Jump to content

Uknjižba provedena, a ostavinski postupak u tijeku?


Kian

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Imam pitanje vezano za ostavinski postupak.

Primio sam dopis od općinskog suda da se ostavinski postupak prekida te da se jedna od stranaka upućuje u parnični postupak - jer je ta stranka željna osporiti sastav ostavine. Sud je odlučio kako navedena stranka nema pravno važeći ugovor o uzdržavanju te konstatirao da navedena nema veće pravo od mene.

U međuvremenu (prošlo je 15-tak ili malo više dana) vidim da se stranka uknjižila na predmetne čestice, a nikakvu obavijest nisam primio.

Pitanje je: Kako se uopće mogla uknjižiti ako je sud konstatirao da nema pravno važeći ugovor o uzdržavanju?

Hvala Vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Kian je napisao:

Izgleda da je ugovor ipak bio pravno valjan

ako ugovor  udovoljava općim i posebnim pretpostavkama da bi se mogao provesti upis,to će z.k.ured dopustiti njegovu provedbu kroz zemljišne knjige,izuzev ako je u parničnom postupku ugovor raskinut,poništen ili utvrđen ništavim pravnim poslom.

 

prije 10 sati , Kian je napisao:

pa će vjerovatno moja dva bratića sve naslijediti. :(

Pod nasljeđivanjem se nemože nikako smatrati stjecanje prava vlasništva temeljem pravnog posla(ugovor),obzirom da do nasljeđivanja dolazi silom zakona u trenutku smrti ostavitelja,što će reći da tad upis u zemljišne knjige ne predstavlja modus stjecanja prava vlasništva na nekretninama,no za slučaj pravnog posla se titulus stjecanja mora upisati u zemljišne knjige kako bi se imao smatrati vlasnikom.

 

prije 10 sati , Kian je napisao:

propust suda koji nije stavio zabilježbu spora.

To nije propust suda.

 

, Kian je napisao:

Sud je odlučio kako navedena stranka nema pravno važeći ugovor o uzdržavanju te konstatirao da navedena nema veće pravo od mene.

Jel citirano doneseno izrekom presude u parničnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija