Jump to content
Tutlek

Zastara od kud krenut

Preporučene objave

Gledam po forumu ali ne mogu naci neki konkretni primjer a samim time i rjesenje koje bi pomoglo.

Radi se o sljedecem klasika banka prodala dug po tekucem kuci za naplatu dugovanja. Sredinom po saznanjima ovrha je od JB od sredine 10.mj 2008. pravomocna tjek zastare nije prekidan

kuća za naplatu potrazivanja nije pokrenula nikakav zahtjev za promjenu sredstava ovrhe  samim time od sredine 10.mj 2018. nemaju nikakvu ispravu na osnovu koje bi potrazivali odredjen iznos buduci da je proslo 10god od pravomocnosti. 

Ali salju i dalje opomene i zovu. Sto bi se tu trebalo ucinit informacije o pravomocnosti sam dobio na fini a JB je rekao da predmet vise nije kod njega jer da oni cuvaju 3 god i onda se ponistava. Dali ima fina mozda rjesenje o ovrsi i dali mi mogu napravit kopiju normalno uz nadoknadu po njihovom vazecem cijeniku ?

Od kud krenut uzet odvjetnika da im sastavi kakav dopis ili nesto im rec kad ponovno zovu da nemaju vise legitimnu ispravu za naplatu neznam ?

Nadam se da ce netko ovdje znati na cemu se unaprijed zahvaljujem.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

U tom slučaju nema govora o zastari, jer dok je rješenje o ovrsi bilo na Fini radi provedbe, zastara nije tekla. Sada ako mislite pod ovim da je po čl.12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, Vaše rješenje trenutno isknjižena iz Fininog Očevidnika, to ne znači da je dug prestao postojati. Ovrhovoditelj ima ovršnu ispravi, zastarni rok mu je počeo teći od kada je Fina isknjižila rješenje i on u bilo kojem trenutku i na bilo kojem predmetu ovrhe, može pokrenuti ovršni postupak radi prisilne naplate.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Koliko sam citao po forumu i mozda krivo svatio a svatio sam sljedece:

1.Banka stavlja ovrhu preko JB koja je pravomocna sredinom 10mj. 2008. ( a citao ovdje da takvo rijesenje zastarjeva za 10god ako se ne trazi promjena sredstava ovrhe ili bilo koja druga radnja a pod tim se ne racuna ustupanje duga banke kuci za naplatu dugova )

2.Banka prodaje dugovanje kuci za naplatu potrazivanja koja nema ovrsnu ispravu nego nasljeduje ovu od banke

3.Kuca za naplatu potrazivanja ne trazi promjenu sredstava ovrhe

4. Sredinom 10mj. 2018 godine  proslo 10godina od pravomocnosti i to je u zastari. Jer kuca za naplatu potrazivanja nema legitimnu ispravu za nastavak bi trebala pokrenut spor ali to nije ucinila od dana kad je preuzela dugovanje do danas.

 

 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Avon poslao ovrhu koja je poslana na finu 1/2018. 

Radi se o dugu iz 2014.godine, a u zastaru je to dugovanje otislo jos u 2015.

Dali mi se isplati zalit na to rjesenje i pozvati na zastaru uz sve moguce aktualne zakone i da oni po sudskom rjesenju moraju skinut ovrhu sa fine

 

U godinu dana nije im isplaceno ni uplaceno nista, nisam bila u radnom odnosu a ima jedna ovrha prije njih koja je sad na redu po ocevidniku. 

 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 9 minuta, mm1888 je napisao:

17.1.2018 s tim da su oni mene poceli zvat i slati opomene meni i nazvali poslodavca da on njima mora cijelu moju placu uplatit. On to nece napravit. 

Pa pokrenut cu makar novi sudski postupak, a to rjesenje nikad nije ni stiglo na adresu mi

Ako je rješenje o ovrsi postalo pravomoćno 17.1.2018. tada je to datum koji se uzima za računanje početka zastarnog roka. U tom slučaju nema zastare. Kad je nešto pravomoćno, znači i da Vam je uručeno, bilo osobno ili putem oglasne ploče.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 1 minutu, mm1888 je napisao:

Nisam ni na oglaanoj ploci ni doma dobila obavijest. 

Niste trebali dobiti obavijest, već rješenje o ovrsi. Napravite uvid u spis i provjerite dostavu, jer uredna dostava je osnova za klauzulu pravomoćnosti i ovršnosti. 

Prije 3 minuta, mm1888 je napisao:

I sta kad prode 17.1.2019...Onda mogu trazit zastaru? 

Ne. Za rješenje koje je pravomoćno, zastarni rok iznosi 10. godina računajući od dana pravomoćnosti i to samo ako se u ovom periodu ovrhovoditelj ne pokuša naplatiti tj. ako ne poduzme baš ništa da bi naplatio ovaj dug.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 32 minuta, Borbena7 je napisao:

Za rješenje koje je pravomoćno, zastarni rok iznosi 10. godina računajući od dana pravomoćnosti i to samo ako se u ovom periodu ovrhovoditelj ne pokuša naplatiti tj. ako ne poduzme baš ništa da bi naplatio ovaj dug.

Pa to i ja govorim pravomocno rjesenje je sredine 10mj 2008. zastara sredina 10mj. 2018. necu u tocan datum iako ga znam.

U medjuvremenu nista nije poduzimato od strane ovrhovoditelja tako da je to zastara.

Ocito sum u komunikaciji.

 

Uređeno od Tutlek
Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 21 minuta, Tutlek je napisao:

Pa to i ja govorim pravomocno rjesenje je sredine 10mj 2008. zastara sredina 10mj. 2018. necu u tocan datum iako ga znam.

U medjuvremenu nista nije poduzimato od strane ovrhovoditelja tako da je to zastara.

Rekli ste da je ovo rješenje dostavljeno Fini na provedbu i s tom radnjom je prekinuta zastara, a dok je rješenje na Fini i čeka provedbu, zastara ne teče. Počela je teče, tek kada je ovo rješenje isknjižena iz Očevidnika Fine.

Prije 23 minuta, Tutlek je napisao:

Ocito sum u komunikaciji.

Nema nikakvog šuma, kao ni zastare.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 39 minuta, Milena Antić je napisao:

ako i je na fini od 2008 god.i nije se naplatilo ništa,a drugi ovrhovoditelj nije promjenio sredstva ovrhe ,nastaje zastara nakon 10 god.,

Zastare nema za postupak blokade računa koji provodi Fina. Također, na Fini rješenja nisu mogla biti 2008., jer Fina tada nije ni postojala.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Tutlek je napisao:

Gledam po forumu ali ne mogu naci neki konkretni primjer a samim time i rjesenje koje bi pomoglo.

Radi se o sljedecem klasika banka prodala dug po tekucem kuci za naplatu dugovanja. Sredinom po saznanjima ovrha je od JB od sredine 10.mj 2008. pravomocna tjek zastare nije prekidan

kuća za naplatu potrazivanja nije pokrenula nikakav zahtjev za promjenu sredstava ovrhe  samim time od sredine 10.mj 2018. nemaju nikakvu ispravu na osnovu koje bi potrazivali odredjen iznos buduci da je proslo 10god od pravomocnosti. 

Ali salju i dalje opomene i zovu. Sto bi se tu trebalo ucinit informacije o pravomocnosti sam dobio na fini a JB je rekao da predmet vise nije kod njega jer da oni cuvaju 3 god i onda se ponistava. Dali ima fina mozda rjesenje o ovrsi i dali mi mogu napravit kopiju normalno uz nadoknadu po njihovom vazecem cijeniku ?

Od kud krenut uzet odvjetnika da im sastavi kakav dopis ili nesto im rec kad ponovno zovu da nemaju vise legitimnu ispravu za naplatu neznam ?

Nadam se da ce netko ovdje znati na cemu se unaprijed zahvaljujem.

što se tiče zastara po novom zakonu o obveznim odnosima ne znam točno koji čl..ali apsolutna zastara je 6 godina od dana nastanka obveze..znači ako je prošlo6 godina dug je u apsolutnoj i u tom Zakonu je navedeno da čak i sud mora po službenoj dužnosti navesti u nekakvom rješenju  da je dug u apsolutnoj zastari ako je prošlo 6 godina..ukucaj si taj Zakon o obveznim odnosima i polako traži zastaru i protumači..lijep pozdrav..

 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 3 sati , Tutlek je napisao:

Tocno.

Nije na Fini od 2008 ali rjesenje je pravomocno od 2008  na Finu je poslano 2o11. jer od tada je Fina sluzbeno u igri.

I od tada je na provedbi ovrhe i zato nema zastare.

prije 1 sat, zen7777 je napisao:

što se tiče zastara po novom zakonu o obveznim odnosima ne znam točno koji čl..ali apsolutna zastara je 6 godina od dana nastanka obveze..znači ako je prošlo6 godina dug je u apsolutnoj i u tom Zakonu je navedeno da čak i sud mora po službenoj dužnosti navesti u nekakvom rješenju  da je dug u apsolutnoj zastari ako je prošlo 6 godina..ukucaj si taj Zakon o obveznim odnosima i polako traži zastaru i protumači..lijep pozdrav..

Ovo je pogrešno. Kad je u pitanju zastara u ovršnom postupku ovdje se primjenjuje čl. 233. Zakona o obveznim odnosima, a koji kaže da tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare. S tim da zastarni rokovi nisu apsolutni i na njihove prekide utječu radnje vjerovnika.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav! 

Lijepo bih molila ako bi mi itko mogao objasniti, onako kao malom djetetu, u kojim slucajevima nastupa apsolutna zastara i kako se na nju pozvati s obzirom da osoba nije u posjedu sve potrebne dokumentacije. Radi se konkretno o toplani, naime receno mi je da potrazuju dugove od 2007 godine na ovamo. Duznik je dugi niz godina u blokadi. I nisu jedini u redu za naplatu. Bila sam tamo u ime duznika i pitala postoji li ikakva mogućnost otpisa kakvih kamata ako im se plati dug u cjelosti no rekli su da nije moguće. S obzirom da se radi o ogromnom iznosu, a nisu otvoreni za suradnju, zanimalo me bi li se dug mogao umanjiti pozivom na zastaru barem za tu 2007 i 2008 godinu, no ne znam uopce sto mi je činiti i od kuda krenuti. Hvala unaprijed. 

Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , tina2205 je napisao:

u kojim slucajevima nastupa apsolutna zastara

Kod ovrhe se zastara računa od pravomoćnosti rješenje o ovrsi, te nastupa nakon 10. godina. Međutim, ovaj rok od 10. godina se prekida i sa radnjom ovrhovoditelja, a koja je poduzeta s ciljem naplate duga. I nakon ovakvog prekida, rok ponovno teče, ali iz početka. Tako da prema navedenom, kod Vas nije nastupila zastara.

Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...