Jump to content

hrvi mirovina


ROBERT 18

Preporučene objave

g. Mrljavac,

više godina pratim ovaj forum ali sam se danas prvi puta registrirao i s obzirom na sve manja prava nas branitelja a uzimajući u obzir vaše iskustvo molio bi Vas za savjet.

- S 18 god. 91. se aktivno uključujem u obranu suvereniteta RH

- Imam 1692 dana borbenog sektora - sve prva linija i više.

- tri ratna puta

- status dragovoljca

- spomenicu, medalje Bljesak i Oluja

- HRVI 20% PTSP - privremeno

- bolničko lječenje a nekoliko sam odbio kako bi sačuvao radno mjesto (radim u Agrokoru te sam navedeno skrivao) - za tri tjedna trebam ići na dnevne terapije

- pijem četiri tablete dnevno i sve to skrivam od radnih kolega.

- bliski prijatelji mi savjetuju pokretanje postupka za mirovinu s obzirom na moje konstantno stresno stanje.

Oko mirovine dvojim jer ne znam kolika bi bila, dali ću za koju godinu uopće imati pravo na nju itd...

 

Hvala!

 

Robert

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi pokrenuli postupak za invalidsku mirovinu, morate porazgovarati sa svojim izabranim liječnikom koji treba da vas uputi u HZMO na procjenu radne sposobnosti.

 

Treba pored svega ovog što ste naveli napraviti i psihološko testiranje, a nakon toga na procjenu radne sposobnosti.

 

Kako će odlučiti liječnik-vještak u HZMO na procjeni radne sposobnosti ne znamo, ali sada su vrlo rigorozni i da bi dobili opću ili profesionalnu nesposobnost morate imati debelu medicinsku dokumentaciju, ne vjerujem da će vam biti dovoljne samo grupne psihoterapije bez bolničkog liječenja i bolovanja (nije uvjet za bolovanje ali teško da će vam dati radnu nesposobnost ako idete u invalidsku mirovinu direktno sa radnog mjesta, a uzeti bolovanje je rizično za posao u bilo kojoj tvrtci). Vještaci u HZMO uzet će u obzir i vaše godine starosti (što u vašem slučaju nije +).

 

Slijedi vam borba ukoliko se odlučite na takav korak. Dobro razmislite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato sam vam se i obratio, kako vidite problemi su tu ali se bojim te birokracije koja radi po direktivi. Bolničko liječenje imam samo jedno mada su me slali više puta, odbio sam sve u strahu kako ne bi izgubio posao.

 

Hvala!

 

Dobro Mrljavac zbori.

I ja sam takvog mišljenja.

Premalo medicinske dokumentacije, liječenja i bolovanja imaš. I još samo privremeni status hrvi.....

 

U svakom slučaju možeš probati ali nemoj očekivati ništa, pa šta bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ROBERT 18 je napisao:

bliski prijatelji mi savjetuju pokretanje postupka za mirovinu s obzirom na moje konstantno stresno stanje.

 

Budite oprezni glede savjeta "bliskih prijatelja".

 

Većina "prijatelja" daju savjete, ako se radi o drugoj osobi (uglavnom su to "površni savjeti").

 

Njima je manje više-gotovo svejedno (možda i dobijete neki pametan savjet, ali ja bih to uzeo sa rezervom). Lakše je tuđim k....m. po koprivama mlatit.

 

Mislim da ćete imati "tešku borbu" da bi ostvarili invalidsku mirovinu (bez obzira na ratni put-dragovoljac- pogotovo kao što jwe Kopma napisao-privremno ste HRVI).

 

Pogledajte malo na ovom portalu i ovom podforumu starije postove iz kojih je vidljivo da i u vrijeme dok je (tako kažu i pričaju) bilo lakše ostvariti mirovinu po ZOPHB, a niti onda to nije bilo lako. Mnogi su i "prolupali" dok su ostvarili kakvu takvu mirovinu od brige i "sekirancije".

 

A u ovo vrijeme recesije, broj umirovljenika se gotovo izjednačio sa brojem zaposlenih, u Osječko-baranjskoj županiji je čak broj umirovljenika i veći, bit će vam vrlo teško doći do invalidske mirovine ukoliko nemate zaista takvu dokumentaciju da je 300% iz iste vidljivo da ste radno nesposobni.

 

Možda je bolje nastaviti raditi...........?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ROBERT 18 je napisao:

 

 

Budite oprezni glede savjeta "bliskih prijatelja".

 

Većina "prijatelja" daju savjete, ako se radi o drugoj osobi (uglavnom su to "površni savjeti").

 

Njima je manje više-gotovo svejedno (možda i dobijete neki pametan savjet, ali ja bih to uzeo sa rezervom). Lakše je tuđim k....m. po koprivama mlatit.

 

Mislim da ćete imati "tešku borbu" da bi ostvarili invalidsku mirovinu (bez obzira na ratni put-dragovoljac- pogotovo kao što jwe Kopma napisao-privremno ste HRVI).

 

Pogledajte malo na ovom portalu i ovom podforumu starije postove iz kojih je vidljivo da i u vrijeme dok je (tako kažu i pričaju) bilo lakše ostvariti mirovinu po ZOPHB, a niti onda to nije bilo lako. Mnogi su i "prolupali" dok su ostvarili kakvu takvu mirovinu od brige i "sekirancije".

 

A u ovo vrijeme recesije, broj umirovljenika se gotovo izjednačio sa brojem zaposlenih, u Osječko-baranjskoj županiji je čak broj umirovljenika i veći, bit će vam vrlo teško doći do invalidske mirovine ukoliko nemate zaista takvu dokumentaciju da je 300% iz iste vidljivo da ste radno nesposobni.

 

Možda je bolje nastaviti raditi...........?

 

A mislite li da je bolje raditi i onda otići u ku..c sto posto. Ja to sve gledam koliko ti je potrebno novca za život. Čovjek ako ima posao na neodređeno mislim da treba otvoriti bolovanje i ne sramiti se Šta je branitelj. Evo. Vam u Splitu prije tri dana čovjek skočio sa city one centra a ima ptsp koji nije liječio morao je raditi. I što sad. Jeli trebao psihički nestabilan radit ili se liječiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neec je napisao:

A mislite li da je bolje raditi i onda otići u ku..c sto posto. Ja to sve gledam koliko ti je potrebno novca za život. Čovjek ako ima posao na neodređeno mislim da treba otvoriti bolovanje i ne sramiti se Šta je branitelj. Evo. Vam u Splitu prije tri dana čovjek skočio sa city one centra a ima ptsp koji nije liječio morao je raditi. I što sad. Jeli trebao psihički nestabilan radit ili se liječiti.

 

"Rođeni", hajd ti nam to prevedi na rvacki.

 

Pa da mi to andrstend :-)

 

Lako je "skočititi" tamo sa Rive", ali to baš i nije rješenje.

 

A, lipi moj, malo se pozabaviti fotografijom, pecanjem........gledat u more i malo se opustiti.............

 

<nemoj biti u depri..........;-)

 

Upecaj kojui stavi na gradele...... ;-)

 

Pozdrav od Gorana :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[QUOTobrazloži677024]neec je napisao:

 

 

"Rođeni", hajd ti nam to prevedi na rvacki.

 

Pa da mi to andrstend :-)

 

Lako je "skočititi" tamo sa Rive", ali to baš i nije rješenje.

 

A, lipi moj, malo se pozabaviti fotografijom, pecanjem........gledat u more i malo se opustiti.............

 

<nemoj biti u depri..........;-)

 

Upecaj kojui stavi na gradele...... ;-)

 

Pozdrav od Gorana :-)

 

Vidite samo kažem da neki poslovi zahtijevaju psihičku stabilnost. Moja opaska je bila da ako čovjek stvarno ne može izdržati neka obrazloži poslodavcu svoje stanje i zamoli ga novo radno mjesto. Ako mu ovaj to ne želi ili ne može neka otvori bolovanje. Naravno napomena stalni radni odnos. Pretpostavljam da ga ima nakon toliko godina u istog poslodavca. Napominjem da je čovjek zaslužio da mu se izađe u susret. Mislim da znam kako je raditi u trgovini jer sam i sam u istim go....a. Iz mog iskustva spasio sam se otkada sam otvorio bolovanje. Poslodavac mi isto tako na iznošenje mojih problema nije imao ponuditi novo radno mjesto i savjetovao mi da idem na bolovanje ako ne mogu raditi. Ima 6 mjeseci preporodio sam se. Idem redovito u psihijatra i dobrovoljno sam se već javio za treću dnevnu bolnicu u roku od 6 mjeseci.Malo tableta malo terapije i razgovora sa ljudima koji su u sličnim sranjima kao i ti pomaže. Ne idem stari na ribu nego setam sa psom malo šparoge malo spuzevi i terapija znaš koja.Da se vratim na slučaj bolovanja. Pa čovjek ima svoja prava samo kad otvori bolovanje pod tom dijagnozom otvorio je jer mu je teško i poslodavac mu ne može dati otkaz tek tako on mora biti uporan i ići u doktora. I za kraj o ovome skoku. Govorim ti ovo zato što sam upućen. Čovjek nije skočio u rivu na glavu nego je skočio sa 20 metara visine na beton (na glavu).50 godina teška depresivna epizoda i za vrijeme radnog vremena jer je radnik u tom centru popenje se na ogradu treće etaže i skok.A voditelj mu je govorio nedavno da ide na bolovanje, jer se vidjelo da nije stabilan ali ne on je kupio sve u sebi i Šta je napravio ženi i dvjema curicama, ubija se. Sad je pitanje bili bilo bolje da se liječio ili ovo sranje Šta je napravio. Ja znam da je u radu spas ali postoje mnoge vrste rada ako negdje ne možeš idemo dalje. Prijatelju ako ti je teško idi na bolovanje.Nije svatko isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi prijatelju, slušaj ti našeg Mrlju i nemoj si umišljati da si bolesniji nego što jesi,nema sreće od pokretanja postupka za umirovljenje pogotovo za inavlidsku braniteljsku mirovinu.Malo se saberi, bavi se s nekim hobijem,pecaj ribe, makar i na dvije noge što ti može pomoći puno a ne odmoći.Bez zafrkancije nađi si neki hobi i nemisli o nekoj mirovini, čekaj bolja vremena, usput ako ti je toliko loše traži bolničko lječenje i skupljaj dokumentaciju, dijagnoze, i svako lječenje novi psihotest.Do tada radi ako možeš ako ne na bolobanje tjedan, dva i onda na posao i proći će vrijeme.Naravno dok se vremena ne poboljšaju za odlazak u mirovinu. Zato ne pomišljaj na suicid jer dosta je toga, njima je to u interesu da se svi poubijamo, al nećemo im to priuštiti.pamet u glavu koliko je imaš, organiziraj se i polako, radi , bolovonje, lječenje, papiri,i tako redom.Sretno prijatelju!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelji,

napisao sam u kratko gdje sam bio, s koliko godina itd.

Da mirovinu želim nebi ovo sve skrivao od poslodavca i odobijao ležanje kako bi izbjegao bolovanje (za vrijeme bolničkog liječenja za poslodavca sam bio na pretragama) kako me ne bi degradirali ili nešto gore.

Liječenje sam prihvatio kako bi sačuvao obitelj. Uvijek sam govorio kako ja nisam kao ovaj ili onaj, ja ne maltretiram svoju obitelj sve dok toj obitelji nije prekipjelo i dok nisu skupili hrabrosti za ozbiljan razgovor samnom sa zahtjevom da potražim pomoć.

Za svoje ispade kod kuće, na poslu, u prometu ili dr. uvijek sam imao opravdanje i naravno nikad nisam bio kriv ja.

Redovno idem kod lječnika pridržavam se terapija sve kako bi bio bolji otac i suprug.

Uzeo sam si i psa s kojim odlazim u šetnje kako bi se maknio od svih, mada se i tu moram paziti jer me noćne šetnje kroz šumu vračaju u neka prošla vremena.

Ovu temu sam pokrenio jer stvarno sve teže podnosim pritisak, sve više sam pod stresom, nemirom ili kako sve to nazvati.

Kolege iz udruge oboljelih od ptsp-a mi predlažu da se maknam od svega i krenem putem mirovine kako bi sačuvao zdravlje jer mi neće biti bolje tj. može mi biti samo gore.

Kad razmišljam o mirovini gledam i nedostatke - manja primanja a djecu treba školovat, kako bi se osječao manje vrijednim itd.

Ništa ne umišljam kako je napisao CheKirac samo jednostavno ne znam što raditi.

Što vrijeme ide dalje sve ću imati manje prava. Oko mene su prijatelji koji nisu ni upola prošli što i ja a uživaju u mirovini što im ne osporavam samo sebe ponekad smatram budalom.

 

Ovo sam pokušao skratiti da ne idem u detalje a da me opet uspijete shvatiti.

 

Hvala narazumjevanju!

 

Robert

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prijatelju, razumijem te u potpunosti. Samo mene strah ako kreneš putem mirovine da se ne razboliš još više. Previše toga je napisano ovdje kako se institucije odnose prema braniteljima i njihovim pravima. Nakon 10 god borbe s institucijama dijagnosticirali mi karcinom, pripisali ga stresu, rekli da je nastao i rastao prije cca 7-8 god, pa kad zbrojimo dva i dva...

Pogledaj 1 post u Nasmijat se ili plakat, sve će ti biti jasno. Nakon svega toga, podalje od suicida i držanja zatvorenim ladica u glavi iz kojih viri svakakvo "zlo", pokušavam se odmaknuti slikarstvom, laganim meditacijskim vježbama, opuštajučom glazbom, čitanjem poezije i sl., a sad i pokušajem pomaganja drugih nakon što sam otkrio Legalis.

 

Ako bilo što od ovoga možeš ukomponirati uz sadašnji posao i pomogne ti nitko sretniji od mene. Rekla bi moja poštovana psihijatrca, "zombiranje" nije rješenje.

 

By the way, nisi budala. Vjerovatno samo pošten.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa te bolesti se i bojim jer to sam naveo i doktorici - stalno napet, znojan, bez zraka i kako zbog navedenog nebi još i navukao neku boleštinu, na što je ona odgovorila da i hoću ako prošlost ne ostavim iza sebe (pokušavam).

Samo ove godine su mi preminula četiri prijatelja-suborca i svi iznenada - srčani ili moždani - i svi od 50 do 57 godina starosti. Pa ti ne razmišljaj o tome.

 

Ažurirano

 

neec,

što se tiće drugog radnog mijesta - svugdje viškovi. Sa bilo kakvim zahtjevom zbog mog problema bi ispao ne pouzdan i što onda!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niko ti ne brani da tražiš mirovinu,samo moraš biti spreman na sve,kao npr. ovi ovdje: http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/74928-vje%C5%A1ta%C4%8Denje
Dobro ti Dalmatino zbori sve je na tebi. Ako si spreman na "ratovanje" prvo sa svim nalazima ako otvoriš bolovanje na hzzo da ti priznaju bolest kao posljedicu sudjelovanja u domovinskom ratu. Onda imaš pravo na 100% bolovanje u roku od prvih 18 mjeseci, nakon toga ti ide 50% tvojih primanja. Mrljavac ti je napisao niže da će te najbolje tvoj lječnik uputit u svu problematiku.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nemam čin.

Samo status dragovoljca, stupio u obranu 91. sa tek napunjenih 18god., dobra tri ratna puta, 1692 dana borbenog sektora, medalje bljesak i oluja.

Plaća mi varira ovisno o prometu - prosjek cca 5.700,00 ali nekad osječam da mi je sve opterečenje (promet, kontakt s ljudima, komunikacija itd.) kada bi naj radije otišao u mirovinu za manje. Ali kako sam rekao gore - trpim jer treba djecu školovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

imam 52 godine,dvadeset posto rvi,kumulirana mirovina 30 70 profesionalna,lijecim se redovito 16 godina,u mirovini od 2013,od umirovljenja tri puta hospitalizacija,svaki mjesec kontrole,f33,2 i f62.odlucio sam predati za opcu.dali netko zna kakve su mi sanse i dali mi mogu na pregledu za opcu skinuti rat mir.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam 52 godine,dvadeset posto rvi,kumulirana mirovina 30 70 profesionalna,lijecim se redovito 16 godina,u mirovini od 2013,od umirovljenja tri puta hospitalizacija,svaki mjesec kontrole,f33,2 i f62.odlucio sam predati za opcu.dali netko zna kakve su mi sanse i dali mi mogu na pregledu za opcu skinuti rat mir.hvala

To za šanse ti ne zna ni baba Vanga......

 

A ovo za skidanje omjera, nemam pojma ali mislim da ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

doktorici OP doneseš psihijatrijske nalaze a ona ispunjava zahtjev za IK-a i šalje poštom.netko kaže da je poželjno imati i psihiloško testiranje ( koje košta).neznam koliko ono pomaže.na tebi je samo da čekaš poziv za komisiju.

ništa preteško.samo se trebaš pokrenuti.

 

Ažurirano

 

imaš f 43.1 ? ( nisi naveo u postu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija