Jump to content

Gomilanje rashoda koji nemaju veze s obrtom


gesaugen

Preporučene objave

Punica je liječnica opće prakse, privatnik sa zakupom ambulante (nisam baš 100% siguran kako to funkcionira, ali je privatnik).

Kroz godine je tražila da sve što kupujemo uzimamo na R1 račun i to je ona davala svojoj računovotkinji. Njena kćer i ja smo tako godinama uzimali na R1 benzin za auto (cca 400kn/mj), hranu i špeceraj (cca 500-1000kn/mj), robu (cca 300-500kn/mj), bilo kakve potrepštine i kućanske aparate (cca 200kn/mj). Sve u svemu, svaki pa svaki račun osim valjda samo za kruh i mlijeko je išao kao R1

Ono što me zanima je:

1. da li je to kazneno dijelo

2. obzirom da sam ja kupovao sa svojom karticom tekućeg računa i uzimao R1, da li ja mogu biti sudski gonjen ako se cijela stvar prijavi poreznoj? Da li imam kakvu zaštitu/izbjegavanje kazne kao pokajnik?

3. Što je najgori mogući scenario za mene a koji za doktoricu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. u svakom slučaju je porezni prekršaj ako dođe do poreznog nadzora.

2. u prekršajnom postupku Vam se ne bi trebalo niša dogoditi, ali ako je utaja veća od 20.000,00 kn, moglo bi doći do kaznenog postupka, a tamo ste pomagatelj, pa možete biti osuđeni na istu kaznu kao ona. To je najgori scenarij, ali to se Vama kao prijavitelju vjerojatno ne bi dogodilo, no garancije nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li isto vrijedi i ako je ukupna utaja veća od 20.000,00kn ali moj doprinos je svega par tisuća? Mislim da li sam i tamo pomagatelj kojem se može dosuditi ista kazna? Ja nisam imao aposlutno nikakve materijalne koristi od toga već eto jer smo mogli smo pomagali čisto da oni imaju više novaca (mada u to kako su njima raspolagali je sasvim druga tema)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, gesaugen je napisao:

Da li isto vrijedi i ako je ukupna utaja veća od 20.000,00kn ali moj doprinos je svega par tisuća? Mislim da li sam i tamo pomagatelj kojem se može dosuditi ista kazna? Ja nisam imao aposlutno nikakve materijalne koristi od toga već eto jer smo mogli smo pomagali čisto da oni imaju više novaca (mada u to kako su njima raspolagali je sasvim druga tema)

Isto vrijedi, bez obzira koliko Vi osobno materijalne koristi ostvarili, pomagali ste u tuđem KD.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija