Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Pravo  na ponovni izračun mirovine po čl. 52. stavak c)  Zakona o hrvatskim braniteljima imaju

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48.  Zakona (NN 121/17).

 

Članak 27.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, prijevremenu starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu zbog stečaja poslodavca prema ovom Zakonu ili Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Članak 35.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora, koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

Članak 48.

Članovima uže i šire obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji ostvaruju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju osobni bod povećava se ovisno o vremenu sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata temeljem kojeg izvode pravo.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Nevenko,

prema mom skromnom mišljenju i Vi imate pravo podnijeti zahtjev za određivanje starosne braniteljske mirovine uz primjenu članaka 27  Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i isplatu povoljnijeg iznosa mirovine.

To pravo Vas pripada kao korisnika starosne mirovine po ZOMO makar ste propustili istovremeno sa zahtjevom za starosnom mirovinom po ZOMO podnijeti i zahtjev za priznavanje starosne braniteljske mirovine, sve temeljem članka 52. stavak c. Zakona o hrvatskim braniteljima.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 15. 11. 2023. u 11:23, prof je napisao:

Ponovni izračun mirovine sukladno čl. 52.c) Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata   neće se izvršiti:

  1. svima kojima je mirovina priznata sukladno Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (tj. mirovine po čl. 6., 6.a i 11.)
  2. svima kojima je invalidska mirovina određena sukladno ZOHBDR-a u potpunosti (tzv. 100% vojna)
  3. svima kojima je mirovina određena 2019. g. i nakon 2019. g. obzirom da je od tada priznato sve što je određeno novim ZOHBDR-om.

Izračun mirovine neće se izvršiti :

      1. svima kojima je mirovina priznata sukladno Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (tj. mirovine po čl. 6., 6.a i 11.)

      3. svima kojima je mirovina određena 2019. g. i nakon 2019. g. obzirom da je od tada priznato sve što je određeno novim ZOHBDR-om.

 

Kako je izrijekom određeno kome se neće izvršiti izračun braniteljske mirovine sukladno članku 52.c a VI ne spadate u te skupine:

- korisnik mirovine po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i

- korisnik komu je mirovina određena 2019.g. i nakon 2019.g.

mislim da za Vas slijedi izračun starosne braniteljske mirovine sukladno članku 52.c.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na najnižu mirovinu

Članak 49. (NN 84/21)

(1) Korisniku invalidske ili obiteljske mirovine koji dijelom ili u cijelosti ispunjava uvjete za ostvarivanje prava na mirovinu prema odredbama ovoga Zakona, a mirovina mu je manja od najniže mirovine, odredit će se najniža mirovina prema stavcima 5. i 6. ovoga članka, uz uvjet iz stavka 4. ovoga članka.

(2) Korisniku prijevremene starosne, starosne za dugogodišnjeg osiguranika, starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, kao i korisniku obiteljske mirovine nakon smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji ispunjava uvjete za ostvarivanje mirovine prema ovom Zakonu ili Zakonu o mirovinskom osiguranju, a mirovina mu je manja od najniže mirovine, odredit će se najniža mirovina prema stavcima 5. i 6. ovoga članka, uz uvjet iz stavka 4. ovoga članka.

(3) Iznimno od stavaka 1. i 2. ovoga članka, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji je navršio životnu dob iz članka 26. ovoga Zakona, a ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu prema ovome Zakonu ni prema Zakonu o mirovinskom osiguranju te nije stekao uvjete za neku drugu mirovinu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja generacijske solidarnosti ili je korisnik obiteljske mirovine prema Zakonu o mirovinskom osiguranju odnosno općem propisu o mirovinskom osiguranju koji je prethodio tom propisu, pripada pravo na mirovinu u visini najniže mirovine određene prema stavcima 5. i 6. ovoga članka, uz uvjet iz stavka 4. ovoga članka i primjenu članka 98. Zakona o mirovinskom osiguranju.

(4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. ovoga članka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana u borbenom sektoru.

(5) Najniža mirovina određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne netoplaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u 2016. godini, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

(6) Osnovica iz stavka 5. ovoga članka povećava se za 0,015% od utvrđene proračunske osnovice predviđene propisom kojim se regulira izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: proračunska osnovica) za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

10. Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2018. 

24. Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2019.

26. Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2020.

29. Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2021.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Branimire,

ovisno o Vašoj odluci kad idete u mirovinu, pravo na starosnu mirovinu u:

- 2024.g. imate po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i Zakonu o hrvatskim braniteljima i

- 2027.g. imate po sva tri zakona 

Bilo kad odlučite ići u mirovinu u zahtjevu za priznavanje prava na starosnu mirovinu, uvijek tražite priznavanje prava po svim zakonima na koje imate pravo, onda Vam u isplatu ide za Vas najpovoljniji iznos mirovine.

Svi prikazani iznosi su bruto iznosi Vaših mirovina u eurima.

 

Izracun mirovine  24.jpg

Izracun mirovine  27.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof.

Zamolio bih Vas za odgovor u vezi moje situacije izrade moguće mirovine.Rođen 20 10 1972, radni staž u firmi.30 god.i 6 mjeseci.Vrijdnosni bod koji tražite neznam slab sam sa znanjem informatike da saznam na stranici mirovinskog ali možete uzeti u obzir da sam uvijek na minimalac taj koeficijent.E sad još plus staža ZNG,nigdje radio 370 dana,i još 300 HV mobiliziran ali zaposlen firma , ukupno 670 dana,status dragovoljca te 20 posto HRVI.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , t-34 je napisao:

Poštovani Prof.

Zamolio bih Vas za odgovor u vezi moje situacije izrade moguće mirovine.Rođen 20 10 1972, radni staž u firmi.30 god.i 6 mjeseci.Vrijdnosni bod koji tražite neznam slab sam sa znanjem informatike da saznam na stranici mirovinskog ali možete uzeti u obzir da sam uvijek na minimalac taj koeficijent.E sad još plus staža ZNG,nigdje radio 370 dana,i još 300 HV mobiliziran ali zaposlen firma , ukupno 670 dana,status dragovoljca te 20 posto HRVI.

 

Poštovani,

uz puno gatanja oko izračuna iznosa invalidskih braniteljskih mirovina (nepoznat pvb) pri trenutnom iznosu aktualne vrijednosti mirovine (avm) Vaše potencijalne minimalne braniteljske invalidske mirovine su:

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Branko,

ova slika prikazuje potencijalne bruto iznose svih starosnih mirovina na nadnevak 19.10.2032.g., to jest na Vaš 62-gi rođendan. Imate pravo zatražiti priznavanje svih starosnih mirovina i isplatu najpovoljnijeg iznosa bruto mirovine uz polazni faktor ZOMO od maksimalnih 1,27.

1.  po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

2.  po općem propisu ZOMO  i

3.  po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Polazni faktor ZOMO od 1,27  povećava bruto iznose starosnih mirovina samo po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima za cca 20 %

Korisnici starosnih mirovina po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS od tog povećanog polaznog faktora ZOMO nemaju nikakve koristi ??

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani...

ovde sam se tek prijavio i vidim da se bavite izračunom mirovina, pa me zanima da li netko od iskusnijih kolega ovde može meni pomoći u izračunu.

 

-rođen 1965

-pripadnik gardijske brigade, dragovoljac, 650 dana (1991-1993)

-HRVI 30 trajno

-čin narednik

-radni staž 31 god+ beneficija 6 god+ BH staža 2 godine

 

bio bih zahvalan ako bi mi netko pomogao u izračunu...pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , tony22 je napisao:

još jedno pitanje....

da bi se dobio prosječni vrijednosni bod da li se osnovica za čin ( kod mene iznosi 20 000€) dijeli sa neto prosječnom plaćom u RH za 2023 (1163€) ili se dijeli sa bruto prosječnom plaćom u RH za 2023 (1614 €)?

Sretna Nova godina svima...

Bog,

Kao što vam je poštovani Prof. odgovorio, najbolje je zatražiti informativni izračun mirovine preko sustava e-građani, s tim da im morate poslati preslik radne knjižice, potvrdu o ustrojbenom mjestu i broju dana u HV, potvrdu o statusu dragovoljca..itd. Ako imate platne liste iz najpovoljnijeg razdoblja isto.. (jer Regos ima samo od 2005god. u sustavu).. što više to bolje. Vezano za osnovicu za vrijednosni bod, ona se određuje u odnosu bruto iznosa god.plače koju ste imali po pripadajućem činu ili ustrojbenom mjestu i bruto godišnje prosječne plače u RH - ali za se računa po godini koja je prethodila godini umirovljenja, znači za 2023g (ako idete u mirov. u 2024god.). Koliko znam, te osnovice po činovima i ustr. mjestima, HZMO određuje jednom godišnje, (obično u 3.mjesecu), nova odluka o osnovicama još nije objavljena te se još primjenjuje ona važeća iz 2023g. u kojoj su navedeni iznosi po činovima i osnovice za 2022god. Stavljam je u prilog tako da možete približno izraćunati.. Pozz  

NN (27-23) Odluka-o-osnovicama-za-utvrdivanje-vrijednosnog-boda-prema-činu 2022.pdf Odluka-o-osnovicama-za-utvrdivanje-vrijednosnog-boda-prema-činu 2023.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , drazen_m je napisao:

Bog,

Kao što vam je poštovani Prof. odgovorio, najbolje je zatražiti informativni izračun mirovine preko sustava e-građani, s tim da im morate poslati preslik radne knjižice, potvrdu o ustrojbenom mjestu i broju dana u HV, potvrdu o statusu dragovoljca..itd. 

Poštovani Dražene,

nema potrebe za slanjem nikakvih dokumenata, samo trebate imati pristup e-Građanin i onda zatražiti informativni izračun mirovine bez uvjeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 01. 2024. u 20:55, prof je napisao:

Poštovani Dražene,

nema potrebe za slanjem nikakvih dokumenata, samo trebate imati pristup e-Građanin i onda zatražiti informativni izračun mirovine bez uvjeta.

Poštovani profesore, 

Novi sam na legalisu pa Vas želim zamoliti za pomoć za izračun moje mirovne po ZOHBDR. 

Rođen sam 23.05.1958. 

U mirovinu sam otišao 1.a6.2023 sa cca 31 godine staža. 

Također sam priložio potvrdu o sudjelovanju u ratu od 210 dana. 

Koliko bi iznosila moja mirovina? Dobio sam samo privremeno rješenje. 

Ivica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivica,

nije mi poznat Vaš prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž pa sam ga proizvoljno odredio kao 1,0000. Temeljem navedenog Vaše starosne mirovine bi izgledale (uz staru aktualnu vrijednost mirovine (avm)) kao na slici, u isplatu ide za Vas najpovoljniji iznos.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 57 minuta, prof je napisao:

Poštovani Ivica,

nije mi poznat Vaš prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž pa sam ga proizvoljno odredio kao 1,0000. Temeljem navedenog Vaše starosne mirovine bi izgledale (uz staru aktualnu vrijednost mirovine (avm)) kao na slici, u isplatu ide za Vas najpovoljniji iznos.

Izracun mirovine.jpg

Hvala lijepa profesore 🙂👍

Moj prosječni bod je ispod 1 tako da mi se računa minimalna za staž pa mi je daleko bolja braniteljska. 

Od 01.07.2023 sam se zaposlio uz mirovinu do pola radnog vremena. 

Od tad mi za porez i prirez umanjuje Hzmo i poslodavac. 

Nitko ne uzima u obzir neoporezivi dio od cca 530 eura? 

Hoću li dobiti povrat poreza jer mi je mirovina 300 eura, a pola plaće 370 eura bruto? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mile,

zbog rada na dužnostima s beneficiranim radnim stažom na svoj 57-mi rođendan ostvarili ste pravo na priznavanje starosnih mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Kako neprekidno radite i dalje, ostvarili ste pravo na bonus od 0,45 % na te starosne mirovine za svaki mjesec duljeg rada. Mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS nemaju taj bonus. Zatražite priznavanje prava na sve tri starosne mirovine a isplatu one s najpovoljnijim iznosom.

Idite u mirovinu kada želite, želim Vam svako dobro.

1 Izracun mirovine.jpg

2 Izracun mirovine.jpg

3 Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof molim vas ako možete po jednu tablicu za dvojicu kolega HRVI za 2024. da probamo kolegama napraviti izračun da li bi za njih bila povoljnija invalidska kumulirana braniteljska mirovina pošto su sad ostvarili HRVI, isti su već u starosnim mirovinama po čl. 6. Hvala puno Prof.

1. rođ. 1.10.1973. - datum umir. 1.7.2024. - PVB 1998. 1.7154 - PVB ukup. 1.7492 -Staž 33g. 1m. 23d. - Satnik - Polazni f. 1.85 - Omjer 30/70 - Borbeni 1515 - dragovoljac DA-

Mirovina po čl, 6. od 01.02.2024. je Osobni bod - 77,1190 x 11.77 = 907e

2. rođ. 1.2.1972. - datum umir. 1.7.2024. - PVB 1998. 1.3354 - PVB ukup. 1.3110 -Staž 39g. 9m. 9d. -

Satnik - Polazni f. 1.85 - Omjer 20/80 - Borbeni 1500 - dragovoljac DA-

Mirovina po čl, 6. od 01.02.2024. je Osobni bod - 69,9524 x 11.77 = 823e

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani Motor,

bez poznavanja prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž, osobnog čina, te što će Vam odrediti HZMO imate li pravo na profesionalnu ili opću braniteljsku invalidsku mirovinu te uz minimalni omjer vojni i civilna dio braniteljske mirovine od 20/80 %, jedino se mogu odrediti minimalne braniteljske mirovine kao na slici uz staru aktualnu vrijednost mirovine:

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kumpanjo, korisniče Legalisa,

Vama kao i meni gospoda iz HZMO dobro su izračunali povrat 10 % mirovine.

Onih 10 % su Vam konačno izračunali i vratili sve kako treba:

Zadnja bruto mirovina od   825,82  EUR-a,  je mirovina isplaćena u 2 mjesecu 2024.g., sve ispravno vraćeno.

                             - 10 %       82,58

-----------------------------------------

                                             743,24 EUR-a  je mirovina isplaćena za 8 mjesec 2023.g.

Sretno u mirovini.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 10. 2023. u 14:08, prof je napisao:

Poštovani zlatko,

nakon 1.1.2024.g. Vaša bi mirovina trebala izgledati ovako.

Izracun mirovine.jpg

zlatko1234 2024 izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm 70.58 kB · 22 downloads

Poštovani profesore. Evo saznao sam novi izračun mirovine sa time da je došlo samo do promjene čina. Nije stožerni narednik već časnički namjesnik a sve je isto ostalo kao gore u tablici. Trenutnu mirovinu ste točno izračunali 694,40 dok je nova sa činom i omjerom 20/80 po vašem izračunu 864,89.Po novom izračunu  u mirovinskom mirovina je 779 eura. Dali mi možete objesiti o čemu se radi. Napominjem da meni nije oduzimano onih 10 posto kad sam išao u mirovinu jer je ista bila manja od 3500 kn. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani Zlatko napišite ovdje što su vam napisali u novom rješenju a da treba u tablicu. Cijenjeni Prof mi je unazad par mjeseci vršio neke izračune i dosta su precizni do 2 ili 3 eura odstupanja. Znači po meni je ova tablica dosta precizna ako se precizno znaju svi parametri za izračun.

Poštovani Skywalker007 svakako ću Vas kontaktirati kada dobijem rješenje u ruke. Danas mi je u mirovinskom rečeno koliki je iznos nove mirovine. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zlatko1234 je napisao:

Poštovani profesore. Evo saznao sam novi izračun mirovine sa time da je došlo samo do promjene čina. Nije stožerni narednik već časnički namjesnik a sve je isto ostalo kao gore u tablici. Trenutnu mirovinu ste točno izračunali 694,40 dok je nova sa činom i omjerom 20/80 po vašem izračunu 864,89.Po novom izračunu  u mirovinskom mirovina je 779 eura. Dali mi možete objesiti o čemu se radi. Napominjem da meni nije oduzimano onih 10 posto kad sam išao u mirovinu jer je ista bila manja od 3500 kn. Lp

Poštovani,

oprostite moja pogreška, upisao sam stari  nadnevak umirovljenja - priznavanje mirovine. Također ni sada mi nije točno poznat nadnevak priznavanja prava na novi iznos mirovine, nego sam ga odredio otprilike da se približim sadašnjem iznosu mirovine.

Greška je nastala zbog velike razlike pridodanog staža na starom i novom nadnevku priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, prof je napisao:

Poštovani,

oprostite moja pogreška, upisao sam stari  nadnevak umirovljenja - priznavanje mirovine. Također ni sada mi nije točno poznat nadnevak priznavanja prava na novi iznos mirovine, nego sam ga odredio otprilike da se približim sadašnjem iznosu mirovine.

Greška je nastala zbog velike razlike pridodanog staža na starom i novom nadnevku priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

Izracun mirovine.jpg

Poštovani profesore svakako Vam se javim kad dobijem rješenje u ruke, sa novim podacima. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 02. 2024. u 15:41, prof je napisao:

Poštovani,

oprostite moja pogreška, upisao sam stari  nadnevak umirovljenja - priznavanje mirovine. Također ni sada mi nije točno poznat nadnevak priznavanja prava na novi iznos mirovine, nego sam ga odredio otprilike da se približim sadašnjem iznosu mirovine.

Greška je nastala zbog velike razlike pridodanog staža na starom i novom nadnevku priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

Izracun mirovine.jpg

 

Dana 14. 02. 2024. u 15:41, prof je napisao:

Poštovani,

oprostite moja pogreška, upisao sam stari  nadnevak umirovljenja - priznavanje mirovine. Također ni sada mi nije točno poznat nadnevak priznavanja prava na novi iznos mirovine, nego sam ga odredio otprilike da se približim sadašnjem iznosu mirovine.

Greška je nastala zbog velike razlike pridodanog staža na starom i novom nadnevku priznavanja prava na invalidsku mirovinu.

Izracun mirovine.jpg

 

17080830528578219719742463739781.jpg

1708083089223788310776962298872.jpg

17080831191989168716412115936753.jpg

17080831543867650102779803813999.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani zlatko,

sve je sada jasno, vidite koliko je mala razlika iznosa mirovine iz Rješenja iz HZMO i iz ovog izračuna na slici u privitku. To umanjenje od 5 %  je bilo svima do 31.12.2023.g. nama umirovljenima ili korisnicima mirovine po posebnim propisima.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, prof je napisao:

Poštovani zlatko,

sve je sada jasno, vidite koliko je mala razlika iznosa mirovine iz Rješenja iz HZMO i iz ovog izračuna na slici u privitku. To umanjenje od 5 %  je bilo svima do 31.12.2023.g. nama umirovljenima ili korisnicima mirovine po posebnim propisima.

Izracun mirovine.jpg

Znači poštovani profesore izračun moje mirovine od strane hzzmo je uredu. 

prije 1 minutu, zlatko1234 je napisao:

Znači poštovani profesore izračun moje mirovine od strane hzzmo je uredu. 

Znači sva ta muka oko rvi-a, omjera i čina koja je trajala 6 godina vrijedi na mirovini povišica od 83 eura. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, zlatko1234 je napisao:

Znači poštovani profesore izračun moje mirovine od strane hzzmo je uredu. 

Znači sva ta muka oko rvi-a, omjera i čina koja je trajala 6 godina vrijedi na mirovini povišica od 83 eura. 

Poštovani zlatko, vidim da ste prije ovog rješenja imali 54 g i 9 mje.starosti, pa su vam uzeli jako puno pridodanog staža ako ste otišli ranije u mirovinu, pa s omjerom 20-80 niste dobili ono što ste očekivali.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zamolba PROF-i za orijentacijski izračun mirovine.

U radnom odnosu još uvijek u MUP-u s nešto više od 30 godina "čistog" staža. Ukupno staža s benificijama  41 god 11 mj 14 dan + 2god 3 mj 12 dana poseban staž u dvostrukom trajanju sudionika u Domovinskom ratu.

Rođen 22.2.1972 godine, prosječni vrijednosno bod 2022. godine je bio 1,222, a za ukupni staž 1,1802. U borbenom sektori 1441 dan.

Imam HRVI 20% trajno, trenutno u zvanju višeg policijskog narednika.

Ako dođe do procjene moje radne sposobnosti zbog bolesti te oduzimanja ovlaštenja imam mogućnost podnijeti zahtjev za mirovinu po čl. 6 a ili tražiti mirovinu kao HRVI.

Uzmimo 30.6.2024. godine kao datum umirovljenja.

Koja mi je najbolja solucija i što u mome slučaju podrazumijeva kumulirana mirovina po ZOHB?

Hvala. 

uređeno: od dodaledi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, vidim da imate već hrvi za stalno i da ste još u sustavu. Ako idete na procjenu radne sposobnosti za mjesto policajca onda vas oni mogu poslati jedino u mirovinu po članku 11. jer tako onda oni izbjegnu da vam isplate otpremninu pa ne prakticiraju članak 6a. To vam je profesionalna nesposobnost i ta je mirovina dosta mala za nekih 20%. Vi trebate gledati kada vas pošalju na procjenu radne sposobnosti i proglase nesposobnim jer bi tako s hrvi dobili 2 policijska zvanja više da pokrenete i vještačenje za kumuliranu invalidsku mirovinu po zakonu o HB. Malo je to zeznuto jer kada odete na procjenu radne sposobnosti u ZOSI taj datum vas mirovinsko piše da ste u profesionalnoj mirovini pa ni sam ne znam kako će te to izvesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, vidim da imate već hrvi za stalno i da ste još u sustavu. Ako idete na procjenu radne sposobnosti za mjesto policajca onda vas oni mogu poslati jedino u mirovinu po članku 11. jer tako onda oni izbjegnu da vam isplate otpremninu pa ne prakticiraju članak 6a. To vam je profesionalna nesposobnost i ta je mirovina dosta mala za nekih 20%. Vi trebate gledati kada vas pošalju na procjenu radne sposobnosti i proglase nesposobnim jer bi tako s hrvi dobili 2 policijska zvanja više da pokrenete i vještačenje za kumuliranu invalidsku mirovinu po zakonu o HB. Malo je to zeznuto jer kada odete na procjenu radne sposobnosti u ZOSI taj datum vas mirovinsko piše da ste u profesionalnoj mirovini pa ni sam ne znam kako će te to izvesti.

Teoretski trebao bih odmah zatražiti mirovinu po 6a, ali to ne mogu riješiti prije izlaska pred liječničko povjerenstvo jer se komisija za mirovine sastaje 2x godišnje, a i pitanje je da li će mi odobriti mirovinu iako imam uvjete za nju. u 3 PM.

Zbog čega mi iznos mirovine po 6a i 11 u tablici za izračun bude isti? To bi trebao biti različit iznos ili..?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, prof je napisao:

Ne, poštovani kolega, baš isti. Iznos mirovine po članku 6a je isti s iznosom mirovine po članku 11 profesionalna nesposobnost.

Koliko se sjećam po Kolektivnom ugovoru se i za invalidsku mirovinu isplaćuje otpremnina tako da mi je onda svejedno po kojem čl. idem u mirovinu. Moram provjeriti kolektivni ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, dodaledi je napisao:

Koliko se sjećam po Kolektivnom ugovoru se i za invalidsku mirovinu isplaćuje otpremnina tako da mi je onda svejedno po kojem čl. idem u mirovinu. Moram provjeriti kolektivni ugovor.

U svezi policijskih službenika sve ostaje kao i do sada, tj. isti ostvaruju pravo na otpremninu prema Zakonu o policiji, a ne Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike, tj.: 
 
- Policijskom službeniku kojem prestaje državna služba radi stjecanja prava na invalidsku mirovinu zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesečne neto plaće isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj utvrđenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje siječanj-kolovoz prethodne godine, uvećane 12 puta,
- Policijskom službeniku kojem, sukladno posebnom propisu, prestaje državna služba radi stjecanja prava na starosnu mirovinu (uključujući i čl. 6.) pripada pravo na neto iznos otpremnine u visini prosječne mjesečne neto plaće isplaćene po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj utvrđenoj od strane Državnog zavoda za statistiku, a za razdoblje siječanj-kolovoz prethodne godine, uvećane 10 puta,
prije 13 minuta, prof je napisao:

Oprostite ali nisam vidio da ste naveli da imate priznati status dragovoljca, iznosi mirovine po članku 11 - profesionalna nesposobnost i po članku 6a su isti.

Znači po ovom Vašem izračunu mirovina bi mi bila cca. 722,33 €, a onda bih trebao tražiti izlazak pred komisiju da vidim kolika bi mi bila kumulirana mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ne znam kako da vam jednostavnije objasnim ali mup nikoga ne šalje u mirovinu po članku 6a to radi samo morh. Mup vas šalje ili po članku 11.  ako je ozljeda na radu ili profesionalna mirovina ide 12 otpremnina, ako je zbog ranjavanja ili ptsp hrvi onda je 3 otpremnine. Po članku 6. je starosna mirovina 10 otpremnina. 

Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba i ovlaštenih službenih osoba

Članak 11.

Ako zdravstvena komisija nadležnog ministarstva proglasi osiguranika nesposobnim za djelatnu vojnu službu, odnosno za poslove ovlaštene službene osobe, ovlašteni vještak iz članka 113. stavka 1. Zakona o mirovinskom osiguranju utvrdit će kod tog osiguranika postojanje profesionalne ili opće nesposobnosti za rad prema tom Zakonu.

Svakako se raspitajte u vašoj PU jer su tako prošli moje kolege 2022 pa dobili profesionalnu po čl 11. i bez otpremnine, jedino je kolega koji je imao hrvi uspio dobiti kumuliranu po zakonu o braniteljima jer je imao hrvi i predao riješenje odmah u mirovinskom pa su ga po tome vještačili. Ali najbolje će vam objasniti u vašoj PU kako sad ide postupak pa da znate točno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , dodaledi je napisao:

Mogu li negdje preuzeti tablicu za izračun mirovine pošto ova koju imam očito izbacuje prevelike cifre.

00.jpg

Poštovani,

krivo ste napisali pvb od 98 do umirovljenja, nije 1,4 nego sam ja upisao 1,14

prije 2 sati , dodaledi je napisao:
 

Znači po ovom Vašem izračunu mirovina bi mi bila cca. 722,33 €, a onda bih trebao tražiti izlazak pred komisiju da vidim kolika bi mi bila kumulirana mirovina.

Da, najniža invalidska braniteljska mirovina - profesionalna nesposobnost bi Vam iznosila više od 800 EUR-a (po novoj avm) uz minimalni omjer vojni i civila dio mirovina 20 / 80 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani ne znam kako da vam jednostavnije objasnim ali mup nikoga ne šalje u mirovinu po članku 6a to radi samo morh. Mup vas šalje ili po članku 11.  ako je ozljeda na radu ili profesionalna mirovina ide 12 otpremnina, ako je zbog ranjavanja ili ptsp hrvi onda je 3 otpremnine. Po članku 6. je starosna mirovina 10 otpremnina. 

Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba i ovlaštenih službenih osoba

Članak 11.

Ako zdravstvena komisija nadležnog ministarstva proglasi osiguranika nesposobnim za djelatnu vojnu službu, odnosno za poslove ovlaštene službene osobe, ovlašteni vještak iz članka 113. stavka 1. Zakona o mirovinskom osiguranju utvrdit će kod tog osiguranika postojanje profesionalne ili opće nesposobnosti za rad prema tom Zakonu.

Svakako se raspitajte u vašoj PU jer su tako prošli moje kolege 2022 pa dobili profesionalnu po čl 11. i bez otpremnine, jedino je kolega koji je imao hrvi uspio dobiti kumuliranu po zakonu o braniteljima jer je imao hrvi i predao riješenje odmah u mirovinskom pa su ga po tome vještačili. Ali najbolje će vam objasniti u vašoj PU kako sad ide postupak pa da znate točno.

Zna li itko po kojem se to zakonu isplaćuju samo tri otpremnine kada se odlazi u mirovinu po čl. 11 , a kao uzrok profesionalne nesposobnosti je ranjavanje ili PTSP?

U Zakonu o policiji postoje samo tri vrste otpremnina i to po čl. 6 - 10 otpremnina, po čl. 6a - 6 otpremnina i po čl. 11 - 12 otpremnina.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dodatak II. Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike

KOLEKTIVNI UGOVORI

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE, Zagreb, Trg svetog Marka 2, (u daljnjem tekstu: Vlada), kao poslodavac, zastupana po ministru rada i mirovinskoga sustava Josipu Aladroviću

i

SINDIKAT POLICIJE HRVATSKE, Zagreb, Bužanova 4, zastupan po Dubravku Jagiću, NEZAVISNI SINDIKAT DJELATNIKA MINISTARSTVA UNUTARNJIH POSLOVA, Zagreb, Avenija Gojka Šuška 1, zastupan po Zdravku Lončaru,

SINDIKAT DRŽAVNIH I LOKALNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA REPUBLIKE HRVATSKE, Zagreb, Trg kralja Petra Krešimira IV. br. 2, zastupan po Borisu Pleši,

(u daljnjem tekstu: sindikati)

zaključili su 29. studenoga 2019. godine sljedeći

Članak 8.

Ugovorne strane sporazumno utvrđuju da će otpremnina prilikom odlaska u mirovinu službenika i namještenika od 1. siječnja 2020. godine iznositi dvije osnovice za izračun plaće državnog službenika i namještenika, koje će biti važeće na zadnji dan rada u državnoj službi prije odlaska službenika i namještenika u mirovinu.

Koliko sam shvatio ove 2 otpremnine prije su bile 3 primjenjuju se kada se ide u invalidsku mirovinu po članku 11. ako razlog nije ozljeda na radu i profesionalna bolest.

Dodatak II.pdf

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mili,

dobro ste vrijeme izabrali za odlazak u starosnu mirovinu, možda Vam još nešto naraste prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž. Koristite puni benefit dugog rada na dužnostima s beneficiranim radnim stažom, imate maksimalni polazni faktor ZOMO.

Uzmite najpovoljniji iznos mirovine i sretno u mirovini.

Lp.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

prema Vašim trenutno poznatim parametrima za izračun braniteljske mirovine, krajem godine to bi izgledalo kao na slici, zanemarite starosnu mirovinu. 

Povjerenstvo HZMO odlučuje o tome pripada li Vas invalidska mirovina opća ili profesionalna nesposobnost i omjer vojni i civilni dio mirovine.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zvonko,

od 1.5.2024.g. imate pravo na priznavanje starosnih mirovina po sva tri zakona i one bi Vam iznosile kao na prvoj slici.

Kad bi imali priliku i volje raditi do 1.5.2027.g. iznosi starosnih mirovina bi Vam bili kao na drugoj slici, možete birati isplatu mirovine s najpovoljnijim iznosom.

Tri godine duljeg rada a mirovina za 25 % veća, da ili ne, pitanje je upravo sada ?

Izracun mirovine umirovljenje 2024.g..jpg

Izracun mirovine umirovljenje 2027.g..jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega Josipe,

jasno Vam je da nemate pravo na priznavanje starosne mirovine po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, za priznavanje prava na mirovine po članku 11., invalidske mirovine, trebate častan otpust iz službe s pravom na mirovinu po članku 11.

Nakon toga sve je u rukama nadležnih u HZMO koji Vam određuju na koju invalidsku mirovinu imate pravo. Sretno.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Mladene,

tijekom 2027.g. ostvarujete pravo na priznavanje starosnih mirovina po oba zakona i možete birati isplatu povoljnijeg iznosa mirovine.  Molim Vas pogledajte sve slike i iznose Vaših potencijalnih starosnih mirovina ako radite još 2, 3 ili 4 godine nakon 2027.g., mislim da je sve skupa jako dobro.

Poseban rast mirovina je zbog rasta polaznog faktora ZOMO, on raste 0,45 % za svaki mjesec rada nakon ostvarenog prvog uvjeta na priznanje starosne mirovine po ZOMO.

2027 Izracun mirovine.jpg

2029.g. Izracun mirovine.jpg

2030.g. Izracun mirovine.jpg

2031.g. Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija