Jump to content

Procedura uknjižbe prava vlasništva na stan?


drasko_k

Preporučene objave

Poštovani,

 

Moj pokojni otac sklopio je ugovor o otkupu stana sa MORH-om, 1996. god.,na način da ga otplaćuje na rate u 30 godina. MORH je prilikom sklapanja ugovora o otkupu stana izdao tabularnu izjavu,tako da se otac može uknjižiti kao vlasnik stana. No, otac je umro 1997. godine,a da se nije uknjižio kao vlasnik,a moja majka je naslijedila stan u cijelosti, nakon održane ostavinske rasprave.

 

Smatrajući kako nema prepreka da se moja majka uknjiži kao vlasnica rečenog stana, prikupila sam potrebnu dokumentaciju i predala Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva, skupa sa ostalim

dokumentima, na splitski zemljišno-knjižni odjel.

 

Od dokumenata sam priložila kako slijedi:

 

- Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva

- Kupoprodajni ugovor između mog oca i MORH-a

- Potvrdu da je MORH vlasnik nekretnine

- Preris katastra

- Rješenje o nasljeđivanju (iz kojeg je vidljivo da je majka jedini nasljednik stana)

- Izvod iz posjedovnog lista

- Identifikacija čestica prema zemljišno-knjižnom stanju (Usklađeno!)

 

 

Moram naglasiti da mi je prilikom predaje dokumentacije službenica zemljišno-knjižnog odjela čak i savjetovala kako da sastavim Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva,pregledala je sve dokumente koje sam donijela, i naposlijetku nije imala nikakvih primjedbi na valjanost dokumentacije.

 

Danas sam na internetu pročitala da je moj zahtjev za uknjižbu odbijen,i malo je reći da sam konsternirana, pogotovo zbog činjenica da je većina stanara te zgrade (zgrada je u cijelosti bila vlasništvo MORH-a) uknjižila vlasništvo nad stanom.

 

Preklinjem Vas da mi pojasnite proceduru uknjižbe prava vlasništva,odnosno u čemu bi mogao biti problem sa mojom uknjižbom, jer će mi u protivnom život proteći ispred šaltera zemljišno-knjižnog odjela.

 

Hvala unaprijed,

 

Sonja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu (u mjestu gdje je nekretnina) podnijeti prijedlog za mirno rješenje spora, po čl. 186a ZPP .

tražiti da nasljednicima priznaju pravo vlasništva temeljkem kupoprodajnog ugovore.

možda budu osporavali pravo na upis vlasništva dok se ne isplati ugovorena cijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preuranjeno bi bilo pokretati bilo kakav postupak,buduci da knjizni vlasnik dopusta prenos prava vlasnistva,zbog cega sam misljenja da je posrijedi formalna greska u prijedlogu,ili pak pogresna odluka z.k.ureda,sto ce se vidjeti iz rjesenja.

 

Prije svega,svima puno hvala na odgovorima. Što se tiče rješenja,odnosno odbijenice, upravo sam izašla sa zemljišno-knjižnog odjela,jer odbijenica nije na istom šalteru gdje sam dala prijedlog.Ured gdje mogu predignuti odbijenicu je trenutno na užini i otvara u 12:00h. Moram se vratiti i ponovno stati u red,da dobijem odbijenicu. Kad je budem imala,navest ću što su napisali.

 

Srdačan pozdrav i još jednom puno hvala,

 

Sonja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Pozdrav svima,

Nisam uspjela dobiti kopiju rješenja na ruke, moram ga sačekati da mi dođe poštom. Nadam se da će stići kroz 2-3 dana.

 

Pozdrav,

 

Evo, napokon sam dobila rješenje poštom. Nisu mi ga htjeli dati na ruke pa sam se načekala.

 

Ukratko, kako sam ja shvatila, navodno je problem što je grad uknjižen kao vlasnik.Pretpostavljam da sad moram tražiti od grada nekakav dokument kojim bi oni potvrdili da su prebacili zgradu tj. stan na MORH? Što mi je raditi?

 

Niže je obrazloženje, tj. onaj dio koji je bitan:

 

Općinski sud riješio je:

 

I. Odbija se prijedlog.

II. Nema mjesta zabilježbi odbijanja prijedloga u zemljišnoj knjizi.

III. Nalaže se brisanje plombe (lustrum) u Z.U. 16186 K.O. Split.

 

Obrazloženje:

 

Pregledom zemljišne knjige za K.O. Split i baš Z.U. 16186 utvrđeno je da prodavatelj Republika Hrvatska nije uknjižena kao vlasnik predmetne nekretnine, već je čest. zem. 1110/5 zgrada 809 m2, uknjižena kao društveno vlasništvo i kao Općine Split kao nositelja prava korištenja.Pregledom zemljišne knjige i gore navedenih isprava temeljem kojih se traži uknjižba prava vlasništva, na ime predlagatelja upisa, utvrđeno je da se traženo ne može dopustiti iz razloga što nije priložena isprava kojom bi se dokazao pravni slijed od uknjiženog društvenog vlasništva i Općine Split kao nositelja prava korištenja do prodavatelja Republike Hrvatske, a sukladno odredbi članka 40.-41- Zakona i zemljišnim knjigama ("Narodne novine broj 91/96, 114/01, 100/04, 107/07 i 152/08, 55/13, 60/13: dalje ZZK-a), kojim je propisano da su upisi u zemljišnu knjigu dopušteni samo protiv osobe koja je u času podnošenja prijedloga za upis u toj zemlljišnoj knjizi upisana kao vlasnik zemljišta ili nositelj prava, glede kojeg se upis zahtjeva ili ako su zemljište ili neko knjižno pravo uneseni izvanknjižno na više osoba uzastopno,može posljednji stjecatelj zahtijevati da se knjižni prijenos provede neposredno na njega,ako dokaže neprekinuti niz izvanknjižnih stjecanja od knjižnog prednika do sebe.

 

Nadalje, rješenje o nasljeđivanju ovog suda br. O-xxx/97 od 30.11.1998. godine, nije priloženo u izvorniku...

----------------------------------------------------

 

Ukoliko je potrebno rado ću Vam dostaviti skeniranu kopiju rješenjenja.

 

Što se tiče izvornika rješenja,njega nisam odmah dala,jer mi je službenica rekla da ću lako nadopuniti dokumentaciju.

 

P.S. Ne razumijem AD II. i AD III. (Nema mjesta zabilježbi / Nalaže se brisanje plombe)?

 

Hvala unaprijed,

 

Sonja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....činjenica da je većina stanara te zgrade (zgrada je u cijelosti bila vlasništvo MORH-a) uknjižila vlasništvo nad stanom.

-----------------------------------------------------------------------------------

Provjerite u zk.odjelu temeljem koji isprava su se oni upisali (prvoupis) i usporedite sa svojim ispravama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....činjenica da je većina stanara te zgrade (zgrada je u cijelosti bila vlasništvo MORH-a) uknjižila vlasništvo nad stanom.

-----------------------------------------------------------------------------------

Provjerite u zk.odjelu temeljem koji isprava su se oni upisali (prvoupis) i usporedite sa svojim ispravama.

 

Pozdrav,

 

Svakako ću i to provjerit.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija