Jump to content

Minimalni tlak vode


kira

Preporučene objave

Bar bi tako trebalo biti, da svi normalni isporučitelji imaju takav pravilnik u kojem je naznačeno da je minimalni tlak vode na vodomjeru 1,5 bara pri protoku 0, a najveći dopušteni 6 bara.

Ovi su imali raspravu o donošenju pravilnika krajem 2011 te na kraju donijeli (2012) Opće i tehničke uvjete isporuke vodnih usluga u kojima o tome ne piše ništa. Osim tablica u kojima spominju brzinu protoka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Minimalni tlak vode
prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Bar bi tako trebalo biti, da svi normalni isporučitelji imaju takav pravilnik u kojem je naznačeno da je minimalni tlak vode na vodomjeru 1,5 bara pri protoku 0, a najveći dopušteni 6 bara.

Ovi su imali raspravu o donošenju pravilnika krajem 2011 te na kraju donijeli (2012) Opće i tehničke uvjete isporuke vodnih usluga u kojima o tome ne piše ništa. Osim tablica u kojima spominju brzinu protoka.

Upravo je taj moj isporučitelj,,ne znam kada je bila rasprava,..ali je kod istoga veliki prolem, bar u mom slučaju, da oni to nisu regulirali,..u biti ne znam kod koga to jest u kojim zakonskim odredbama je regilaran minimalni tlak 1,5 i najviši 6 bari,,

 

lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spitfire je napisao:

Evo ovako, kao kod prvih na koje sam nabasao online. Čl.47

Nisu nam jasne ove odredbe,zapravo što znači kod protoka vode /brzina, nula..ako tlak nije dovoljan tko ugrađuje uređaj za povećanje tlaka,..kao što ste vidjeli moj isporučitelj je to regulirao ovako: (7) Brzina vode u cijevi priključka može biti maksimalno 2 m/s, osim za potrebe protupožarne zaštite kada ta brzina može biti maksimalno 2,5 m/s. , no u zaključenom ugovoru o isporuci, govri se o dovoljnom tlaku, iznimno kada su izvanredne prilike, poplave,požari i suše,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , kira je napisao:

što znači kod protoka vode /brzina

Moguće da je došlo do izmjene tehničkih (tehnoloških) promjena u struci pa se ne koristi više mjerenje pri tlaku nego po nekakovoj brzni protoka vode u cijevima, no to stvarno nisam imao potrebe pratiti. A možda su se dosjetili prodavati i dio magle, kao npr. i plinari koji potrošene kubike pretvaraju nekim formulama u kilovate i toplinsku vrijednost (isto ima nekakove veze sa protokom u cijevima), te po tome izračunaju novčanu vrijednost za platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Moguće da je došlo do izmjene tehničkih (tehnoloških) promjena u struci pa se ne koristi više mjerenje pri tlaku nego po nekakovoj brzni protoka vode u cijevima, no to stvarno nisam imao potrebe pratiti. A možda su se dosjetili prodavati i dio magle, kao npr. i plinari koji potrošene kubike pretvaraju nekim formulama u kilovate i toplinsku vrijednost (isto ima nekakove veze sa protokom u cijevima), te po tome izračunaju novčanu vrijednost za platiti.

Pri Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, postoji Vijeće za vodne usluge, koje po svojoj nadležnosti upravo nadzire rad davatelja usluga u dijelu cijene, upravnih akata i drugih nadležnosti,molim,pročitajte nadležnosti,,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , sivko je napisao:

I uopće nemaju ništa sa tlakom u cijevima.

Da, pored cijene i ono što ide uz cijenu(nekoliko stavaka), i "normativni dio", dakle opći tehnički uvjeti, uključivo i ugovore o priključku,..

Pa iz svega, rečenog ispada da ovima nemože nitko ništa,..pa što je to,..ja mislim da ipak nije tako, Zadaća isporučitelja je isporuka/doprema vode a ne i klasična prodaja,.."presuda suda u Sloveniji",,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

 I vrše isporuku vode jer ista ide kroz cijevi.Ne mogu kroz stare cijevi tiskat 5 bara.A ionako ne znamo u čemu je točno problem.I vodovod je napisao svoje tehničke uvjete

 

Zakon o vodama po  meni dosta šturo regulira isporuku vode,(tehnički i pravni dio),pa čak i ovlasti Vijeća za vodne usluge su također dvojbene,..(molim pročitajte), djelatnost vrlo važna, ne i jeftina,..(pogledajte svoje račune poglavito naknade,,)

Iz ovog zakona lokalnom poduzeću, data je moć  komocije,(nema nadzora,nema obvezu,nema konkurenciju), ako uzmemo da "prodaju" robu zapravo,  dopremaju vodu, nužno je da se regulira kvaliteta te usluge uključujući i tlak min/max, on je zapravo bitan u korištenju vodne usluge, što vam znači doprema vode kap po kap,njen nestanak, nemogućnost rada strojeva , osim vanrednih prilika,(poplave,suše požari,zemljotres i sl),pa i kad kupujete bilo kakvu robu ili tražite uslugu uglovnaom je sve definirano, znate što dobivate za odrežđene novce odnosno cijenu.

Kada je riječ o cijevima, baš u mom mjestu prije četiri godine rađen je novi sustav cijevi, s novom vodospremom,..tako da to otpada, riječ je samo kako su radovi izvedeni, upravo pokušavam doći do nadzornog organa.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitao sam da neka poduzeća, vrlo jasno definiraju tlak, min/max kao i ostale uvjete,(Istarski vodovd), zašto se to ne bi definiralo, cijevi nisu bitne, postoje standrdi, kod priključenja se ispituje sustav,..onaj tko vam radi vodu, zna te uvjete,..u Njemačkoj između ostalog za priključak vode traži se suglasnost, vodoinstaletara, svojim potpisom.

Kod mene je tlak cca 2.bara, ono što sam ja mjerio, oni tvrde da je tlak 2.5 bari ali su ga mjerili na brojilu,.ne i na sustavu u kući,meni taj tlak nije dovoljan,..napominjem da je kod mene rađen novi sustav, i da je vodosprema iznad mene cca 1.km.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , kira je napisao:

oni tvrde da je tlak 2.5 bari ali su ga mjerili na brojilu,.

Što god propisali u Općim i tehničkim uvjetima ili Pravilniku, uvijek će ga i mjeriti na brojilu. Do brojila je njihova briga, dalje je sve na korisniku i to isto tako piše u odredbama. Moguće da je problem u vašim cijevima.

Iz nedavog iskustva, na nekretnini na obali je bila katastrofa sa tlakom u cijevima dok prošle god. nije nadograđivana, rađeno novo kupatilo sa PPR cijevima, te je sad sasvim druga priča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , kira je napisao:

Čitao sam da neka poduzeća, vrlo jasno definiraju tlak, min/max kao i ostale uvjete,(Istarski vodovd), zašto se to ne bi definiralo, cijevi nisu bitne, postoje standrdi, kod priključenja se ispituje sustav,..onaj tko vam radi vodu, zna te uvjete,..u Njemačkoj između ostalog za priključak vode traži se suglasnost, vodoinstaletara, svojim potpisom.

Kod mene je tlak cca 2.bara, ono što sam ja mjerio, oni tvrde da je tlak 2.5 bari ali su ga mjerili na brojilu,.ne i na sustavu u kući,meni taj tlak nije dovoljan,..napominjem da je kod mene rađen novi sustav, i da je vodosprema iznad mene cca 1.km.

 

 

Znači da je sve ok.imaš više od 1.5 bara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija