Jump to content

Eventualni povrat poreza za 2010.g.


ZastoJa

Preporučene objave

Situacija u 2010. slijedeća:

 

- u siječnju isplata plaće za 12. mjesec 2009. (radila sam do 15.12.2009.)

- naknada sa Zavoda za zapošljavanje - zadnja isplata u svibnju 2010.

- podosta računa od privatnih liječnika kod kojih sam sama plaćala preglede

- dopunsko zdravstveno sa dvije uplate od 80kn, za 11. i 12. mjesec 2010.

 

Imam li pravo na neki povrat ili ne?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo na povrat plaćenog poreza na dohodak iz plaće za 12/2009.

 

Korištenje olakšica tj. uvećanje osobnog odbitka na temelju troškova zdravstvenih usluga, ulaganja u stambene potrebe kao i premije životnog osiguranja, priznaju se u godišnjoj poreznoj prijavi za 2010. godinu u ukupnoj svoti-najviše 6.000 kn godišnje i to samo ako su plaćeni do 30.06.2010.

 

Dakle, pogledajte na IP obrascu koji ćete dobiti od bivšeg poslodavca da li i koliko imate uplaćenog poreza na dohodak i isplati li Vam se isti tražiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, tako nekako sam i sama mislila da je.

 

Međutim, ipak sam pitala jer sam pred nekoliko godina bila u sličnoj situaciji i gospođa na poreznoj mi je rekla da nemam pravo na povrat poreza jer sam primala naknadu sa Zavoda. Kad sam ja pitala: a Vi to ne bi ni znali da ja nisam priložila potvrdu da sam na Zavodu, ili? Ona na to: da niste donijeli potvrdu sa Zavoda, ne bi (na potvrdi piše da sam primala naknadu). Mislim, u to vrijeme se radilo o većoj sumi, sad je samo pola jedne plaće u pitanju, ali te godine nisam na kraju dobila ništa jer mi je bilo objašnjeno da nemam pravo na povrat. Meni to nema smisla. Jer naknada nije dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada dobijete Obrazac IP za 2010. godinu pogledajte da li vam je uopće uplaćen predujam poreza na dohodak jer je i to osnova za povrat poreza. Ako vam je u mjesecu siječnju 2010. uplaćen predujam poreza, isti će vam se vratiti jer dalje tijekom godine niste radili. Isti je slučaj i za raniju godinu, možda ste primali samo naknadu od zavoda za zapošljavanje, a ona nije dohodak i na nju se ne plaća porez pa tako da niste niti mogli ostvariti pravo.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

rubrika je napisao:

kada dobijete Obrazac IP za 2010. godinu pogledajte da li vam je uopće uplaćen predujam poreza na dohodak jer je i to osnova za povrat poreza. Ako vam je u mjesecu siječnju 2010. uplaćen predujam poreza, isti će vam se vratiti jer dalje tijekom godine niste radili. Isti je slučaj i za raniju godinu, možda ste primali samo naknadu od zavoda za zapošljavanje, a ona nije dohodak i na nju se ne plaća porez pa tako da niste niti mogli ostvariti pravo.

 

Pozdrav!

 

Hvala na odgovoru.

 

Je, uplaćeno je, 182kn u siječnju 2010. za plaću iz prosinca 2009. Isto tako, u veljači je uplaćen porez od onog što sam bila u komisiji na izbornom mjestu za predsjedničke izbore, prošle godine, ono što smo dobili 680kn.

 

A one godine o kojoj govorim, da mi je žena na poreznoj rekla da nemam pravo jer sam primala naknadu, te godine, sam imala situaciju da sam radila dva mjeseca, i nakon toga par mjeseci primala naknadu (jer sam radila par godina neprekidno, i onda još siječanj i veljaču u toj godini). Ja sam odmah reagirala u smislu da gdje to piše da nemam pravo, koji članak kojeg zakona...a ona meni da "kaj bi ja povrat poreza, a država mi plaćala naknadu za nezaposlene". Pa sam odustala, budući se radilo o malom iznosu. Trebala sam jednostavno slijedeći dan nekom drugom zaposleniku porezne sa istim papirima.

 

A i sad, po svemu što sam pročitala, imam pravo na gore spomenute 182kn, ali moja frendica koja radi plaće u jednoj tvrtki tvrdi isto - da ne može jer sam primala naknadu. I da mi se ne isplati za taj iznos.

 

Nije neki iznos, ali ne radim i zašto bi šenkala (opet) novce na koje imam pravo, ako imam.

 

Molim samo da mi kažete, ako znate, što sve, osim prijave i IP kartice trebam priložiti? Potvrdu sa Zavoda, jel? (na kojoj inače, piše naknada, već po špranci, to znam)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor za ZastoJa

- u tim ranijim godinama jedino niste mogli biti nekome uzdržavani član ukoliko ste ostvarili primitke (u što ulazi i naknada od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje) veće od 10.800,00 kuna na godišnjoj razini, ali ste imali pravo na podnošenje godišnje porezne prijave sukladno čl. 40. Zakona o porezu na dohodak.

Ove godine uz poreznu prijavu obvezno podnosite Obrazac IP i Potvrdu o isplaćenom primitku, dohotku i uplaćenom porezu i prirezu po odbitku (koju ste dobili po osnovi rada u komisiji na izbornom mjestu), kao i neke druge isprave vezane uz priznavanje ostalih prava po godišnjoj prijavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas pomoć oko popunjavanja obrasca za povrat poreza za 2010 godinu

naime, prošle godine sam u siječnju i veljači bio zaposlen, od ožujka do srpnja sam nezaposlen - supruga je imala poreznu olakšicu na mene, od kolovoza do prosinca sam zaposlen.

malo sam u nedoumici kako popuniti obrazac

da li u obrascu upsisujem osobni odbitak od 1-12 mjeseca 1800 kn ili u periodu 3-7 mjeseca upisujem samo 900 kn (jer je supruga imala olakšicu)

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija