Jump to content

Odlazak u mirovinu prije ili nakon stupanja na snagu nove mirovinske reforme


hvulic

Preporučene objave

Poštovani,
rođen sam 17.02.1954., radni odnos sam zasnovao 25.3.1975 i radim još i danas. 
Ujedno sam sudionik domovinskog rata u razdoblju 05.6.1993 - 28.12.1995. (30 mjeseci)

Kako 17.02.2019 navršavam punih 65 godina, molio bih Vas da mi odgovorite kada bi bilo najpovoljnije aktivirati odlazak u mirovinu? 
Da li raditi do 30.12.2018 godine ili čekati novi zakon o mirovinskoj reformi i otići nakon što stupi na snagu?
Ujedno me interesira kako na moju buduću mirovinu utječe sudjelovanje u domovinskom ratu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani hvulić,

Sve simulacije pokazuju da Vam je najbolji odlazak u starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja nadnevka od 18.12. do 30.12. 2018.g. zbog dodatka na mirovinu od 0,15 % za svaki puni mjesec rada nakon 60. tog rođendana ako Vam je izračun mirovine iznad minimalne  mirovine.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prema napisanom imate preko 42 godine efektivnog radnog staza a u starosnu mirovinu mozete na vise nacina:

- vec imate uvjet je za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", uvjet je 60 godina zivota i 41 godina efektivnog radnog staza, sto vi vec imate i ako odete u mirovinu do 30.12.2018.god. dobili bi po sadasnjem ZOMO-u dodatak na mirovinu od 0,15% po svakom mjesecu duljeg rada od navrsenih 60 godina zivota a to je vama onda 57 mjeseci (57 x 0,15% = 8,55%) znaci vasa izracunata mirovina bi se uvecala za 8,55%

- prema prijedlogu novog  ZOMO-a, taj dodatak od 0,15% po daljnjem mjesecu rada se od 01.01.2019.god. ukida-izbacuje iz mirovinskog zakona za "dugogodisnjeg osiguranika".

- znaci sa 17.02.2019.god. imate uvjet za "starosnu mirovinu", uvjet je 65 godina zivota i minimalno 15 godina radnog staza, ali prema novom ZOPHBDR-u branitelji imaju pravo za onoliko dana koliko su proveli u DR smanjiti godine zivota za odlazak u mirovinu (pa bi u vasem slucaju vi mogli u starosnu mirovinu vec sa 01.01.2019.god.).

Sto se tice iznosa koji bi mogli dobiti tesko je izracunati mirovinu na pamet na ovaj nacin (trebaju se kod izracuna znati "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine radnog staza), ako ste u FINI izvadili "log i pass" na e-gradjani mozete si dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nemate sifru za e-gradjani prvo ravno u najblizu poslovnicu FINE.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sad jedini sto vam mozemo reci je da ako ce vam redovna izracunata mirovina i po ZOMO-u i po ZOPHBDR-u biti manja od najnize braniteljske mirovine dobit cete iznos najnize braniteljske mirovine koja iznosi 2558,25 kn (odredjena za 2018.god.) uvecanu za 900 dana provedenih u DR, pa bi vam ta najniza braniteljska mirovina iznosila (900 x 0,4989 = 449,01 kn) sveukupno 3007,26 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor na vase pitanje " Ujedno me interesira kako na moju buduću mirovinu utječe sudjelovanje u domovinskom ratu? "

Kod izracuna mirovine i po ZOMO-u i po  ZOPHBDR-u staz u dvostrukom trajanju za sudjelovanje u DR dodaje se na vas efektivni radni staz kod izracuna mirovine pa tako na efektivni staz koji cete imati do 30.12.2018.god od 43 godine i 9 mjeseci (ako od 25.03.1975.god. radite bez prekida) dodaje se jos tih 2 godine i 6 mjeseci, pa tako kod izracuna mirovine u formuli racuna vam se sa 46 godina i 3 mjeseca radnog staza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , hvulic je napisao:

Poštovani,
rođen sam 17.02.1954., radni odnos sam zasnovao 25.3.1975 i radim još i danas. 
Ujedno sam sudionik domovinskog rata u razdoblju 05.6.1993 - 28.12.1995. (30 mjeseci)

Kako 17.02.2019 navršavam punih 65 godina, molio bih Vas da mi odgovorite kada bi bilo najpovoljnije aktivirati odlazak u mirovinu? 
Da li raditi do 30.12.2018 godine ili čekati novi zakon o mirovinskoj reformi i otići nakon što stupi na snagu?
Ujedno me interesira kako na moju buduću mirovinu utječe sudjelovanje u domovinskom ratu?

Poštovani hvulić,

Vaša mirovina po općem propisu ZOMO (civilna mirovina) u nijednoj inačici ne može biti niža od bilo koje mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, pa ni od najniže starosne braniteljske mirovine.

1.Stvarni izračun mirovine ako Vam iznosi MANJE od najniže mirovine po općem propisu ZOMO, odlazak u mirovinu najpovoljniji Vam je na 65. rođendan.

2. Stvarni izračun mirovine ako Vam iznosi VIŠE od najniže mirovine po općem propisu ZOMO, odlazak u mirovinu najpovoljniji Vam je 31.12.2018. (po sadašnjem Zakonu), znači prestajete sa radom 30.12.2018.g..

3.Starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u tablici tada množite sa faktorom 1,087 i rezultat simulirane starosne mirovine onda iznosi  3.853,57  kn  x  1,087  =  4.188,83 kn.

4.Kako do sada niste iskazali Vaš stvarni prosječni vrijednosni bod PVB za ukupni radni staž simulaciju sam izveo sa iznosom 1,0001, to jest kao da Vam je prosječna plača tijekom radnog staža odgovarala prosječnoj plaći u državi.

5.Dok se ne izjasnite o točnom iznosu Vašeg prosječnog vrijednosnog boda PVB moj savjet je, raditi najkasnije do 30.12.2018. a korištenje mirovine zatražiti sa nadnevkom 31.12.2018.g. to jest korištenje prava prema sadašnjem Zakonu jer je novi za Vas najvjerojatnije nepovoljniji.

6.Obavezno zatražite priznavanje starosne mirovine i po Zakonu o hrvatskim braniteljima i isplatu povoljnije mirovine.

7.Tablice prikazuju koliko Vam raste iznos mirovine za 30. mjeseci borbenog sektora.

Lijep pozdrav

 

Vulić  46.mirovinskog staža.jpg

Vulić 43. mirovinskog staža.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

- vec imate uvjet je za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", uvjet je 60 godina zivota i 41 godina efektivnog radnog staza, sto vi vec imate i ako odete u mirovinu do 30.12.2018.god. dobili bi po sadasnjem ZOMO-u dodatak na mirovinu od 0,15% po svakom mjesecu duljeg rada od navrsenih 60 godina zivota a to je vama onda 57 mjeseci (57 x 0,15% = 8,55%) znaci vasa izracunata mirovina bi se uvecala za 8,55%

- prema prijedlogu novog  ZOMO-a, taj dodatak od 0,15% po daljnjem mjesecu rada se od 01.01.2019.god. ukida-izbacuje iz mirovinskog zakona za "dugogodisnjeg osiguranika".

 

Postovani prof je u pravu zabrojao sam se za jedan mjesec pa vi ustvari imate do 30.12.2018.god 58 mjeseci rada nakon navrsenih 60 godina zivota (58 x 0,15% = 8,7%) znaci vasa izracunata mirovina bi se povecala za jos 8,7%, npr. ako bi ona izracunata iznosila cca 4000 kn na nju bi dobili dodatak od (4000 x 8,7% = 348 kn) znaci dobili bi dozivotno 348 kn i mirovina bi vam bila 4348 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani strpite se jos par dana, konacni prijedlog novog mirovinskog zakona ZOMO-a vjerojatno bi se trebao naci sutra na sjednici vlade te usvojiti i poslati u sabor na drugo citanje vec u utorak 04.12.2018.god.

Kako je u zadnje vrijeme ministar Pavic obecao ublazavanje nekih dosad najavljenih promjena u prvom prijedlogu, najbolje je pricekati par dana, kako je rekao novi zakon bi trebao biti usvojen na sjednici sabora u petak 14.12.2018.god. i stupio bi na snagu od 01.01.2019.god.

https://vijesti.hrt.hr/474943/pavic-pregovori-za-2019-su-zavrseni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Postovani strpite se jos par dana, konacni prijedlog novog mirovinskog zakona ZOMO-a vjerojatno bi se trebao naci sutra na sjednici vlade te usvojiti i poslati u sabor na drugo citanje vec u utorak 04.12.2018.god.

Kako je u zadnje vrijeme ministar Pavic obecao ublazavanje nekih dosad najavljenih promjena u prvom prijedlogu, najbolje je pricekati par dana, kako je rekao novi zakon bi trebao biti usvojen na sjednici sabora u petak 14.12.2018.god. i stupio bi na snagu od 01.01.2019.god.

https://vijesti.hrt.hr/474943/pavic-pregovori-za-2019-su-zavrseni

Naime zasto sam to napisao, ako poslusate emisiju "A sada Vlada" (iz gornjeg linka) u kojoj je gostovao ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić, od 12 minute i 40 sekundi pa do 13 minite i 10 sekundi (tih 30 sekundi) postavlje se pitanje "dali je novinarka ministara ulovila na krivoj nozi" ili ce ipak doci u konacnom prijedlogu vlade novog ZOMO-u do promjene u odnosu na prvi prijedlog vlade u prvom citanju.

Da pojasnim, pitanje koje je postavila novinarka ministru Pavicu vezano na dodatak na mirovinu po daljnjim godinama rada nakon navrsenih godina potrebnih za mirovinu  prema navedenim godinama zivota (60 godina) i godinama staza (41 godina) odnosilo bi se na mirovinu za "dugogodisnjeg osiguranika", a u prvom prijedlogu vlade novog ZOMO-a taj dodatak-bonifikacija se brisala iz zakona.

Zato pricekajmo par dana da vidimo dali su ipak u konacni prijedlog novog ZOMO-a vratili i dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada i za "dugogodisnje osiguranike" ( u 2018.god on je bio 0,15% po mjesecu daljnjeg rada).

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

zahvaljujem na odgovorima i objašnjenjima.

g. malicovjek, svakako ću popratiti razvoj situacije oko prijedloga novog ZOMO-a i otići do FINE po šifru za e-gradjani.

g. prof, prosječni vrijednosni bodovi su mi 1.0874. Mogu li Vas zamoliti još jedan izračun sa stvarnim bodovima? 

Imam još jedno pitanje. Naveli ste da zatražim priznavanje starosne mirovine i po zakonu o hrv. braniteljima te isplatu povoljnije mirovine. 
Na koji način se predaje taj zahtjev (kome i kada)? 
Napominjem da sam bio zapovjednik voda od polovice 1994 te imam čin zastavnika od polovice 1995 ako to nešto mijenja kod izračuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , hvulic je napisao:

Poštovani,

zahvaljujem na odgovorima i objašnjenjima.

g. malicovjek, svakako ću popratiti razvoj situacije oko prijedloga novog ZOMO-a i otići do FINE po šifru za e-gradjani.

g. prof, prosječni vrijednosni bodovi su mi 1.0874. Mogu li Vas zamoliti još jedan izračun sa stvarnim bodovima? 

Imam još jedno pitanje. Naveli ste da zatražim priznavanje starosne mirovine i po zakonu o hrv. braniteljima te isplatu povoljnije mirovine. 
Na koji način se predaje taj zahtjev (kome i kada)? 
Napominjem da sam bio zapovjednik voda od polovice 1994 te imam čin zastavnika od polovice 1995 ako to nešto mijenja kod izračuna.

Šta ste 95. iz JNA prešli u HV s činom zastavnika ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , hvulic je napisao:

Poštovani,

zahvaljujem na odgovorima i objašnjenjima.

g. malicovjek, svakako ću popratiti razvoj situacije oko prijedloga novog ZOMO-a i otići do FINE po šifru za e-gradjani.

g. prof, prosječni vrijednosni bodovi su mi 1.0874. Mogu li Vas zamoliti još jedan izračun sa stvarnim bodovima? 

Imam još jedno pitanje. Naveli ste da zatražim priznavanje starosne mirovine i po zakonu o hrv. braniteljima te isplatu povoljnije mirovine. 
Na koji način se predaje taj zahtjev (kome i kada)? 
Napominjem da sam bio zapovjednik voda od polovice 1994 te imam čin zastavnika od polovice 1995 ako to nešto mijenja kod izračuna.

Postovani od kud vam taj "prosjecni vrjednosni bod" PVB koji navodite 1,0874, ako niste do sada koristili izracun mirovine online preko stranica HZMO-a uz e-gradjani "pass i log", onda pretpostavljam da ste si dali izracunati mirovinu uz placanje izracuna onih 70 kn.

Samo ispunite potrebne podatke u obrazac "zahtjev za mirovinu" i biti ce vam obracunata i navedena u rjesenju o mirovini i jedna po ZOMO-u i druga po ZOPHBDR-u uz napomenu da vam se dodjeljuje ona koja je za vas povoljnija.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , hvulic je napisao:

Poštovani,

g. prof, prosječni vrijednosni bodovi su mi 1.0874. Mogu li Vas zamoliti još jedan izračun sa stvarnim bodovima? 

Imam još jedno pitanje. Naveli ste da zatražim priznavanje starosne mirovine i po zakonu o hrv. braniteljima te isplatu povoljnije mirovine. 
Na koji način se predaje taj zahtjev (kome i kada)? 
Napominjem da sam bio zapovjednik voda od polovice 1994 te imam čin zastavnika od polovice 1995 ako to nešto mijenja kod izračuna.

Poštovani hvulic, generacijo moja,

Samo za Vas, na Vaše traženje u privitku objavljujem tablicu sa PVB  od 1,0874 kako ste tražili.

Starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO dobivenu u tablici tada također množite sa faktorom 1,087 i rezultat simulirane starosne mirovine onda iznosi  4.189,95  kn  x  1,087  =  4.554,47 kn po Zakonu koji je na snazi do 31.12.2018.g.

Prema pisanju velemajstora malogcovjeka postoji mogućnost još povoljnijeg iznosa starosne mirovine po novom ZOMO –u od 01.01.2019.g., međutim to možemo saznati tek po usvajanju istog oko 15.12.2018.g.

Zatražite kompletiranje Vaše dokumentacije (može i danas preko e građanin) u HZMO.

Zahtjev za priznavanje braniteljske mirovine zatražite istovremeno sa zahtjevom za priznavanje starosne mirovine po ZOMO na istom formularu uz napomenu, tražite priznavanje prava na obje starosne mirovine a isplatu povoljnije mirovine.

Poštovani, iznos starosne braniteljske mirovine definira samo Vaš: mirovinski staž, PVB, broj dana borbenog sektora a kao i za ostale još i AVM.

Do ponovnog pisanja, lijep pozdrav

 

Vulić 46.g.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:

Naime zasto sam to napisao, ako poslusate emisiju "A sada Vlada" (iz gornjeg linka) u kojoj je gostovao ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić, od 12 minute i 40 sekundi pa do 13 minite i 10 sekundi (tih 30 sekundi) postavlje se pitanje "dali je novinarka ministara ulovila na krivoj nozi" ili ce ipak doci u konacnom prijedlogu vlade novog ZOMO-u do promjene u odnosu na prvi prijedlog vlade u prvom citanju.

Da pojasnim, pitanje koje je postavila novinarka ministru Pavicu vezano na dodatak na mirovinu po daljnjim godinama rada nakon navrsenih godina potrebnih za mirovinu  prema navedenim godinama zivota (60 godina) i godinama staza (41 godina) odnosilo bi se na mirovinu za "dugogodisnjeg osiguranika", a u prvom prijedlogu vlade novog ZOMO-a taj dodatak-bonifikacija se brisala iz zakona.

Zato pricekajmo par dana da vidimo dali su ipak u konacni prijedlog novog ZOMO-a vratili i dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada i za "dugogodisnje osiguranike" ( u 2018.god on je bio 0,15% po mjesecu daljnjeg rada).

 

, prof je napisao:

Prema pisanju velemajstora malogcovjeka postoji mogućnost još povoljnijeg iznosa starosne mirovine po novom ZOMO –u od 01.01.2019.g., međutim to možemo saznati tek po usvajanju istog oko 15.12.2018.g.

 

Zatražite kompletiranje Vaše dokumentacije (može i danas preko e građanin) u HZMO.

Evo nakon par dana postali smo malo pametniji i stvar oko "starosne mirovine za dugogodisnjeg osiguranika" vec sad je jasna, naime vlada je u sabor u drugo citanje poslala "konacni prijedlog izmjena ZOMO-a" iz kojega je vidljivo da je ipak novinarka ministra Pavica samo ulovila na krivoj nozi i da je ministar napravio "gaf" kad je na navedeno pitanje iz gornjeg posta odgovorio potvrdno.

Nazalost ipak se bonifikacija - dodatak za "dugogodisnje osiguranike" za svaki mjesec duljeg rada nakon navrsenih godina zivota potrebnih za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika - 60 godina" brise iz ZOMO-a.

Ostavlja se bonifikacija - dodatak samo za one koji ispunjavaju uvjete za starosnu mirovinu i imaju minimalno 35 godina efektivnog radnog staza, sa time da se dosadasnja bonifikacija - dodatak sa 0,15% po mjesecu daljnjeg rada podize na 0,34%.

Sve je jasno ali kao sto pise postovani prof, pricekajmo izglasavanje novog ZOMO-a u saboru 14.12.2018.god., jel ziher je ziher.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, hvulic je napisao:

Poštovani,

zahvaljujem na odgovorima i objašnjenjima.

g. malicovjek, svakako ću popratiti razvoj situacije oko prijedloga novog ZOMO-a i otići do FINE po šifru za e-gradjani.

g. prof, prosječni vrijednosni bodovi su mi 1.0874. Mogu li Vas zamoliti još jedan izračun sa stvarnim bodovima?

Postovani hvuic, uz ovo zadnje gore navedeno u mom postu prema sadsnjim saznanjima izlazi da vam je bolje otici u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" do 30.12.2018.god., evo i izracuna mirovine, postovani prof vam je izracun uljepsao sa malo boja ovaj vam je jednostavan i crno-bijeli.

Razlika izmedju odlaska u 2018.god po sadasnjem ZOMO-u i cekanja na odlazak u 2019.god po novom ZOMO-u ili novom ZOPHBDR-u, ide u korist odlaska sa 30.12.2018.god. i iznosom vece mirovinom za 364,52 kune mjesecno - dozivotno.

 

Izracun mirovine_hvuic.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Šta ste 95. iz JNA prešli u HV s činom zastavnika ?

Poštovani, čin nema veze s JNA, stekao sam ga ukazom predsjednika RH.

 

g. prof i g. malicovjek, zahvaljujem na svim pojašnjenjima, kako stvari stoje, okončat ću svoj radni vijek krajem godine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, hvulic je napisao:

g. prof i g. malicovjek, zahvaljujem na svim pojašnjenjima, kako stvari stoje, okončat ću svoj radni vijek krajem godine. 

Postovani hvulic, iz prvog dana rasprave u saboru te medijskim nastupima na TV i pisanju u novinama, vidljivo je da ce konacni prijedlog novog ZOMO-a biti usvojen u ovom predlozenom obliku, a to vama znaci da se ukida bonus - dodatak za "dugogodisnjeg osiguranika" a sto u konacnici donosi i manju mirovinu u 2019.god.

Da bi bili u potpunosti sigurni pricekajte sa predajom "zahtjeva za  mirovinu" jos do 14.12.2019.god, dan kad se novi ZOMO izglasava u sabor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, malicovjek je napisao:

Postovani hvulic, iz prvog dana rasprave u saboru te medijskim nastupima na TV i pisanju u novinama, vidljivo je da ce konacni prijedlog novog ZOMO-a biti usvojen u ovom predlozenom obliku, a to vama znaci da se ukida bonus - dodatak za "dugogodisnjeg osiguranika" a sto u konacnici donosi i manju mirovinu u 2019.god.

Da bi bili u potpunosti sigurni pricekajte sa predajom "zahtjeva za  mirovinu" jos do 14.12.2019.god, dan kad se novi ZOMO izglasava u sabor.

Da, pričekat ću još do 14-og za konačnu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, hvulic je napisao:

Da, pričekat ću još do 14-og za konačnu odluku.

Poštovani hvulić,

Podnesite slobodno zahtjev za prestanak radnog odnosa na nadnevak 30.12.2018.g. u svojoj firmi odmah.

Zatražite kompletiranje dokumentacije u HZMO odmah.

Predlažem, odmah podnesite i zahtjev za priznavanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika odmah sa nadnevkom umirovljenja 31,12,2018.g.

Naknadno možete promjeniti nadnevak umirovljenja za umirovljenje u 2019.g. ako bude trebalo, a siguran sam da je ovako bolje.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, prof je napisao:

Poštovani hvulić,

Zatražite kompletiranje dokumentacije u HZMO odmah.

 

Predkompletiranje podataka mozete zapoceti odmah sa ispunjenjem i predajom zahtjeva " Zahtjev za informativni izračun mirovine prema odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju" uz prilaganje potrebne dokumentacije navedene u zahtjevu ili online preko stranica HZMO-a, s tim da onda morate slikati sve ispunjene stranice iz radne knjizice i kao slike jpeg ili pdf priloziti online uz ispisivanje i slanje zahtjeva na stranicama HZMO-a.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivi link za obrazac "pretkompletiranja" evo ponavljam ispravljeni post:

Predkompletiranje podataka mozete zapoceti odmah sa ispunjenjem i predajom zahtjeva " Obavijest o namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu "uz prilaganje potrebne dokumentacije navedene u zahtjevu ili online preko stranica HZMO-a, s tim da onda morate slikati sve ispunjene stranice iz radne knjizice i kao slike jpeg ili pdf priloziti online uz ispisivanje i slanje zahtjeva na stranicama HZMO-a.

 

Molim Moderatore da se produzi vrijeme mogucnosti uredjenja napisanog posta, ovo dodjeljeno vrijeme je prekratko, produzite ga na barem 10 do 15 minuta od vremena napisanog, unaprijed zahvaljujem.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija