Jump to content

Prijenos vlasništva - teta -> nećak


Flumen007

Preporučene objave

prije 6 sati , Flumen007 je napisao:

Pozdrav, trebao bi savjet. 
Naime, teta (mamina sestra) ima u planu na mene prepisati kuću, te mene sad zanima da li postoji ikakav način na koji bi izbjegli plaćanje 4% poreza? Inače kuća je stara 20 godina, a ja nemam na sebi još nijednu nekretninu.

S naglaskom na ikakav nacin, jesam li u pravu, ako su djed i/ili baka zivi, moze darovati njima pa oni Vama, nakon 3 g.? To otvara dodatna pitanja (meduljudski odnosi), ali ako se obitelj moze dogovoriti, onda ne bi trebalo biti problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, miroslav6 je napisao:

S naglaskom na ikakav nacin, jesam li u pravu, ako su djed i/ili baka zivi, moze darovati njima pa oni Vama, nakon 3 g.? To otvara dodatna pitanja (meduljudski odnosi), ali ako se obitelj moze dogovoriti, onda ne bi trebalo biti problema.

Djed je živ. Da li je taj rok od 3 godine negdje definiran Zakonom ili?
Također me zanima da li može djed direktno prepisati na mene ili mora ići preko moje majke pa onda na mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Flumen007 je napisao:

Djed je živ. Da li je taj rok od 3 godine negdje definiran Zakonom ili?

Za ove 3 godine ce morati netko strucniji potvrditi, istina da u Zakonu o prometu nekretnina to ne nalazim, ali mozda postoji jos nesto. Znam da sam negdje na forumu citao nesto o tome, ali ne sjecam se tocno. Postoji novi Zakon o dohotku, gdje se placa porez ako je otudenje nastalo u manje od 2 godine, ali pise da se moze osloboditi i njega ako je otudenje srodnika u prvoj liniji (sto znaci samo roditelj-dijete, a ne i roditelj-unuk?).

Nadam se da ce netko pomoci ovdje, ne drzite me za rijec.

prije 1 sat, Flumen007 je napisao:

Također me zanima da li može djed direktno prepisati na mene ili mora ići preko moje majke pa onda na mene?

Za porez na promet nekretnina moze direktno, a za sve ostalo, prema odgovoru na ovo iznad sto sam napisao.

 

Imajte na umu da u, nedaj Boze, slucaju smrti djeda ako se mora cekati period od nekoliko godina da se izbjegne porez, nekretnina ulazi u ostavinu pa bi ste mogli u slucaju nesredenih obiteljskih odnosa izgubiti dio nekretnine u sto se mozete uvjeriti u nebrojenim temama ovdje na forumu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Flumen007 je napisao:

Pozdrav, trebao bi savjet. 
Naime, teta (mamina sestra) ima u planu na mene prepisati kuću, te mene sad zanima da li postoji ikakav način na koji bi izbjegli plaćanje 4% poreza? Inače kuća je stara 20 godina, a ja nemam na sebi još nijednu nekretninu.

ugovor o doživpotnom uzdržavanju. što duže teta živi manji je porez na promet nekretninama. može doći na 0 ako živi 20 ghodina nakon potpisivanja ugovora.

čl.8. st.2.

https://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija