Jump to content

Vrhovni sud--prihvačena revizija


miela

Preporučene objave

Odlukom Vrhovnog suda prihvača se revizija, te ukidaju odluke Županijskog i Opčinskog suda. U nastavku piše "kao i u dijelu odluke o troškovima postupka te se predmet vraća sudu prvog stupnja na ponovno suđenje."

 

Tu se radi o nekoliko desetaka tisuća kuna koje sam protustranki morala platiti po odluci Županijskog suda.

 

Dali se ta odluka o troškovima samo poništava ili ako je poništena protustranka meni mora vratiti taj novac dok se ne donese konačna odluka?

 

Lijepo molim savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da možete ići sa zahtjevom za povratom isplaćenih troškova već sad.
na takav stav upućuju odredbe čl.1111 st.3 Zakona o obveznim odnosima,kao i stajalište Vrhovnog suda RH zauzetog u reviziji 737/2002-2 od 21. rujna 2005.

"Stjecatelj koji je naplatio tražbinu u ovršnom postupku, na temelju tada pravomoćne i ovršne presude koja je ukinuta u revizijskom postupku, u trenutku stjecanja bio je savjestan stjecatelj koji duguje zateznu kamatu od postavljenog zahtjeva za vraćanje onoga što je naplatio u ovršnom postupku."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlukom Vrhovnog suda prihvača se revizija,

 

Dali se ta odluka o troškovima samo poništava ili ako je poništena protustranka meni mora vratiti taj novac dok se ne donese konačna odluka?

 

Lijepo molim savjet

niko ti neće vratiti novac ako ga ne budeš tražila.

pismeno traži povrat uplaćenog na ime troška po pravomoćnoj odluci(uvećan za zakonske kamate od dana plaćanja).

ako se primatelj uplate ogluši na Vaš poziv pokrenite protuovrhu (obratite de odvjetniku koji će te troškove zaračunati protivnoj strani)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pokrenite protuovrhu
iz incijalnog posta ove teme se može zaključiti da su troškovi isplaćeni dragovoljno u paricionom roku,znači bez ovrhe,slijedom čega nema ni protuovrhe,no kako je isti prenos sredstava izvršen u cilju izbjegavanja prisile(čl.1112 ZOO),to je osoba koja je ispunila svoju obvezu iz pravomoćne odluke(naknadno ukinute),ovlaštena zahtijevati povrat,a u slučaju oglušivanja na zahtjev,ići tužbom radi stjecanja bez osnova.

Sve da je prenos sredstava izvršen ovrhom,treba istaknuti i rokove za pokretanje protuovrhe,o čemu više u članku http://www.legalis.hr/forum/entry.php/50-Institut-protuovrhe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala svima na savjetima.

 

Da pojasnim. Nakon odluke Županijskog suda u kojoj je pisalo da moramo u roku 15 dana protustranki platiti njegove troškove, naša odvjetnica mi je poslala broj računa odvjetnika protustranke na koji trebam uplatiti određen iznos, što sam ja u zadanom roku i učinila 2012 god.

 

U 9mj.2016 god je došla presuda vrhovnog suda koja sve presude ukida i vrača predmet na ponovno suđenje.U odluci je ukinuta i odluka o troškovima.

 

Nitko nas na taj dio odluke nije upozorio več sam ja sada nakon 4 mj to zamjetila. Pitam koji je sad moj način da mi se isplati ono šta sam ja u zakonskom roku platila prije 4 god.?

 

Postoji li tu mogučnost ovrhe jer imamo saznanje da protustranka to neče htjeti platiti?

 

Ako je jedina mogučnost tužba, onda bi naplata opet trajala godinama što mislim da bi bila velika nepravda.

 

Koji je sada moj prvi sljedeči pravni korak?

 

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji li tu mogučnost ovrhe
izravno ići sa prijedlogom za ovrhu u postojećoj situaciji je nemoguće,obzirom da nemate ovršnu ispravu kojom se stranci nalaže činidba.

Naime,odlukom Vrhovnog suda ukinuta je pravomoćna odluka nižestupanjskog suda,međutim ista odluka nesadrži kondemnatorni dio kojom se suprotna stranka obvezuje na određeno davanje,trpljenje ili propuštanje,a samo na temelju takve odluke je moguće provesti ovrhu,što će reći da je nužno kroz parnicu ishoditi takvu odluku,ili naravno da suprotna strana dragovoljno postupi po vašem zahtjevu.

Što se tiče protuovrhe,ni ona nije moguća,a što je već ranije obrazloženo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izravno ići sa prijedlogom za ovrhu u postojećoj situaciji je nemoguće,obzirom da nemate ovršnu ispravu kojom se stranci nalaže činidba.

Naime,odlukom Vrhovnog suda ukinuta je pravomoćna odluka nižestupanjskog suda,međutim ista odluka nesadrži kondemnatorni dio kojom se suprotna stranka obvezuje na određeno davanje,trpljenje ili propuštanje,a samo na temelju takve odluke je moguće provesti ovrhu,što će reći da je nužno kroz parnicu ishoditi takvu odluku,ili naravno da suprotna strana dragovoljno postupi po vašem zahtjevu.

Što se tiče protuovrhe,ni ona nije moguća,a što je već ranije obrazloženo.

 

Hvala, hvala!

Ako pokrenem spor radi naplate šta se uopče dokazuje u tom suđenju kad je ustvari sve jasno Ja protustranki platila troškove odvjetnika odlukom Županijskog suda-Vrhovni sud tu odluku poništio.

Koliko vremenski to traje, jel to samo "forma" koja se mora ispuniti ili se iz nekog razloga može dogoditi bezbroj ročišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužitelj:__________

Tuženi:___________

 

Pravna stvar:tužba radi isplate

V.S.P.:______KN

 

 

T U Ž B A

(u dva primjerka)

 

I.Pravomoćnom.presudom Županijskog suda u _____________br._________od dana______,tužitelj je tuženom na ime parničnih troškova dužan isplatiti iznos od _______KN,u roku od 15 dana pod prijetnjom ovrhe.

 

Dokaz:Presuda Županijskog suda u ____

br.________od dana_______.

 

II.U cilju da izbjegne prinudu,tužitelj je u paricionom roku izvršio obvezujuću odluku suda,odnosno tuženom isplatio dug po odluci suda.

 

Dokaz:uplatnica od dana_________

 

III.Rješenjem Vrhovnog suda RH br._______ od dana________ukinuta je pravomoćna presuda Županijskog suda u ________.

 

Dokaz:rješenje VS RH br.__________

 

IV.Budući da je pravomoćna presuda Županijskog suda br.__________ ukinuta,to je dalo za učinak da je otpao osnov po kojem je tuženi od strane tužitelja primio novčani iznos od________KN na ime parničnih troškova,zbog čega je tužitelj dana _______preporučenom pošiljkom pozvao tuženog da neosnovano stečeni novac vrati tužitelju,ostavljajući mu primjereni rok od 8 dana za ispunjenje obveze.

 

Dokaz:dostavnica preporučene pošiljke

 

Pravni osnov za podizanje tužbe tužitelj vidi u odredbama čl.1111 Zakona o obveznim odnosima.

 

Obzirom da tuženi u ostavljenom roku svoju obvezu nije ispunio,to je ista dospjela na naplatu,glede čega tužitelj predlaže sudu donošenje presude zbog ogluhe ili da nakon pripremnog ročišta i glavne rasprave donese sljedeću;

 

PRESUDU

 

Obvezuje se tuženi da tužitelju isplati novčani iznos od ______KN sa pripadajućom zateznom kamatom počev od dana ________(dan dospjelosti)pa do konačne isplate,kao i da nadoknadi prouzročene parnične troškove,sve u roku od 15 dana pod prijetnjom ovrhe.

 

 

Potpis:________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija