Jump to content

sstublja

Preporučene objave

Dobar dan.

Situacija je ovakva. Djevjka i ja (nismo oženjeni) smo zajedno dali novce (gotovina) za kupnju dvosobnog stana (prva nekretnina, 64 kvadrata). Kod kupovine stana, na ugovor o kupoprodaji sam ja naveden kao kupac nekretnine i tako je ugovor potpisan. Neko vrijeme smo čekali na dobivanje tabularne isprave, i sa kada smo ju dobili, idemo na uknjiženje vlasništva.

Ja bih želio da se na stan uknjižimo oboje kao suvlasnici, ali ne znam da li j to moguće. Ako i jest, da li podliježemo kakvim poreznim ili sličnim davanjima, te trebamo li nešto posebno još 'odraditi' da bi se oboje uknjižili kao suvlasnici? Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi možda mogli dodati aneks ugovora u kojem bi naveli da ste oboje dali novce i da se umijesto vas samog, upišete svatko u 1/2 vlasništva i naravno ovjeriti kod javnog bilježnika, pa nakon toga zatražiti novu tabularnu ispravu. U tom slučaju porez i ostala davanja ostaju jednaka, ali da nakon upisa napravite darovni ugovor, onda bi ta 1/2 bila opterećena porezom.

-ovo je moje mišljenje, mislim da je u grubo točno, ako netko od kolega zna preciznije informacije neka me ispravi i nadopuni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne shvaćam. Ugovor je između firme i mene, da li na njega dodati aneks?

Zar je bitno u kupoprodajnom ugovoru navesti tko je koliko novaca dao? Da li onda treba i djevojkino ime dodavati na kupoprodajni ugovor?

Dodatno, i meni i njoj je ovo prva nekretnina kojom rješavamo stambeno pitanje. Nema li time ona poreznu olakšicu na taj dio?

 

P.S. Ako zatražim novu tabularnu, čekat ću cca 9 mjeseci. A vlasnišvo moram odraditi u 60 dana, inaće 5x sudska pristojba.

Imate li možda neki bolji savjet od ove moje ideje o suvlasništvu kako bi mogli ovo rješiti? Hvala

 

Mislim da bi možda mogli dodati aneks ugovora u kojem bi naveli da ste oboje dali novce i da se umijesto vas samog, upišete svatko u 1/2 vlasništva i naravno ovjeriti kod javnog bilježnika, pa nakon toga zatražiti novu tabularnu ispravu. U tom slučaju porez i ostala davanja ostaju jednaka, ali da nakon upisa napravite darovni ugovor, onda bi ta 1/2 bila opterećena porezom.

-ovo je moje mišljenje, mislim da je u grubo točno, ako netko od kolega zna preciznije informacije neka me ispravi i nadopuni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar je bitno u kupoprodajnom ugovoru navesti tko je koliko novaca dao? Da li onda treba i djevojkino ime dodavati na kupoprodajni ugovor?

Pa donekle je bitno, da se vidi da je i ona kupila stan, pri tome mislim da ne treba navoditi "stvarne podatke" nego u grubo napisati da ste oboje platili 50%, jer tako želite da ide vlasništvo, da se vidi razlog aneksa. Ako ona nije platila stan, onda čemu aneks? Onda je to "darovni ugovor".

Dodatno, i meni i njoj je ovo prva nekretnina kojom rješavamo stambeno pitanje. Nema li time ona poreznu olakšicu na taj dio?

Naravno da ima, to sam i naveo da se ništa ne mijenja, osim što kao 2 osobe imate u stvari pravo i ne veću olakšicu (više kvadrata)

Imate li možda neki bolji savjet od ove moje ideje o suvlasništvu kako bi mogli ovo rješiti? Hvala

Gledajte, ovo je donekle stvar povjerenja i osiguranja, ako tu nema problema, onda ne trebate činiti ništa!:-))) a ako se nešto "ne daj Bože desi" (čitaj rastava-razlaz) ona uvijek može potraživati onoliko koliko je dala tužbom... a ti joj eventualno možeš potpisti izjavu da je ona dala npr. 50t eura za stan i to ovjerite kod javnog bilježnika, pa da se osigura za "ne daj Bože"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predajte ugovor na uknjižbu pa onda nakon što je uknjižba izvršena sklopite novi ugovor u kojem ćete objasniti sve - i to kako je dala 50% novca i to kako je ona u stvari stvarni suvlasnik 1/2 te provedite to kroz zemljišne knjige.

 

Ili alternativno, oženite se i darujte joj 1/2 stana (čisto jer porezna zna zaje.... oko poreza kod izvanbračnih drugova).

 

Za dobivanje porezne olakšice za prvu nekretninu postoje neki uvjeti - broj m2 po osobi, prijava prebivališta (bar mislim) te još neke sitnice - najbolje nazovi poreznu pa pitaj.

 

Btw. zašto ste toliko čekali na tabularnu? Inače se mogu u jednom danu riješiti nakon uplate..

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija