Jump to content

Otkazni rok


peeepe

Preporučene objave

Imam pitanje. U ugovoru o radu na neodredeno (onom iz nn) mi stoji otkazni rok 90 dana u slucaju da dobijem i dam otkaz. Nasla sam novi (bolji) posao i ne mogu me bas cekati 90 dana. Pitanje je smijem li se prilikom davanja otkaza pozvati na zakon o radu gdje stoji da mi otkazni rok ne moze biti duzi od mjesec dana ukoliko imam osobito vazan razlog? Ustvari koji su to osobito vazni razlozi? Takoder, smiju li mi zabraniti koristenje godisnjeg odmora tokom otkaznog roka?

Unaprijed hvala na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko dugo radite na ovom radnom mjestu ? Što se tiče GO, pa možete ga uzeti tijekom otkaznog roka. I otkazni rok je rad.

Ne baš tako. Dakle, da, na godišnji se može ići za vrijeme otkaznog roka, ali poslodavac je taj koji radi plan godišnjeg i, realno, može zabraniti. Po zakonu imate pravo na jedan dan GO iskoristiti kad želite (uz najavu mislim 3 dana unaprijed. Možda imate i koji dan više, ali samo ako tako stoji u prvilniku o radu, kolektivnom ili vašem ugovoru), ostalo ipak određuje poslodavac, bez dogovora s njim, niš od toga. No, ono što niste iskoristili, mora vam platiti - pa vrlo često i dopuste jer im smanjuje trošak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lp! Ovak, imam pitanjce za znalce...sin mi se nedavno zaposlio u nekakvoj pizzeriji, lik ga je prijavio, moj je sin potpisao nekakav ugovor ali nije dobio svoj primjerak. Prije par dana došlo je do (finije rečeno) vrlo neugodnog sukoba u radnji, da ne detaljiziram, moj sin je rekao vlasniku da daje otkaz jer tak ne moze raditi (u takvim uvjetima i sa dotičnom osobom) a vlasnik mu je rekao da mora odraditi otkazni rok. Sinu mi to ne pada na pamet, jeednostavno se više nije pojavio na posao. Uglavnom, radio je možda nekih 20-ak dana i početkom idućeg mjeseca je trebao dobiti prvu plaću. Njega zanima, a i mene, da li mu taj poslodavac mora isplatiti plaću ili ga može izmuljat sa ugovorom ( jer sin nema pojma šta je u njemu pisalo)..Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lp! Ovak, imam pitanjce za znalce...sin mi se nedavno zaposlio u nekakvoj pizzeriji, lik ga je prijavio, moj je sin potpisao nekakav ugovor ali nije dobio svoj primjerak. Prije par dana došlo je do (finije rečeno) vrlo neugodnog sukoba u radnji, da ne detaljiziram, moj sin je rekao vlasniku da daje otkaz jer tak ne moze raditi (u takvim uvjetima i sa dotičnom osobom) a vlasnik mu je rekao da mora odraditi otkazni rok. Sinu mi to ne pada na pamet, jeednostavno se više nije pojavio na posao. Uglavnom, radio je možda nekih 20-ak dana i početkom idućeg mjeseca je trebao dobiti prvu plaću. Njega zanima, a i mene, da li mu taj poslodavac mora isplatiti plaću ili ga može izmuljat sa ugovorom ( jer sin nema pojma šta je u njemu pisalo)..Hvala

 

Pravo na plaću definitivno je ostvareno, za odrađeni dio. Problem bi doduše mogao biti činjenica da sin nema primjerak ugovora o radu, što nije smio dozvoliti te ukoliko nije nigdje ni prijavljen, pitanje je bi li ostali radnici tamo zaposleni bili spremni svjedočiti u njegovu korist. A bez toga nema ni dokaza da je tamo radio.

 

S druge strane, poslodavac inaćenjem može na vrat navući inspekciju i platiti "solidne" kazne, pa je najbolje rješenje da on svakako isplati plaću za odrađeni dio posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem na temu. Državni službenik mora odraditi mjesec dana otkaznog roka. Može li se u tih mjesec dana ubrojiti GO (jer bi ja otkazala stan i preselila se, zašto da onda radim dulje i imam troškove boravka u ovom gradu) - znam da može po ZOR-u, ali ne znam jel se to kosi sa Zakonom o državnim službenicima, ne nalazim ništa. Nadalje, ako da, imam još dva pitanja:

 

1. počinje li otkazni rok teći danom kad ga pošaljem poštom ili kad ga zaprime ili nešto treće?

2. mora li otkaz ići preko mojih nadređenih ili ga smijem sama poslati u Zg poštom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem na temu. Državni službenik mora odraditi mjesec dana otkaznog roka. Može li se u tih mjesec dana ubrojiti GO (jer bi ja otkazala stan i preselila se, zašto da onda radim dulje i imam troškove boravka u ovom gradu) - znam da može po ZOR-u, ali ne znam jel se to kosi sa Zakonom o državnim službenicima, ne nalazim ništa
.

Razgovarajte s nadređenim za to, iako ne vidim zapreke za korištenje GO

1. počinje li otkazni rok teći danom kad ga pošaljem poštom ili kad ga zaprime ili nešto treće?

Danom slanja, preporučeno s povratnicom

2. mora li otkaz ići preko mojih nadređenih ili ga smijem sama poslati u Zg poštom?

Može obadvoje. Ako idete direktno u firmu, oni dokument zaprime, stave klasu i urudžbeni broj te nadnevak. Vi dobijete jedan primjerak ili potvrdu da ste to predali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija