaos u odnosima održavanja zgrade, itd...)

 

Drugi razlog je da pokuša doznati kakav je čovjek taj prodavatelj. Mogli biste se iznenaditi kako je to neki mutan tip, teški muljator kojeg stalno traže 'ljutiti nepoznati ljudi'.

 

ni odvjetnik nije neko jamstvo da neće biti problema

 

Nažalost, moram se složiti.

Osobno sam u dva navrata kada sam prodao stan doživio da je kupac angažirao odvjetnika da mu sastavi ugovor , i po tom ugovoru kupac ne bi mogao upisati vlasništvo. Na kraju smo u oba slučaja potpisali ugovor koji sam osobno sastavio, dao još prije primjerak kupcu da se posavjetuje i da predloži izmjene ako misli da je potrebno.

 

A sve nekretnine koje sam prodao bile su vlasnički čiste - što bi tek bilo da sam neki muljator koji planira prijevaru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija