Jump to content

Ispreplitanje kaznenog i obiteljskog prava


Jethro

Preporučene objave

npr dogodi se silovanje iz kojeg se rodi dijete. da se olakša stvar puritancima - isti nisu živjeli u izvanbračnoj, kao ni u bračnoj zajednici.

silovanje nije prijavljeno još uvijek, iako je dijete rođeno, čak je i prohodalo. otac tvrdi da je silovao majku, a ona to ne želi prijaviti. otac bi se prijavio na policiju, odnosno podnio ODOu prijedlog za kazneno gonjenje samog sebe, ili prijavio inkognito (nebitno).

da li silovatelj mora plaćati alimentaciju za dijete, mora/može li ga viđati i ima li kao otac zaštitu po obiteljskom zakonu?

zaštitu u smislu od ekonomskog, psihičkog i fizičkog maltretiranja majke i majčine obitelji?

molim odgovor a onda ću dovršit ovu apsurdnui temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nitko ne dvoji da dijete nije njegovo.

 

pitanje je samo da li on uživa zaštitu po obiteljskom zakonu (maltretiranje, vrijeđanje i sl), jer je to sasvim druga stvar.

 

pretpostavka je da bi išao u zatvor i da ne bi plaćao alimentaciju. on priznaje dijete koje čak i nosi njegovo prezime. dakle, on tvrdi da je silovao majku, majka to negira, no dijete je dokaz. na koncu, nebitno je tko je silovan. muškarac ili žena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obiteljski zakon ne sadrži nikakve konkretne odredbe o "zaštiti u smislu od ekonomskog, psihičkog i fizičkog maltretiranja majke i majčine obitelji" - na kakvu konkretno zaštitu mislite? (svu eventualnu zaštitu od maltretiranja on može potražiti kroz institute kaznenog prava - prijavu eventualne prijetnje, tjelesne ozljede, sramoćenja ili nametljivog ponašanja od strane majke i majčine obitelji)

način na koji je dijete nastalo je irelevantan i da je KD silovanja procesuirano, i ako nije. On je otac i dužnost mu je vršiti roditeljsku skrb, s obzirom da dijete ne živi s njim, kroz ispunjavanje novčane obveze uzdržavanja.

Međutim, mislim da je teško zamisliva ova situacija, jer teško mi je zamislivo da bi silovana žena bila sklona zadržati dijete, a zatim je teško zamislivo da bi htjela imati išta s ocem silovateljem, ili izlagati svoje dijete njemu, a kamoli ga upisati kao oca u maticu rođenih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stvar je u tome da se psovka i sl. po obiteljskom zakonu drugačije procesuira, strože.

dakle, da li je silovatelj u obitelji sa bakom njegovog djeteta?

konkretno, ista mi je prijetila pištoljem.

sklon sam se optužiti za silovanje i prijaviti se policiji/odo te čak istrpjeti kaznu (do 10 godina) i odreći se ikakve veze sa majkom, a naročito obiteljske ako postoji, no ne vjerujem da ću biti procesuiran, jer majka neće to htjeti zbog djeteta. trenutno smo na czss i to sve ide sa atributom "obiteljski" pa ne znam jesmo li mi obitelj ili nismo. da li je pištolj bake u moju glavu nasilje u obitelji ili nešto drugo?

 

dakle, da li je silovatelj obitelj ili nije?

majka je htjela prijaviti prebivalište na mojoj adresi, no nakon neuspješnog pokušaja trovanja odustaje (prijava izvanbračne zajednice i nasljedstvo temeljem iste).

znam da zvuči kao SF, no svjedok sam svega na svojoj koži.

pokušaj trovanja je izašao na kraju kao štos i slučaj, na kraj pameti mi nije padao scenarij iz petparačkih romana, a to se uvijek događalo nekom u filmu.

 

drugim riječima, da li mogu biti osuđen za silovanje ako ga priznajem, čin se dogodio (rodilo se dijete), majka tvrdi da nije bilo prisile, a ja sam uvjeren da jest?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pištolj u glavu jest obiteljsko nasilje, i baka bi trebala biti procesuirana.

 

možete se prijaviti za silovanje i protiv vas može biti proveden kazneni postupak, ali ako bih trebala nagađati ishod postupka, vjerujem da biste bili oslobođeni jer protiv Vas ne bi bilo niti trunke dokaza, pa niti iskaza navodne oštećenice. A ako bi ona iskazivala da Vi priznajete silovanje samo da biste se izvukli od očinstva i plaćanja alimentacije (posve neuspješno, moram dodati), tim više.

 

vas troje ste obitelj i uvijek ćete to biti, jer imate dijete između sebe o kojemu treba brinuti i kojega treba odgojiti da izraste u dobrog čovjeka. Sve ostalo među sobom razriješite ako možete, a ako ne možete, nađite način da budete otac, to vam dijete ništa nije skrivilo.

 

sve to ako nema nikakve sumnje da je dijete zaista biološki Vaše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema sumnje, dijete je moje.

obitelj je zajednica, no nikada nisam živio sa dotičnima i u kakvoj zajednici, ne priznajem ikakvu vezu, baš kao ni što silovatelj ne priznaje ikakvu vezu sa rodbinom silovane. ipak, mogu li ja prijaviti silovanje da me majka silovala? sa "društvom" nemam ikakve veze niti želim imati. moja obitelj je pomrla i ovi nisu ni nukleus ni daljnja obitelj. moja obitelj može biti moje dijete i nitko više.

smatram se silovanim i iskorištenim. ne želim se izvlačiti od alimentacije i od očinstva, no želim od nametnutih obiteljskih odnosa.

ovo je bilo sve usmjereno u smislu "može/mora li se silovanjem ući u obitelj"?

može ako se rodilo dijete? ako se rodilo i umrlo? koliko daleko seže obitelj?

jako klizak i tanak led.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...jer teško mi je zamislivo da bi silovana žena bila sklona zadržati dijete, a zatim je teško zamislivo da bi htjela imati išta s ocem silovateljem, ili izlagati svoje dijete njemu, a kamoli ga upisati kao oca u maticu rođenih.

 

U praksi ovo će se mjeriti u promilima, ali silovanje je moguće i u braku odnosno izvanbračnoj/istospolnoj zajednici. Bitno je da su ostvarena obilježja djela.

 

dakle, da li je silovatelj obitelj ili nije?

 

Ne možete postaviti pitanje na taj način. Kakva je priroda vašeg odnosa sa majkom djeteta danas, a kakva je bila u vrijeme navodnog silovanja?

 

Također, treba razlikovati obitelj u smislu životne zajednice i obitelj u smislu srodstvenog odnosa.

 

ipak, mogu li ja prijaviti silovanje da me majka silovala?

 

Ne znam koja vam je svrha upita i zašto sada ovim pitanjem mijenjate inicijalnu tezu, no da dadem svoje mišljenje - da se sami prijavite da ste počinili silovanje, bez trunke ijednog dokaza doli vašeg priznanja, nijedan sud u RH vas neće osuditi, štoviše nijedno DO vas neće optužiti. Ukoliko pak biste prijavili da ste bili silovani, prvo pitanje koje će vam se postaviti je - zašto ste čekali toliko vremena u kontekstu vjerodostojnosti vašeg iskaza, a da ne kažem koliko će biti, čak i u teoriji, problematično za dokazati da ste bili silovani.

 

Koliko vas ja shvaćam, a ako sam u krivu, ispričavam se i zanemarite ovo što slijedi - vi očito sa majkom i djetetom nećete imati nikakvih daljnjih odnosa, što je vaše pravo, i možete jednostavno maknuti se iz cijele te priče, no taj izbor neće vas osloboditi obveze i odgovornosti koje prema djetetu imate kao njegov otac.

 

A ove prijetnje pištoljem, svakako imate pravo prijaviti nadležnom Općinskom DORH-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U praksi ovo će se mjeriti u promilima, ali silovanje je moguće i u braku odnosno izvanbračnoj/istospolnoj zajednici. Bitno je da su ostvarena obilježja djela.

 

 

 

Ne možete postaviti pitanje na taj način. Kakva je priroda vašeg odnosa sa majkom djeteta danas, a kakva je bila u vrijeme navodnog silovanja?

 

Također, treba razlikovati obitelj u smislu životne zajednice i obitelj u smislu srodstvenog odnosa.

 

 

 

Ne znam koja vam je svrha upita i zašto sada ovim pitanjem mijenjate inicijalnu tezu, no da dadem svoje mišljenje - da se sami prijavite da ste počinili silovanje, bez trunke ijednog dokaza doli vašeg priznanja, nijedan sud u RH vas neće osuditi, štoviše nijedno DO vas neće optužiti. Ukoliko pak biste prijavili da ste bili silovani, prvo pitanje koje će vam se postaviti je - zašto ste čekali toliko vremena u kontekstu vjerodostojnosti vašeg iskaza, a da ne kažem koliko će biti, čak i u teoriji, problematično za dokazati da ste bili silovani.

 

Koliko vas ja shvaćam, a ako sam u krivu, ispričavam se i zanemarite ovo što slijedi - vi očito sa majkom i djetetom nećete imati nikakvih daljnjih odnosa, što je vaše pravo, i možete jednostavno maknuti se iz cijele te priče, no taj izbor neće vas osloboditi obveze i odgovornosti koje prema djetetu imate kao njegov otac.

 

A ove prijetnje pištoljem, svakako imate pravo prijaviti nadležnom Općinskom DORH-u.

 

ovo je u cijelosti i moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija