Jump to content
Sign in to follow this  
ive0007

nasljeđivanje stana i mirovine

Preporučene objave

poštovani, 

ako ko ima iskustva sa nasljeđivanjem, moli bi ga da mi objasni ovaj problem.

moja prijateljica je živjela sa svojim mužem više od deset godina i nisu imali djecu.

za vrijeme braka su dobili stan jer je njezin muž bio hrvatski branitelj.

nakon 3 godine od dobijanja stana  su se razveli , a 2 godine nakon razvoda njen bivši muž umire.

da li ona ima pravo na nasljedstvo iza njegove smrti jer ništa nije tražila za njegova života, pustila ga da živi u stanu.

da li ona ima pravo na stan jer je postanar i pravo na mirovinu jer je nezaposlena, ili pripomoć ?

hvala svim komentorima !

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , ive0007 je napisao:

poštovani, 

ako ko ima iskustva sa nasljeđivanjem, moli bi ga da mi objasni ovaj problem.

moja prijateljica je živjela sa svojim mužem više od deset godina i nisu imali djecu.

za vrijeme braka su dobili stan jer je njezin muž bio hrvatski branitelj.

nakon 3 godine od dobijanja stana  su se razveli , a 2 godine nakon razvoda njen bivši muž umire.

da li ona ima pravo na nasljedstvo iza njegove smrti jer ništa nije tražila za njegova života, pustila ga da živi u stanu.

da li ona ima pravo na stan jer je postanar i pravo na mirovinu jer je nezaposlena, ili pripomoć ?

hvala svim komentorima !

ako su se razveli nema nikakva prava.

dali je stan dobio na korištenje ili u otkup? ako je stan otkupljen mogla je tražiti svoju bračnu stačevinu.

ali na ostavinskoj se može javiti i tražiti svoju bračnu stečevinu  (osim ako je stan dobio a nije ga morao platiti. ako je HRVI 100% -80%). 

ili od nasljednika potražuje svoju bračnu stečevinu

Podijeli ovu objavu

hvala, ali one se odrekla stana i pripomoći pri razvodu,  bojeći se njegovia prijetnji, a danas kad je umro mislim da bi imala pravo potražiti svoj nužni dio, jer je i stan i penzija HRVI  stečeni u braku od 85 do 95.

kako  da ostvari pravo na penziju HRVI ili pripomoć i dio stana.

Podijeli ovu objavu

Prije 50 minuta, ive0007 je napisao:

hvala, ali one se odrekla stana i pripomoći pri razvodu,  bojeći se njegovia prijetnji, a danas kad je umro mislim da bi imala pravo potražiti svoj nužni dio, jer je i stan i penzija HRVI  stečeni u braku od 85 do 95.

kako  da ostvari pravo na penziju HRVI ili pripomoć i dio stana.

Finili su Mare bali, trenutkom rastave a samim tim i sva prava iz braka nakon brakorazvodne parnice.

Lp

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• objavio Vinkovinko
      Kako do udomiteljske obitelji? Radna sposobnost mi je oduzeta i nemam sredstava da se uzdrzavam, ne mogu ostvariti pravo na pucku kuhinju i na invalidninu. Kako si pomoci? 

• objavio Miss26
      Od kuda krenuti i kako ?
      Zbog teških i trajno poremećenih odnosa suprug i ja nakon 14 godina braka više ne možemo funkcionirati kao obitelj.
      Imamo dvoje malodobne djece ( 12.g, blizanci). Posjedujemo stan u kojemu smo vlasnici 50:50. Suprug je digao kredit.
      Problem je u tome što suprug a niti ja ne želimo napustiti stan, niti djecu naravno.
      Moja želja je zajedničko skrbništvo i moj ostanak u navedenom stanu sa djecom. Te isplata njegovih 50%.
      Kako da to ostvarim ako on ne želi isto što i ja????
      Njegova želja je da i dalje živimo svi zajedno ali svatko da vodi svoj život. Ja, to ne mogu prihvatiti jer smatram da time odašiljemo krivu sliku i poruku djeci.
      Molim za pravnu pomoć. 
    • objavio Amethyst65
      Pozdrav, zanima me ima li moj otac pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu. 
      Rođen je 1961. godine. Ima status dragovoljca iz Domovinskog rata uz vise od 1000 dana na ratištu, više od 30 godina radnog staža te mu je dijagnosticiran PTSP te invalidnost od 20%.
      Unaprijed hvala na odgovoru.
    • objavio depeche
      Poštovani,

bila bih vrlo zahvalna kada bi mi netko pomogao pravnim savjetom vezano uz situaciju u kojoj se nalazi moj otac. Naime, on je u svibnju ove godine u RH ostvario pravo na mirovinu, dobio je rješenje po kojemu mu se isplaćuje mizerni mjesečni iznos mirovine.
      Međutim, kada je u 90.-ima izgubio posao u RH, zaposlio se u inozemstvu i tamo radio dugi niz godina. U ožujku ove godine, inozemni poslodavac je procijenio da moj otac više nije za rad, ali još nema 67 godina (ima 66) te ne može niti u mirovinu jer zakon te inozemne države također šalje u mirovinu sa napunjenih 67 godina. Situaciju su riješili tako što su mojeg oca stavili na neku vrstu čekanja mirovine dok ne napuni 67 godina te mu njihovo mirovinsko isplaćuje mjesečni iznos i tako će činiti sve dok ne navrši 67 godina i ne ode u mirovinu kada će dobivati iznos mirovine. Mojeg oca zanima je li po zakonu moguće da on dobiva i mirovinu u RH i iznos inozemnog mirovinskog dok ne ostvari pravo na inozemnu mirovinu? Mora li javiti nekome da je u takvoj situaciji ukoliko je navedeno protivno nekakvom zakonu ili propisu? Brine da će, ukoliko je u kakvom prekršaju, morati vraćati jedan od ta dva iznosa, a to nikako neće biti u mogućnosti jer iznosi nisu visoki.

Puno hvala na odgovorima.
    • objavio spec151
      Poštovani,
      Kupio sam starograđanski stan u stambenoj zgradi u centru Zagreba sa 10tak stanova (prizemlje+3kata).
      Planiram napraviti adaptaciju stana koji se nalazi na 1. katu. Postojeći plinski bojler planiram zamijeniti sa kondenzacijskim.
      Svi stanovi imaju kalijeve peći koje uopće niti u jednom stanu nisu u upotrebi, niti kalijeve peći, niti njihovi dimni otvori (svi stanovi imaju svoje dimne otvore za svoje kalijeve peći).
      Problem je što je postojeći bojler i njegova dimna cijev horizontalno provedena kroz zid prema van (dužine cca 1m). Jednostavnim pregledom iz vana ostalih stanova vidi se kako 50tak % sustanara ima izveden dimnjak na isti način kao i ja trenutno u svom stanu (prema izvođačevim tvrdnjama protuzakonito).
      Izvođač mi je rekao kako je to protuzakonito i kako bi trebao napraviti sanaciju dimnjaka kroz jednu od postojećih dimnih cijevi u svom stanu i kako se taj trošak pokriva iz pričuve.
      Napomenuo mi je kako dodatno trebam projekt/plan plinske instalacije koji se pokriva iz pričuve, jer bi novi bojler morao staviti na novu lokaciju na poziciju postojeće kalijeve peći jer je tamo lokacija starog dimnjaka kojeg bi sanirali.
      Morao bi povući novu plinsku cijev od plinsko brojila do novog bojlera i potom samu izvedbu sanacije dimnjaka dužine cca 14m i da se kompletni troškovi pokrivaju iz pričuve.
      Moja pitanja:
      1. Da li je izvođač u pravu, tj. da li stvarno moram napraviti sanaciju dimnjaka, jer sam u prekršaju iako sam tako zateko postojeće stanje kupnjom stana ili ne? 
      2. Svi stanovi imaju svoje vlastite dimne cijevi/dimnjake, pa da li se sanacija tih dimnjaka pokriva iz pričuve (da/ne/možda u nekom postotoku i sl.) i isto pitanje za projekt/plan plinske instalacije?
      3. Ako je potrebno napraviti sanaciju kome da se javim za pokretanje postupka sanacije dimnjaka?

Lijep pozdrav

• Online korisnici

• Napravi novi...