Jump to content

Pomoc za blokirane


here2rule

Preporučene objave

Postovani,

Mene zanima postupak osobnog bankrota koliko je pametno ulaziti u njega s obzirom da koliko sam vidio to traje 5 godina i s obzirom da imam poveci dug jel bi bilo pametnije cekati novi zakon i dali postoji mogucnost da taj rok kusnje bude manji?

Također me zanima kakav je odnos povjerenika prema duznicima jer ih nema puno i dali nakon tog određenog perioda kusnje se sve brise ili postoji mogucnost da nesto ispliva poznavajuci nase zakonodavstvo?

Zahvaljujem na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi zakon o stečaju potrošača je nedavno donesen (NN 67/2018, 25.07.2018.), a glavni problem je dosad bio to što nije bilo dovoljno stečajnih upravitelja koji bi se bavili poslom povjerenika, što je prolongiralo postupke i učinilo ih besmislenima. Po mom mišljenju, važnija je izmjena iz Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima po kojoj se prestaju izvršavati osnove za plaćanje koje Vam stoje na računima tri godine i dulje, pa možda u tom intermezzu možete dogovarati obročne otplate s vjerovnicima i oproste dugova ili dijela dugova. Ne znam, meni se čini da sve to što Vam nudi stečaj potrošača možete napraviti i sami za sebe...

Što se tiče Vašeg pitanja, ne znamo. Nema puno postupaka završenih stečajeva. Načelno, sve tražbine koje nisu prijavljene i utvrđene u postupku stečaja trebale bi prestati, ali ako su rezultat prešućivanja od strane dužnika, vjerovnik možda može ići u poništenje postupka stečaja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je u tome sto radim i normalno mi se skida sa zasticenog racuna ali posto sam bio jamac za kredit zbog kojeg osoba uslijed zdrastvenih poteskoca ne radi niti ce tako skoro cijeli kredit je pao na mene.

Ja imam i svoju obitelj koju moram uzdrzavati ali sa ovim uplatama dug kao da stoji i ne vidim nacina kako ovako dalje nastaviti.

Posto nemam nekretnina na sebi mislio sam proglasiti stecaj ali ne znam koliko je to uređeno, a ovo sa 3 godine sta ste spomenuli mi se cini da je to ako se ne naplacuje nista po racunima a opet se ta ovrha moze aktivirati koliko mi se cini, ispravite me ako se varam.

Problem je taj sto mi blokirani uslijed nasih/tuđih gresaka mozemo bit pod blokadom cijeli zivot, a to izgleda apsurdno s obzirom da za kaznena djela postoji zastara a za ovakve stvari mogu mijenjati sredstva naplate i cijeli zivot vas goniti.

Ispricavam se sto sam otisao u sirinu ali grozno je kad ne znate sta dalje, a institucije ne znaju ili nemaju volje olaksati.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, here2rule je napisao:

i s obzirom da imam poveci dug jel bi bilo pametnije cekati novi zakon i dali postoji mogucnost da taj rok kusnje bude manji?

osobno mislim da se zakon donosi na takav način i takvom dinamikom da mu je cilj da što manje bude promjena ili kad već pod pritiskom javnosti se nešto mora mijenjati da to bude što kasnije...tako da ne treba puno očekivati ni od novog stečajnog zakona ,pogotovo za slučajeve koji se već ovršuju.....ali pošto bi to navodno trebalo biti uskoro (od iduće godine) možda da ipak i pričekaš.....gori uvjeti stečaja i ovršnog nego što je dosad bilo (od neizvjesnosti,načina,dvojbenih odredbi itd),skoro da i ne mogu biti....

prije 2 sati , here2rule je napisao:

Posto nemam nekretnina na sebi mislio sam proglasiti stecaj ali ne znam koliko je to uređeno

stečajni traje (ako nema dogovora) 5 godina plus 1 tijke postupka........izračunaj koliko sad plaćaš i ako ne možeš tim sistemom platiti puno više godina,onda ti je isplativo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mister-X je napisao:

osobno mislim da se zakon donosi na takav način i takvom dinamikom da mu je cilj da što manje bude promjena ili kad već pod pritiskom javnosti se nešto mora mijenjati da to bude što kasnije...tako da ne treba puno očekivati ni od novog stečajnog zakona ,pogotovo za slučajeve koji se već ovršuju.....ali pošto bi to navodno trebalo biti uskoro (od iduće godine) možda da ipak i pričekaš.....gori uvjeti stečaja i ovršnog nego što je dosad bilo (od neizvjesnosti,načina,dvojbenih odredbi itd),skoro da i ne mogu biti....

stečajni traje (ako nema dogovora) 5 godina plus 1 tijke postupka........izračunaj koliko sad plaćaš i ako ne možeš tim sistemom platiti puno više godina,onda ti je isplativo

Izmjene i dopune su donesene, mislite da će iduće godine biti još jedne?

, here2rule je napisao:

Posto nemam nekretnina na sebi mislio sam proglasiti stecaj ali ne znam koliko je to uređeno, a ovo sa 3 godine sta ste spomenuli mi se cini da je to ako se ne naplacuje nista po racunima a opet se ta ovrha moze aktivirati koliko mi se cini, ispravite me ako se varam.

Nažalost da, ovrhovoditelj može nakon tri godine promijeniti predmet ovrhe (pokretnine, primjerice), provesti bezuspješni postupak i onda se vratiti na račune, usput povećavajući troškove koji padaju na teret ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Izmjene i dopune su donesene, mislite da će iduće godine biti još jedne?

u više navrata je objavljena informacija da se radi na novom ovršnom zakonu (ne izmjene ili dopune)...po nekim informacijama to bi trebalo do kraja godine biti u proceduri......međutim ne bi se iznenadio da će to odugovlaćiti ili čak i odustati od toga......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Izmjene i dopune su donesene, mislite da će iduće godine biti još jedne?

 

, Mister-X je napisao:

u više navrata je objavljena informacija da se radi na novom ovršnom zakonu (ne izmjene ili dopune)...po nekim informacijama to bi trebalo do kraja godine biti u proceduri......međutim ne bi se iznenadio da će to odugovlaćiti ili čak i odustati od toga......

Zadnje izmjene i dopune Ovršnog zakona su bile 2017., a novih ne bi trebalo bit jer je već duže vremena u izradi posve novi Ovršni zakon. Prije 2019. neće stupiti na snagu, a za sada su po njemu najavljene bitne promjene koje bi mogle dovesti do poboljšanja ovršnog postupka. Neće se odustati od ovog Zakona, samo je pitanje hoće li se usvojiti sve što su najavili.

Također su nedavno objavljene, izmjene i dopune Zakona o stečaju potrošača, ali one stupaju na snagu tek od 1.1. 2019.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
, Borbena7 je napisao:

 

Zadnje izmjene i dopune Ovršnog zakona su bile 2017., a novih ne bi trebalo bit jer je već duže vremena u izradi posve novi Ovršni zakon. Prije 2019. neće stupiti na snagu, a za sada su po njemu najavljene bitne promjene koje bi mogle dovesti do poboljšanja ovršnog postupka. Neće se odustati od ovog Zakona, samo je pitanje hoće li se usvojiti sve što su najavili.

Također su nedavno objavljene, izmjene i dopune Zakona o stečaju potrošača, ali one stupaju na snagu tek od 1.1. 2019.

Poštovani! Molim možete li reć koje su to izmjene i dopune zakona o osobnom stečaju,? Zanima me jer ga mislim ovih dana otvorit! Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Mara123456789 je napisao:

Poštovani! Molim možete li reć koje su to izmjene i dopune zakona o osobnom stečaju,? Zanima me jer ga mislim ovih dana otvorit! Hvala!

Ne mogu dokučiti gdje je kvaka u tom jednostavnom postupku stečaja, budući da vidim kako su se iz očevidnika povukli pojedini koji su u njemu bili u 12. mjesecu 2018.

Ući u to ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite pozornost na čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima:

Nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje za ovršenika fizičku osobu

Članak 12.

(1) Ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u Agenciju, nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, Agencija prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje za ovršenika iz osnove za plaćanje za kojeg su zadovoljeni navedeni uvjeti.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, Agencija neće prestati s izvršavanjem upisane osnove za plaćanje niti nakon isteka roka od tri godine ako se ovrha provodi radi namirenja tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta i druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću.

(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, Agencija neće prestati s izvršavanjem upisane osnove za plaćanje niti nakon isteka roka od tri godine ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka.

(4) Ako je po osnovi za plaćanje za koju je ispunjen uvjet iz stavka 1. ovoga članka zaplijenjen određeni iznos, taj iznos ostaje zaplijenjen i nakon prestanka daljnjeg izvršenja osnove, dok se ne steknu uvjeti za prijenos ili prestanak zapljene.

Dakle, zato su Vam neki povučeni, jer je u 12/2018 proteklo tri godine otkad se ništa nije naplatilo prema njima s Vaših računa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ninanana je napisao:

Ne mogu dokučiti gdje je kvaka u tom jednostavnom postupku stečaja, budući da vidim kako su se iz očevidnika povukli pojedini koji su u njemu bili u 12. mjesecu 2018.

Ući u to ili ne?

Jednostavni postupak stečaja potrošača nema veze za stanjem u očevidniku, odnosno sa Fininim postupanjem da je neprovedive ovrhe po sili zakona isknjižila iz reda naplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Obratite pozornost na čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima:

Nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje za ovršenika fizičku osobu

Članak 12.

(1) Ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u Agenciju, nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, Agencija prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje za ovršenika iz osnove za plaćanje za kojeg su zadovoljeni navedeni uvjeti.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, Agencija neće prestati s izvršavanjem upisane osnove za plaćanje niti nakon isteka roka od tri godine ako se ovrha provodi radi namirenja tražbine zakonskog uzdržavanja djeteta i druge tražbine kada se ovrha provodi radi namirenja budućih obroka po dospijeću.

(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, Agencija neće prestati s izvršavanjem upisane osnove za plaćanje niti nakon isteka roka od tri godine ako se radi o mjerama osiguranja iz kaznenog postupka.

(4) Ako je po osnovi za plaćanje za koju je ispunjen uvjet iz stavka 1. ovoga članka zaplijenjen određeni iznos, taj iznos ostaje zaplijenjen i nakon prestanka daljnjeg izvršenja osnove, dok se ne steknu uvjeti za prijenos ili prestanak zapljene.

Dakle, zato su Vam neki povučeni, jer je u 12/2018 proteklo tri godine otkad se ništa nije naplatilo prema njima s Vaših računa. 

Redovito se (meni) skidala 1/4 sa svake plaće. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija