Jump to content

nedostatak solemnizacije - vjerodostojna isprava


coperko

Preporučene objave

Imam ugovor o zajmu koji je ovjerovljen od strane javnog bilježnika ali nije solemniziran.

Rok dospijeća je istekao.

Da li mogu na temelju takvog ugovora koji nije solemniziran pokrenuti ovrhu kod javnog bilježnika?

Vidim da se prema ovršnom zakonu ovjerovljena privatna isprava smatra vjerodostojnom ispravom.

Prema tome mogao bih poslati prijedlog za ovrhu kod javnog bilježnika.

Da li se slažete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osobno ja se ne slažem,budući da ugovor nije sklopljen u obliku javnobilježničkog akta,već su isključivo ovjereni potpisi ugovornih stranki.

 

Kako onda tumačite zakonsku odredbu iz Ovršnog zakona da se ovjerovljena privatna isprava smatra vjerodostojnom ispravom. A ukoliko je vjerodostojna zar ne ide ovršni prijedlog bilježniku?

Kako da onda po Vama naplatim potraživanje? tužba na izdavanje platnog naloga ili obična tužba?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li vjerodostojna isprava podobna za ovrhu, odnosno jesu li u njoj navedeni vjerovnik i dužnik, te predmet, vrsta i opseg te vrijeme ispunjenja novčane obveze? ako je tako, smatram da možete ići sa ovršnim prijedlogom javnom bilježniku, time da riskirate mogućnost prigovora (solemniziran ugovor i ovršna klauzula u njemu bi, u tome se slažem s Matrixom, poprilično poboljšali vaše šanse za brzu naplatu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li vjerodostojna isprava podobna za ovrhu, odnosno jesu li u njoj navedeni vjerovnik i dužnik, te predmet, vrsta i opseg te vrijeme ispunjenja novčane obveze? ako je tako, smatram da možete ići sa ovršnim prijedlogom javnom bilježniku, time da riskirate mogućnost prigovora (solemniziran ugovor i ovršna klauzula u njemu bi, u tome se slažem s Matrixom, poprilično poboljšali vaše šanse za brzu naplatu).

 

Navedeni su svi elementi koje vi spominjete. Ne bojim se prigovora, jer je situacija jako čista, povrh svega napismenog imam jako puno svjedoka a i nekoliko pisanih priznanja dužnika da nije platio i da će platiti.

 

Samo me zanima koji pravni put da odaberem, da li šaljem ovrhu kod bilježnika ili pišem tužbu na izdavanje platnog naloga.

To mi i neki odvjetnici nisu znali reći pa se zato ovdje konzultiram.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam ugovor o zajmu koji je ovjerovljen od strane javnog bilježnika ali nije solemniziran.

Rok dospijeća je istekao.

Da li mogu na temelju takvog ugovora koji nije solemniziran pokrenuti ovrhu kod javnog bilježnika?

Vidim da se prema ovršnom zakonu ovjerovljena privatna isprava smatra vjerodostojnom ispravom.

Prema tome mogao bih poslati prijedlog za ovrhu kod javnog bilježnika.

Da li se slažete?

 

ako imaš ugovor o zajmu (koji nije solemniziran) dužniku uputi pismeni poziv da u roku ? vrati dug koji je dospio. ako po pozivu ne vrati dug kad istekne rok traži i zakonske zatezne kamate.

zakonske zatezne kamate su 12% (uskoro 8%) i u svakom slučaju veče od kamata na orečenu štednju. zastara za podnošenje tužbe za vračanje duga je 5 godina od dana dospjeća duga.

 

nemožeš javnom bilježniku poslati prijedlog za ovrhu.

ugovor nije ovršna isprava. ugovor o zajmu nije vjerodostojna isprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako imaš ugovor o zajmu (koji nije solemniziran) dužniku uputi pismeni poziv da u roku ? vrati dug koji je dospio. ako po pozivu ne vrati dug kad istekne rok traži i zakonske zatezne kamate.

zakonske zatezne kamate su 12% (uskoro 8%) i u svakom slučaju veče od kamata na orečenu štednju. zastara za podnošenje tužbe za vračanje duga je 5 godina od dana dospjeća duga.

 

nemožeš javnom bilježniku poslati prijedlog za ovrhu.

ugovor nije ovršna isprava. ugovor o zajmu nije vjerodostojna isprava.

 

Niste mi dali potpuno odgovor, koji postupak onda da pokrenem?

A ne navodite zasto ugovor o zajmu nije vjerodostojna isprava kad zakon kaze da se ovjerovljena privatna isprava smatra vjerodostojnom ispravom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bez uvida u ugovor, kako već rekoh, smatram da možete podnijeti JB prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave. ali kao što kažu i drugi komentatori, ustvari vam dođe na isto, jer u slučaju prigovora na rješenje o ovrsi, opet idete u parnicu. ako podnesete tužbu, opet idete u parnicu (tužba na izdavanje platnog naloga smatram da nije prihvatljiva, jer morate na neki način dokazati pravni interes zašto ste tražili od suda izdavanje platnog naloga, a ne izdavanje rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave, a to bi bilo u slučaju da vam je tuženik u inozemstvu ili da vam je pisano osporio tražbinu pa imate dokaz o tome)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Dužnik je zaprimio račune za usluge ali nikad ih nije platio. Naknadno, vjerovnik je dobio pisanu potvrdu od dužnika o postojanju dugovanja i ta potvrda je ovjerena kod javnog bilježnika. 

Da li bi se u slučaju solemnizacije takve potvrde o postojanju duga moglo ići izravno na FINU u ovrhu? Moje mišljenje je da ne bi jer to nije predviđeno čl. 5. st. 3. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija